DİHA - Dicle Haber Ajansı

Dünya

Eutelsat'a karşı Fransa ve Almanya'daki protestolar sürüyor

 
19 Ekim
12:42 2016

HABER MERKEZİ (DİHA) - Eutelsat'ın, Türkiye’nin talimatı ile Med Nuçe ve Newroz TV'nin ekranlarını karartmasına karşı Fransa ve Almanya’da başlatılan çadır eylemlerinde şirkete yönelik tepkiler bugün de gösterilmeye devam edildi.

Türkiye’deki muhalif Tv ve radyoların kapatılmasının ardından Türkiye’nin talimatıyla Eutelsat tarafından yayınları durdurulan Med Nuçe ve Newroz Tv için Avrupa’da başlatılan eylemler devam ediyor. Bu eylemlerin adreslerinden biri, merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Eutelsat binasının önü. 17 Ekim’de şirket binası önünde, Paris ve Evry demokratik toplum merkezleri öncülüğünde çadır kurulup, stand açılarak protestolara başlanmıştı.

3 gündür süren protestolarda kapatılan Eutelsat tarafından ekranları karartılan Med Nuçe ve Newroz Tv’nin yanı sıra kapatılan Zarok Tv ve TV 10 logolarının bulunduğu dövizler ve "Eutelsat Türk devletinin sansür aygıtı" mesajının yer aldığı pankart açıldı.

Eyleminde yine Eutelsat ile Türkiye’nin kirli çıkar ilişkilerini içeren bildiriler okunup, dağıtılarak Fransız siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin Türk devletinin baskıcı politikalarının Avrupa'ya taşımasına sessiz kalınmaması çağrısında bulunuldu.

Eutelsat'ı protesto etmek için Almanya’nın Münih kentinde dün başlatılan çadır nöbeti de eylemi de ikinci gününe girdi.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından başlatılan çadır eyleminin ilk gününde Bayern Eyalet televizyonu ve ARD kurumunun önünde yapılan etkinlikte, gün boyu Almanca bildiriler dağıtıldı. Protestoların bugünkü adresi ise Richard-Strauss-Brunnen olacak. Her gün saat 11.00'dan 16.00'a kadar sürecek olan eylemler 21 Ekim Cuma gününe kadar devam edecek.

(öç)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR