DİHA - Dicle Haber Ajansı

Haberler

Hasta tutsak Aktaş'ın durumu kötüye gidiyor

 
29 Ekim
17:33 2016

İZMİR (DİHA) - Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi'nde "tek başına kalamaz" raporu olan hasta tutsak Ergin Aktaş'ın sağlık durumu her geçen gün daha kötüye gidiyor. Aktaş'ın tutulduğu hücreden dolayı nefes almakta zorlandığı belirtildi.

İzmir Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi'nde Adli Tıp Kurumu'nun (ATK) "cezaevinde tek başına kalamaz" raporuna rağmen hücrede tutulan ve her 2 eli olmayan Koah hastası tutsak Ergin Aktaş'ın sağlık durumu her geçen gün daha kötüye gidiyor. Aktaş ile görüşen heyet adına ajansımıza konuşan Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) İzmir Şube Yöneticisi Selma Altan, Aktaş'a bir işkence politikası uygulandığını söyledi.

Nefes almakta zorlanıyor

Aktaş'ın mevcut şartlarında hiç bir değişikliğin olmadığını dile getiren Altan, Koah hastalığını tutsak tutulduğu hücresinden kaynaklı daha da ilerlediğini söyledi. Aktaş'ın 3 ay önce hastaneye sevk edildiğini belirten Altan, yetkililerin bugünlerde Aktaş'ı hastaneye götürdüğünü kaydetti. Aktaş'ın doktora götürüldüğünde askerler tarafından sözlü taciz ve psikolojik baskıya maruz kaldığını vurgulayan Altan, "Dâhiliye bölümüne sevk edilmesi gerekirken edilmedi. Öte yandan hücresinde sıcak su olmamasından kaynaklı soğuk su ile duş alıyor. Koah hastası olduğundan dolayı ise geceleri nefes almakta zorlanıyor" diye belirtti.

'Taciz ediliyor'

Aktaş'ın günde bir saat havalandırmaya çıkarıldığını aktaran Altan, hücresinde açık tuvalet olmasından kaynaklı sürekli kokuya maruz kaldığını, bunun da nefes alış-verişlerini zorlandığını vurguladı. Aktaş'ın hala psikolojik rahatsızlıkları olan tutukluların bulunduğu koridorda tutulduğunu ifade eden Altan, hücresinin yanında bulunan koğuşlardan sürekli taciz edildiğini vurguladı.

Kamuoyuna Aktaş için duyarlılık çağrısında bulunan Altan, "TUHAD-FED olarak Adalet Bakanlığına, Menemen R Tipi Cezaevi Müdürü ve Savcısına soruyoruz; Hangi kanuna dayanarak bunu sürdürüyorsunuz?" diye konuştu.

(gö/cnö/sd)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR