DİHA - Dicle Haber Ajansı

Haberler

Kürkçü: Ortak mücadeleyi büyüteceğiz

 
29 Ekim
17:09 2016

ANKARA (DİHA) - HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, AKP'nin topluma dayattıklarını ve buna karşın toplumun yaşadıklarını "Her başarısız devrimin cezası faşizmdir" sözleriyle değerlendirirken, bunu da yeni bir mücadele ile kıracaklarını söyledi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Koordinasyonu, Tüm Bel-Sen Genel Merkez'inde il meclis toplantısını gerçekleştirdi. HDP Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, HDK Ankara birleşenlerinden Ezilenlerin Sosyalis Partisi (ESP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Alevi Derneği (DAD), KAOS GL Derneği, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Devrimci Parti (DP) gibi bileşenlerin yanı sıra Orta Anadolu Kürtleri Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KOM KURD -AN), HDP ilçe örgütü temsilcileri de toplantıya katıldı. "Geleceğimiz için birleşiyoruz, özgürlüğümüz için direniyoruz" pankartının asıldığı kongre demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile başladı.

'Her başarısız devrimin cezası faşizmdir'

Toplantıda konuşan HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü, Haziran'da yapılması gereken HDK'nin Genel Kurul toplantısını yaşanan aksiliklerden dolayı 13 Kasım'da gerçekleşeceğini belirtti. Çalışmalarında giderek hız ve güç kazandıklarını dile getiren Kürkçü, HDK'nin yeniden kuruluş yolunda önemli güç ve adımların atıldığının altını çizdi.

Kürkçü, "18 yaşımdan beri Türkiye'nin zorlu bir dönemden geçmediği bir yıl hatırlamıyorum. Her konuşma böyle başlar demek ki biz çok zorlu bir geçiş sürecini yaşayan bir toplumuz. Her karşılaştığımız yeni güçlük bir öncekinden ders almış olan egemenlerin karşımıza çıkarttığı, daha önce aşmayıp, denemediğimiz, bilmediğimiz yok yere güçlüklerle bize geldiği için belki birazda böyle söylüyoruz. O yüzden bir hakikat var, büyük güçlüklerle karşı karşıya olduğumuz noktasında. En önemli güçlüğümüz; çok güçlü biçimde yöneldiğimiz bir barış ve müzakere sürecinden geriye düşmüş olmamızdan kaynaklıdır. Bunu öyle de düşünebilirsiniz. Her başarısız devrimin cezası faşizmdir sözünde hakikatini bulan bir güç ilişkisi ile yüz yüzeyiz" diye konuştu.

Kürkçü şöyle devam etti: "Çünkü barış için mücadele hamlesi Kürdistan Özgürlük Hareketinin Türkiye demokratik güçleriyle birlikte yaptığı çok hayati bir yükselişti. Barış şahsında bir sosyal, sınıf mücadelesinin ifadesi olarak ortaya çıktı. Egemenleri kendi terimlerine kabule sunulan müzakereye zorladı. Ama bunu sonuna kadar sürdürebilecek politik kuvvetler henüz teşekkül etmiş olmadığı için de barışın aslında egemenliği paylaşmadığı, dolayısıyla mevcut hâkimiyet rejimine sona erdirmek olduğunu gören, idrak eden ve bunu iliklerine kadar hisseden rejim güçlerinin mukabil fazlasını ne yazık ki püskürtemedik."

'7 Haziran umut oldu'

7 Haziran seçimlerinin bütün kesimlere umut olduğunu anımsatan Kürkçü, "Ortaya çıkarmış olduğumuz sosyal ve politik tabloda aslında başarılı olmaya başladığımız an Türkiye'nin ufkunda belirecek olan yeni Türkiye, yeni cumhuriyet, yeni demokrasi silueti hakkında herkese fikir verdi. Sünni'nin Alevi üzerinde, erkeğin kadın üzerinde, Türkün Kürt üzerinde, patronun emekçi üzerinde hakimiyet kuramadığı yeni bir Türkiye fikri milyonları neşeye ve umuda sevk etti. Bugün karşı karşıya bulunduğumuz güçlüğün gerisinde aslında bu yeni kuvvet ilişkisi yatıyor" diye konuştu.

'Mücadelemizi tercüme etmekten vazgeçmeyeceğiz'

Kürkçü, halkın, çalışanların, emekçilerin, kadınların, gençlerin, işsizlerin devlet rejiminin ezdiği, dışladığı, sömürdüğü herkesin yaşadığı alana ve onların diline halkla birlikte mücadeleyi tercüme etmekten vazgeçmeyeceklerinin özellikle altını çizdi. Kürkçü, "Bu çerçevede HDK'nin önümüzdeki meseleleri bu eksende değerlendirerek adım atmaya başlamasının zamanı geldi geçiyor" dedi.

Kürkçü'nün konuşması ardından toplantıya katılanlar, "yeniden örgütlenmeye" ilişkin görüş ve önerilerini dile getirerek, mücadeleyi yükseltmek gerektiğine işaret etti. Toplantıda, HDK Ankara için yeni yürütme ve delegasyon seçimleri yapıldı.

(as/kk/sd)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR