DİHA - Dicle Haber Ajansı

Ekonomi

Kürtlere karşı savaş bütçeyi sıfırladı

18 Ekim
13:37 2016

HABER MERKEZİ (DİHA) - Kürt sorununu savaş yöntemiyle çözmeye çalışan AKP iktidarı, bütçeden savaşa ayırdığı harcamanın 9 aylık faturası 2.2 milyar liraya çıktı. İllegal operasyonlar için kullanılan “Örtülü ödenek” ise Türkiye tarihinde ilk kez “eksi” gösterilmesi dikkat çekti.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü eylül ayına ilişkin 2016 yılı merkezi yönetim bütçe giderleri tablolarını yayınladı. Cumhuriyet gazetesinin geçtiği haberde, bütçeden savaşa mal, malzeme ve hizmet alımları için Eylül ayında 216 milyon 873 bin lira harcama gerçekleşti. Geçen yıl Eylül ayında “savunma ve güvenlik” için 199 milyon 159 bin lira harcama yapılmıştı. Bu kapsamda yıl başından bu yana 9 ayda Kürdistan’da sürdürülen savaş harcamalarının toplamı 2 milyar 238 milyon 853 bin liraya çıktı. Eylül ayında savaş kaleminden yapılan harcamaların 46 milyon 763 bin lirasını silah, araç, gereç ve savaş teçhizatı alımları oluşturdu.

‘Örtülü harcamada’ şüpheli durum
Başbakanlık ile Cumhurbaşkanlığı’nın kullanımında bulunan ve nereye harcandığı bilinmeyen “örtülü ödenek” harcamaları da Eylül ayında “eksi”ye düştü. Bütçe giderlerinin ekonomik sınıflandırılması tablosuna göre, “gizli hizmet giderleri (örtülü ödenek)” kapsamında Eylül ayında yapılan harcama “- 3 milyon 10 bin lira” olarak yer aldı. Türkiye tarihinde “Örtülü ödenekte” ilk kez karşılaşılan bu durum birçok soru işaretini beraberinde getirdi.

(sd)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR