DİHA - Dicle Haber Ajansı

Ekonomi

20 bin ton elma meydanlara döküldü!

 
23 Ekim
09:20 2016

DENİZLİ (DİHA) - Çivril’de geçen yıl elmanın kilogramını dalında 1-1.5 TL’ye satan çiftçiler, AKP’nin savaş politikalarından dolayı bu yıl elmanın kilogramını 50 kuruşa bile satamıyor. Elmaları meydanlara döken çiftçiler, elma ağaçlarını sökmeye başladı.

Denizli’nin Çivril ilçesinde 110 bin dekar alanda üretilen 250 bin ton elma bu yıl rekoltenin yüksek olması ve AKP’nin savaş politikalarından dolayı alıcı bulamadı. 2015 yılında ürettiği elmayı dalında 1-1.5 TL’ye satan üreticiler, bu yıl ise ürettikleri elmanın kilosunu 50 kuruşa satamıyor. “Dip elma” olarak tanımlanan ve meyve suyu fabrikalarına satılan elmalar ise 10 kuruşa bile alıcı bulamıyor. Çivril’e bağlı Emirhisar Mahallesi’nde bu yıl elde edilen 20 bin ton dip elması, Çivril’de bulunan meyve suyu fabrikaları tarafından satın alınmadığından kaynaklı meydanlara döküldü.

Üreticiler, markette doğal meyve suyunun litresinin 7-8 TL, normal meyve suyunun ise 2.5 TL’ye satıldığı halde dip elmalarının 10 kuruşa alıcının olmamasına tepkili.

‘Elma alımı hiç olmuyor’

Elma üretiminin maliyetinin ise geçen yıla oranla arttığını belirten elma üreticisi Muzaffer Palaz, şunları söyledi: “Geçen yıl işçilik 45 TL iken bu yıl 60-70 TL’ye çıktı. Mazotun litresine geçen yıla oranla yüzde 20 zam geldi. Geçen yıl 50 kilogram gübre çuvalını 90 TL’ye alırken, bu yıl ise 105 TL’ye aldık. Geçen yıl elma bahçeme 600 TL karşılığında sularken bu yıl ise 3 bin TL su parası ödedim. Geçtiğimiz yıl 20 kilogram elma kasalarını depolara 10 TL karşılığında bekletirken, bu yıl ayna kasalar için 20 TL isteniyor. Elma üretim maliyeti bu yıl yüzde 50 artarken, alımı ise hiç olmadı. ”

Elma ağaçları kökünden kesiliyor!

Elma ağaçlarının kolay yetişmediğini belirten Palaz, şuan çiftçilerin elma ağaçlarını hızlıca söküp attığını söyledi. Kendisinin de 15 yıllık elma ağaçlarını kökünden kesip attığını dile getiren Palaz, “Elmadan artık vazgeçeceğiz. Başka alternatif ürün arayacağız. 15 yıllık ağaçlarımızı kestiğimizden dolayı şuan ekonomik krizden kaynaklı 10 yıllık emeğimiz boşa gitti. Bunun da en büyük nedeni Türkiye'nin dış politika yanlışları ve Ortadoğu’daki durum. Bu şekilde devam ederse Türkiye dışarıdan elma satın alacak duruma gelecektir” diye konuştu.

Düzelme iç ve dış politikaya bağlı

Türkiye'nin iç ve dış politikasının düzelmesinin ardından açılacak dış pazarların tekrardan çiftçiye umut olacağına dikkat çeken Palaz, “Siyasi iktidar ülkeyi iyi yönetemezse meyve veren ağaç kesilir” dedi. AKP’nin savaş politikalarından kaynaklı çiftçinin durumunun kötüye gittiğini ifade eden Palaz, yetkililere çağrıda bulunarak, şöyle dedi: “Siyasal iktidar üreticiyi duymak durumundadır. Eğer üreticiyi duymazlarsa üretim diye bir şey ortada kalmaz. Ülkeyi yönetenlerin çiftçinin sorunlarına çözüm araması gerekir.”

(gö/rp)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR