DİHA - Dicle Haber Ajansı

Haberler

Hasta tutsaklar bu hafta da soruldu

 
29 Ekim
19:19 2016

ANKARA (DİHA) - Yüksel Caddesi'nde bir araya gelen Hasta Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi, 118'inci haftada cezaevindeki kötü koşullara ve hak ihlallerine dikkat çekti.

Ankara'nın Kızılay Yüksel Caddesi'nde 118'inci haftada da bir araya gelen Hasta Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri ile çok sayıda yurttaş, hasta tutsakların durumuna ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. "Hasta tutsaklar derhal bırakılsın" pankartını açan inisiyatif üyeleri, "Hasta tutsaklara özgürlük" ve "Bijî berxwedana zindana" sloganlarını attı. İnisiyatif adına açıklamayı Fatin Kanat okudu.

Kanat, devletin kendisine karşı çıkan herkesi susturmak için cezaevlerini kampa dönüştürdüğüne dikkat çekerek, insan olmanın doğuştan gelen tüm haklarının devletçe askıya alındığını söyledi.

'925 hasta, 323 ağır hasta mahpus mevcut'

Kanat, durumlarından haberdar olunan hasta mahpus sayısının 925 olduğunu ve bunlardan 323'ünün ağır hasta olduğu bilgisini paylaştı. Kanat, şunları söyledi: "Tüberkiloz hastaları, beyninde tümör ile yaşamak zorunda kalanlar, vücutlarındaki yaraları tedavi edilmeyenler, yaşlılar, elleri olmayanlar, görme özürlü olanlar, yaşamını tek başına devam ettiremeyecek durumda olanlar ile hapishaneler can pazarının yaşandığı yerlerdir."

'Koğuş koşulları hastalıklara davetiye çıkarıyor'

Özellikle son dönemlerde cezaevlerinde dayak ve hakaretlere maruz kalan tutsakların çoğaldığına dikkat çeken Kanat, hasta tutsaklar için tedavi süreçlerin tümünün aksadığını söyledi. Kanat, şöyle konuştu: "Mahpusların kendi imkanları ile edindikleri temizlik malzemeleri ellerinden alınmış, sayısı düşürülmüş ve az sayıda temizlik için kullanılan eşyalar ortak kullanılmak zorunda. Yeterince ısıtılmayan, havalandırılmayan koğuşlarda hastalıkları artmaktadır. Mahpusların iletişim haklarının engellenmesi, onlar hakkında bilgi alınmasına engel durumdadır."

Hastalar kaderine terk edildi

925 hasta mahpus sayısının çok büyük bir rakam ve üçte birinin de yaşamsal tehlike altında olduğunu belirten Kanat, birçok hastanın da kaderine terk edildiğini belirtti. Kanat, hasta tutsakların durumlarını dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

(sa/rp)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR