DİHA - Dicle Haber Ajansı

Dünya

Carter’den sonra McGurk ziyareti

 
24 Ekim
13:07 2016

HABER MERKEZİ (DİHA) - ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ten sonra Obama’nın temsilcisi Brett Mcgurk da Güney Kürdistan’a giderek bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde, Brett McGurk’un Kürtlerin birliğine vurgu yaptığı belirtildi.

ABD Savunma Bakanı’ndan sonra ABD Başkanı Barack Obama'nın DAİŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk da Musul operasyonu kapsamında bölgede temaslarını sürdürüyor. McGurk, dünkü Bağdat ziyaretinden sonra Güney Kürdistan’a gelerek Kürt taraflarla bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Mcgurk, temasları çerçevesinde Hewler’de YNK yetkilileriyle de bir araya geldi.

McGurk’un ziyaretine ilişkin Rojnews’a bilgi veren YNK politbüro üyesi Sedi Ahmed Pire, “McGurk ile yapılan görüşmede Irak ve Kürdistan bölgesinin tüm sorunlarını tartıştık. Brett Mcgurk toplantıda, Kürtlerin bölgenin içinde bulunduğu mevcut durum karşısında birliklerini sağlaması gerektiğini dile getirdi. McGurk ayrıca DAİŞ’e karşı yürütülen savaşta Hewlêr ile Bağdat arasındaki olumlu durumdan Washington’un duyduğu memnuniyeti ifade etti.”

(rp)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR