DİHA - Dicle Haber Ajansı

Haberler

Ankara Katliamı için adalet talebi yineledi

 
29 Ekim
16:37 2016

İSTANBUL(DİHA)- İHD İstanbul Şubesi Adalet ve Hakikat Komisyonu 10 Ekim 2015 Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenler için adalet talebini yineledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Adalet ve Hakikat Komisyonu, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar'ı önünde gerçekleştirilen bomba saldırısında yaşamlarını yitirenler için adalet talebini yineledi. Galatasaray Lisesi Meydanı'nda biraraya gelen insan hakları savunucuları, üzerinde patlamada yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu "Adalet istiyoruz" yazılı pankart taşıdı.

İHD Adalet ve Hakikat Komisyonu Üyesi Osman Özkan basın metnini okuyarak, Roboskî Katliamı'nın üzerinden 62 ay geçtiğini hatırlatarak, "Katliamın failleri ve sorumluları hala yargı önüne çıkarılmamış ve yargılanmamıştır" dedi. Özkan, 10 Ekim 2015'de Ankara canlı bomba saldırısında yaşamlarını yitirenler için yapılan anmalara dahi saldırı düzenlendiğini ve anmalara dahi tahammül olmadığını dile getirdi. Ankara Katliamı'ndan 2 gün önce Emniyet İstihbarat Daire başkanı Engin Dinç'in patlamadan 2 gün önce istihbarat almasına rağmen saldırının önüne geçmediklerini ifade eden Özkan, insan hakları savunucuları olarak bir an önce sorumluların yargılanmasını istedi. Faillerin yargılanması ve cezalandırılması için Cumhuriyet Savcılarını sorumlu davranmaya çağıran Özkan, konunun takipçisi olamaya devam edeceklerini vurguladı.

Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

(my/sde/sd)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR