DİHA - Dicle Haber Ajansı

Ekonomi

Ekonomik kriz Kemeraltı esnafını da vurdu

 
18 Ekim
09:16 2016

İZMİR (DİHA) - Giderek derinleşen ekonomik istikrarsızlık tarihi Kemeraltı çarşısındaki kuyumcu esnaflarını da vurdu.

Kürdistan’a yönelik başlatılan savaş, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi ve ilan edilen OHAL ekonomiye darbe vurmaya devam ediyor. Ekonomik krizin sıra siyasi kaosun derinleşmesi sonucu uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları da Türkiye'nin kredi notunu yatırım seviyesinin altına indirdi. Ekonomik istikrarsızlığın giderek derinleştiği piyasalardan olumsuz etkilenen Kemeraltı kuyumcuları vatandaşların altın, gümüş ve pırlanta gibi kıymetli metallere rağbet göstermediğini belirtti. Kuyumcular turistler gelmediği için altın satışlarında yüzde 60’lık bir düşüş yaşadıklarını kaydetti.

‘Düğünler ertelendi’

25 yıldır tarihi Kemeraltı çarşısında kuyumculuk yapan Ahmet Katırcıoğlu, en fazla satışın gerçekleşmesini bekledikleri yaz ayların da satışların çok durgun geçtiğini ifade etti. Eskiden yaz aylarının düğün sezonu ve yurt dışından gelen gurbetçilerden dolayı hareketli geçtiği vurgulayan Katırcıoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra vatandaşlar düğün tarihlerini ertelediğini bundan dolayı da var olan krizin daha da derinleştiğini kaydetti.

‘Kültür değişti’

Yaşananlardan dolayı insanların düğün alışkanlıklarını da değiştirdiğini belirten Katırcıoğlu, çeyrek altının 206 lira olmasından dolayı vatandaşların takı törenlerinde para takmayı tercih ettiğini vurguladı. Katırcıoğlu, “Eskinden altın alımında model göz önünde bulunduruluyordu. Şimdi ise model yerine takının gramını baz alarak seçim yapılıyor. Fiyatı göz önünde bulunduruyor. Kriz insanların seçim hakkını da elinden alıyor” dedi.

‘Altına rağbet yok’

İzmir’in Avrupalı turistler tarafından çok tercih edilen bir şehir olduğunu ve tur şirketlerinin düzenli seferler düzenlediğini kaydeden kuyumcu Bekir Yılmaz ise çarşısının geçmiş dönemlerde turistlerin merkezi olduğunu ancak son dönemlerde sınırlı sayıda gelen turistlerin yalnızca giyim ve yiyecek sektöründe harcama yaptıklarını ifade etti.

‘Yurtdışında kimse gelmiyor’

Eskiden Yunanistan’dan insanların düğün alış verişi için İzmir’e gelindiğini söyleyen Yılmaz, simdi kimsenin gelmediğini belirtti. Yılmaz, “2016 yılı bizim açımızdan sürpriz olmadı satışlarda düşüş olacağını mesleki tecrübelerimizden dolayı biliyorduk. Altın gerçek yatırımcısını hiçbir zaman üzmez, ama her zaman altında iki adım ileri bir adım geri mehter takımı gibi bir durum vardır” dedi.

(mua/cnö/kk)
Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR