DİHA - Dicle Haber Ajansı

Haberler

Hasta tutsak Aysu Baykal serbest bırakılsın

 
29 Ekim
17:14 2016

İSTANBUL(DİHA)- İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından 240'ıncısı gerçekleştirilen F Oturumu'nda hasta tutsak Aysu Baykal'ın serbest bırakılması talep edildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Hapishane Komisyonu'nun her hafta Galatasaray Lisesi Meydanı'nda hasta tutsakların serbest bırakılması ve cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek için düzenlediği eylemin 240'ıncısı gerçekleştirildi. "240'ıncı F oturması Aysu Baykal serbest bırakılsın" pankartının açıldığı eylemde sık sık "Tecrit öldürüyor, F Tipi Hapishane kapatılsın", "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır", "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın" sloganları atıldı. Silivri 9 No'lu Cezaevinde tutuklu bulunan Aysu Baykal'ın fotoğraflarının taşındığı eyleme Dersim (Tunceli) Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da destek verdi. Bu haftaki basın açıklamasını ise İHD İzmir Şube üyesi Özgül Mollaibrahimoğlu okudu.

İktidarın kendinden olmayan herkesin yaşam hakkını elinden almaya çalıştığını ve başarılı olduğunu ileri sürdüğünü hatırlatan Mollaibrahimoğlu, Kürdistan'daki yıkımlara değindi: "Yoksul insanlar ateş hattından kurtulabilmek için göç yollarına düştü. Halkın seçtiği belediye başkanları yasadışı biçimde, belediyeler basılarak gözaltına alınıyor." Hasta tutsak Aysu Baykal'ın annesi Şadiye Baykal'ın İHD'ye başvurduğunu söyleyen Mollaibrahimoğlu, "İşkence yok denilen Silivri 9 No'lu hapishanesinde, tek böbreği olan mahkum Aysu Baykal'ın gardiyanlar tarafından feci şekilde darp edildiği, kasıklarına ve beline yediği tekmeler nedeniyle 2 gün boyunca kanama geçirdi. Kızının durumundan endişe duyduğunu ifade eden Şadiye Baykal, "Kızıma bir şey olursa bunun sorumlusu 'işkence yok' diyen Adalet Bakanlığı ve AKP hükümetidir" diye belirtti.

Kızı Aysu Baykal ile en son 14 Ekim'de telefonla görüştüğü bilgisini veren Mollaibrahimoğlu, Aysu Baykal'ın "Anne içeride durum çok vahim, işkence var bunu bilin" dediğini aktardı.

Hasta tutsak Aysu Baykal'ın serbest bırakılmasının talep edildiği eylem atılan sloganlar ile son buldu.

(my/nd/sd)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR