DİHA - Dicle Haber Ajansı

Haberler

Okurlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için yine toplandı

 
29 Ekim
19:14 2016

İSTANBUL (DİHA) - Tutuklu yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay'ın okurları Dayanışma Atölyesi'nin 4'üncü etkinliğinde bir araya gelerek, "Necmiye Alpay'ın eleştiri anlayışı" üzerine sohbet etti.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Danışma Kurulu üyeleri, Bakırköy Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay için dayanışma kampanyaları sürüyor. "Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'a Özgürlük" çağrısı ile dördüncü Dayanışma Atölyesi, 1971 Akademi Kitabevi-Cafe'de yapıldı.

Geçen hafta Türker Ayyıldız'ın "Kırmızı Pelerinli Kent" üzerine çözümlemelerini okurlarla paylaşması şeklinde yürütülen çalışma bu hafta da Dr. Ayşegül Tözeren'in "Necmiye Alpay'ın eleştiri anlayışı" hakkında gerçekleştirdiği sunumla devam etti.

Necmiye Alpay'ın tutuklu olduğu 59'uncu günde bir araya geldiklerini belirten Dr. Ayşegül Tözeren, Alpay'ın Ocak 1984'te yazdığı şiirini okuyarak, "Necmiye Alpay'ın şu anda da tutuklu bulunuyor olması Türkiye'nin o günden bu yana gelişmediğinin göstergesidir" dedi. Tözeren, Necmiye Alpay'ın eleştirmenlerin maalesef tanınmadığı bir ülkede çok kıymetli çalışmaları bulunan önemli ve tanınması gereken bir dilbilimci ve eleştirmen olduğunun altını çizdi.

Okurlar, "Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'ın eserleri ile tanışma veya eserlerini daha yakından inceleme fırsatı edinmek isteyen herkesi bekliyoruz" diyerek, 5 Kasım Cumartesi günü 18.00-20.00 saatleri arasında yazar Nihan Eren'in katılımıyla yapılacak olan beşinci atölye çalışmasına çağrıda bulunarak, etkinliği sonlandırdı.

(nd/rp)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR