DİHA - Dicle Haber Ajansı

Ekonomi

Fabrikaların yüzde 50’si kapılarına kilit vurdu

 
20 Ekim
09:08 2016

DÎLOK (DİHA) - Türkiye’nin savaş politikaları nedeniyle işlerin kötüye gittiğini belirten Dîlok’taki iş insanlarından Osman Demirci, ülkenin 6’ncı büyük ekonomisine sahip kentte fabrikaların yüzde 50’sinin kapatıldığını aktardı.

Dîlok’ta (Antep) ithalat ve ihracat sektöründe yer alan iş insanlarından Osman Demirci, kenttin ekonomisinin batma noktasına geldiğini söyledi. Dîlok denilince sanayi ve ticaret merkezlerinden birinin akla geldiğini hatırlatan Demirci, iktidarın izlediği iç ve dış savaş politikalarının ekonomiyi olumsuz etkilediğini dile getirerek, kentte iflasın peş peşe geldiğini aktardı.

‘Ekonominin değil DAİŞ’in üssü oldu’

Kentin ülke istihdamına sağladığı katkıyı anımsatan Demirci, yaşadıkları savaş koşulları nedeniyle Türkiye’nin 6’ıncı büyük ekonomisine sahip kenttin artık DAİŞ ile anıldığını ifade etti. Kentin aynı zamanda DAİŞ üssü olarak görülmeye başlandığını sözlerine ekleyen Demirci, “Son bir yılda ülke yaşanan katliamların plan ve programları bu kent içerisinde hazırlandı. Pirsus (Suruç), Amed (Diyarbakır) ve Ankara’daki katliamların planı burada yapıldı. Bunların siyasi işbirlikçileri olmadan onlara buralarda barınamazlar. Dünya bunu iyi görüyor” dedi.

‘Fabrikaların yüzde 50’si kapandı’

İzlenen savaş politikalarından dolayı şu ana kadar yüzde 50’nin üzerinde fabrikanın kapandığını bilgisini veren iş insanı Demirci, bu durumun ortalama 30 bin insanın işsiz olduğu anlamına geldiğine vurgu yaptı. Devletin gelinen durumu yansıtmamak için elinden geleni yaptığının altını çizen Demirci, “Ama devlet bu sayıya İŞKUR’da çalışsa da çalışmasa da maaş bağladığı için bu pek işsizlik rakamlarına yansımıyor. Fakat bu durum nereye kadar sürdürülebilir. Ayakta duran fabrikaların çoğu da kredilerle duruyor. Bankaların fabrikalara ha bir kredi vermesini ise devlet istiyor. Bu durumun ayyuka çıkmasını istemiyor” diye konuştu.

İthalat ve ihracatta ciddi düşüş var

Türkiye’nin İran, Irak ve Suriye başta olmak üzere çevresindeki ülkeler ile neredeyse bir ilişkisinin kalmadığını vurgulayan Demirci, Türkiye’nin bölgede bulunan hükümetlerin tümü ile sorunlarının olduğunu sözlerine ekledi. Bu durumun en çok ekonomiye yansıdığını da belirten Demirci, ithalat ve ihracat verilerinde de çok ciddi düşüşlerin olduğunu kaydetti.

‘Böyle giderse kent ekonomisi çöker’

Ülke ekonomisindeki kötü görünüme atıf yapan Demirci, bunun en ağır bedelini Dîlok’un ödediğini ve eğer böyle devam ederse 2017 yılında kent ekonomisinin çökeceğini ileri sürdü. Demirci, herkesin bunun gördüğünü, farkında olduğunu ama kimsenin dillendirmediğine dikkat çekti.

‘Bir an önce politika değişmeli’

Hem iç hem de dış politikada sürdürülen savaş dilinin terk edilmesinin aciliyet gerektiğini de aktaran Demirci, şunları söyledi: “Devletin savaş dilini derhal terk etmesi gerekiyor. Yoksa iç açıcı bir tabloya gitmiyoruz. Alternatif bir süreç başlaması acildir. Halklara ve bizlere gereken budur.”

(nd/ip/sd)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR