DİHA - Dicle Haber Ajansı

Haberler

Amedliler belediyenin önünde olacak - YENİLENDİ

 
29 Ekim
19:03 2016

AMED (DİHA) - Amed'de belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına karşı mahallelerde sokak sokak, esnaf esnaf gezen HDP'li vekiller, yarın Büyükşehir Belediyesi önünde saat 11.00'de yapılacak eyleme katılım çağrısı yaptı. Yurttaşlar da çağrıya, "Çoluk çocuğumuzla gelip irademize sahip çıkacağız" karşılığını verdi.

Amed (Diyarbakır) Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasına karşı yarın saat 11.00'de DTK, KJA, HDP ve DBP eşbaşkanları ile yöneticilerinin katılımıyla Büyükşehir Belediyesi önünde yapılacak eylem için merkez Rezan (Bağlar), Peyas (Kayapınar), Yenişehir ve Sûr ilçelerinde HDP milletvekilleri esnaf ve halk ziyaretinde bulundu.

REZAN

HDP'liler Rezan'ın üç mahallesinde ziyarette bulundu. HDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk Mevlana Halit, HDP Şirnex (Şırnak) Milletvekili Ferhat Encu Bağcılar, HDP Amed Milletvekili Sibel Yiğitlap ve beraberindekilerle Sento Caddesi'nde esnaf ziyaretinde bulundu. Ziyaretlerde halkın ilgisi büyüktü. Milletvekillerini dikkatle dinleyen Amedliler, alkış ve sloganlarla destek vererek, yarınki eyleme kitlesel katılma sözü verdi.

Aydoğan ve beraberindeki heyetle Mevlana Halit Mahallesi'nde ziyaretlerde bulunup, halkla konuştu. Kışanak ve Anlı'nın gözaltına alınmasını Amedlilerin iradesine dönük bir saldırı olarak değerlendiren Aydoğan, saldırı ve baskıları ancak Amed halkıyla birlikte direnerek aşabileceklerini ifade etti. Dün direndikleri gibi yarın da direneceklerini anlatan Aydoğan, tüm Amed halkını yarın Amed Büyükşehir Belediyesi önünde saat 11.00'de yapılacak eyleme katılma çağrısında bulundu.

Çağrıya olumlu karşılayan yurttaşlar da, "Belediyelerimizi onlara bırakmayacağız. O belediyeler halkın belediyeleridir" dedi. 3 saat boyunca mahallede bulunan birçok esnaf, kıraathane, bakkal, yolda geçen yurttaşları ziyaret eden HDP'liler, alkışlarla mahalleden uğurlandı.

Bağcılar Mahallesi'nde çalışma yürüten HDP Şirnex Milletvekili Ferhat Encu de, "Amed halkını yarın iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Gün direnme, sahiplenme, günüdür. Amed Kürt halkının kalbidir. İrademize el uzatan zihniyete el birliğiyle karşı duracağız" dedi.

SÛR

HDP Riha (Urfa) milletvekilleri Osman Baydemir ve Dilek Öcalan ile Colemerg (Hakkari) Milletvekili Selma Irmak, Amed'in Sûr ilçesinde esnafları, kahveleri ziyaret ederek, halkı yarınki eyleme davet etti. Esnaflarla konuşan Baydemir, eşbaşkanların gözaltına alınması ve belediye hizmet binasının işgal edilmesi Kürt halkının iradesine gösterilen tahammülsüzlüğü açıkça gösterdiğini söyledi. Baydemir, "Gün iradesine sahip çıkma günüdür" dedi ve ekledi: "Az kaldı, bu zalim zulmünün içinde boğulacak. Zalimlerin sonu hiçbir zaman hayırlı olmamıştır. Amaçlarına ulaşamamışlar, bu da ulaşamayacak ne yaparsa yapsın Kürt halkının önünü kapatamayacaklar."

Kürtlerin tüm kurumlarına yönelik saldırıların olduğuna dikkat çeken Dilek Öcalan ise, Amed halkını yarın belediyelerine sahip çıkmaya çağırdı.

PEYAS

Peyas (Kayapınar) Mahallesi'nde HDP Sêrt (Siirt) Milletvekili Besime Konca, Amed Milletvekili Ziya Pir ve Şirnex Milletvekili Leyla Birlik, esnaf ziyaretinde bulundu. Pir, Huzurevleri Mahallesi'nde, Birlik Sanayi ve Otogar çevresinde, Konca ise Diclekent semtinde esnafı ziyaret ederek, halkı kitlesel katılım çağrısında bulundu. Halkın büyük ilgi gösterdiği ziyaretlerde, Amedliler yarınki eyleme katılma sözü vererek, iradelerine sahip çıkacaklarının mesajını verdi.

YENİŞEHİR

HDP Mûş Milletvekili Ahmet Yıldırım, HDP Bedlîs Milletvekili Mizgin Irgat ve HDP ile DBP yöneticilerinden oluşan bir heyet de, merkez Yenişehir ilçesinde bulunan 1. Sanayi Sitesi esnafları ile burada bulunan kahvehaneleri ziyaret ederek, eyleme katılım çağrısı yaptı.

Yıldırım ve Irgat ile beraberindekiler esnafları tek tek ziyaret edip çay içerken, esnaf tarafından büyük bir ilgiyle karşılandılar. Esnaflarla sohbet eden Yıldırım ve Irgat, süreç hakkında bilgilendirme yaparak, halkı direniş ruhuyla açıklamaya davet ederek, iradelerine sahip çıkmasını istedi.

Esnaflar da HDP ve DBP'lilerin gerçekleştirdikleri ziyaretten memnuniyet duyduklarını belirterek, en güçlü şekilde açıklamaya katılacaklarını ifade etti. Esnaflar, "İrademize sahip çıkmak için, çoluk çocuğumuzla yarın Büyükşehir Belediyesi önünde olacağız. Biz zulümden hesap soracağız. Zulüm bizi ezerse bu sefer çocuklarımız hesap sorar. Allah'ta ve herkes de çok iyi bilir kim haksız ve zulüm yapıyor. AKP'nin zulmüne ve hukuksuzluğuna dur diyeceğiz. Hiçbir güç halkın direnişini ve iradesini teslim alamaz" diye konuştu.

Öte yandan HDP Meclis Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, HDP ile DBP'li yöneticilerle beraber Yenişehir'in Fiskaya Mahallesi'nde evleri ziyaret ederek, halkı açıklamaya davet etti. Demirel, ziyaret esnasında yurttaşları DTK, KJA, HDP ve DBP öncülüğünde başlatılan örgütleme çalışmaları hakkında bilgilendirdi. "Ev ev dolaşıp kendimizi örgütlüyoruz" diyen Demirel, çok kritik bir süreçten geçtiklerini ve bu kritik süreci halkın kendi iradesine sahip çıkmasıyla atlata bileceklerini ifade etti.

(ekip/ao/rp)EN ÇOK OKUNANLAR