DİHA - Dicle Haber Ajansı

Ekonomi

Güven: Hep birlikte Kürdistan'da toplumsal ekonomiyi inşa etmeliyiz

 
22 Ekim
15:46 2016

ÊLIH (DÎHA) - Ekonomi Konferansı'nda konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, "Bizler toprağımıza ve suyumuza sahip çıkmalıyız, Kürdistan'da hep birlikte özgür, toplumsal bir ekonomi inşa etmeliyiz" dedi.

Êlih'te (Batman)Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği ile Gîrêsîr (Balpınar) Belediyesi öncülüğünde "Özgür yaşam için demokratik toplumsal ekonomi" şiarıyla Ekonomi Konferansı gerçekleştirildi. Êlih (Batman) Petrol İş Sendikası Şubesi'nde düzenlenen konferansa Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Amed Milletvekili Ziya Pîr, Êlih Belediye Eşbaşkanı Sabri Özdemir, DBP, HDP, KJA, iş insanları ile STK temsilcileri katıldı. Konferansta "Özgür yaşam için demokratik toplumsal ekonomi" yazılı pankartı açıldı.

'Onurlu bir yaşam için barış projeleri üretilsin'

Konferansın açılış konuşmasını yapan Êlih Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Talat Kara, Êlihli esnafın yaşanan süreçten olumsuz etkilendiğini ve bu konferansın amacının ise sorunları birlikte çözmek için düzenlendiğini ifade etti.
Kara, "Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Atanan kayyımla birlikte ilimizde ciddi sorunlar yaşanıyor. Hükümetin derhal bu politikalardan vazgeçmesi için çağrıda bulunuyoruz. Özgür ve onurlu bir yaşam için, barış için projeler üretilsin" dedi.

'Belediyelerimiz halkına hizmet ettiği için kayyım atandı'

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Kürdistan'ın her yönden zengin bir coğrafyaya sahip olduğunu, devletin bunu görmezden gelerek Kürdistan üzerinde kirli savaş politikaları uyguladığını ancak buna karşı DTK'nin Kürdistan'da kendi komünal ve özgür ekonomisini oluşturmak için her zaman halkın yanında halkla birlikte hareket edeceğini belirtti.
Güven, "Bizler kendi topraklarımız üzerinde toprağımıza sahip çıktığımız için yıllarca 'terör' olarak görüldük ve kendi topraklarımız üzerinde katledildik. Belediyelerimiz aracılığıyla kendi öz gücümüzle ekonomimizi yaratmaya ve halkımıza hizmet etmeye başladığımızda devlet buna hazmetmedi ve kayyım atayarak belediyelerimizi elimizden aldı. Ancak her şeye rağmen; bizler toprağımıza ve suyumuza sahip çıkmalıyız. Kürdistan'da hep birlikte özgür, toplumsal bir ekonomi inşa etmeliyiz" dedi.

'Kürt belediyelerinin iradesi yok sayıldı'

Kayyım darbesine karşı Êlihli esnafın kendi iradesine sahip çıkması gerektiğini ve özgür toplumsal bir ekonomi için birlikte dayanışma içerisinde hareket edilmesinin önemli olduğunu söyleyen Êlih Belediyesi Eşbaşkanı Sabri Özdemir, devletin Kürt belediyelere karşı ayrımcı bir tavır takındığını hatırlattı.

Özdemir, belediyelerin her şeye rağmen halkına hizmet vermek için çalıştığını ve devletin bu iradeye kayyım darbesinde bulunduğunu belirterek, bütün bu uygulamalara karşı birlik ve dayanışma çağrısında bulundu.
Konferans katılımcıların soru ve cevaplarıyla devam ediyor.

(sb/ao/dm)


Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR