DİHA - Dicle Haber Ajansı

Ekonomi

Ekonomi Konferansı'nda 'demokratik komünal ekonomi' kararı

 
16 Ekim
18:12 2016

AMED (DİHA) - Ekonomi Konferansı'nın sonuç bildirgesinde, Kürdistan'daki ekonominin dengesiz dağılımına vurgu yapılarak, "demokratik komünal ekonomi" modelinin oluşturulacağı duyuruldu.

Amed (Diyarbakır) Büyükşehir Belediyesi ve Amed Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Şehir Tiyatrosu Cep Sineması'nda düzenlenen 1'inci Ekonomi Konferansı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesini Amed Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire çalışanı, aynı zamanda Ekonomist Roj Yaşın okudu.

Yaşın, son yüzyılda dünyada bitmek bilmeyen savaşların, özelde Ortadoğu coğrafyasını etkilediğini belirterek, kapitalist modernitenin kendisini yeniden var ettiği, Kürdistan'da savaş, talan, yıkım ve kaostan dolayı milyonlarca insanın evinden, toprağından ayrılmak zorunda bırakıldığına vurgu yaptı. Ortadoğu halklarının kendi toprağında mülteci durumuna getirildiğine işaret eden Yaşın, toplumların üretimden koparılarak, muktedirlere bağımlı yaşamaya mecbur bırakıldığını söyledi. Yaşın, topraktan dolayı ekonomiden de zorla kopartılan Ortadoğu toplumlarının aynı zamanda kültürel soykırımı da yaşadığını ifade etti.

'Ekonomi yerelden güçlendirilmeli'

Yaşın, "İnsanları, toplumları ekmeksiz bırakan, mevsimlik göçe zorlayan, ekonomik sömürüye tabi tutan kapitalist modernite; kendisini, toplumu, insanı ve doğayı sömürerek var ediyor. Radikal demokrasi ve topluluk ekonomisini ve tekellere karşı doğrudan katılım ilkelerinin esas alan, yereli güçlendiren, alternatif yöntemler arayan ve dayanışmacı ruhu yeniden dirilten, insanı, kadını, doğayı ve yaşamı merkezine alan demokratik modernite bu toplumlar için gerçek bir kurtuluştur" diye konuştu.

'Demokratik komünal ekonomi modeli oluşturulmalı'

Yaşın, konferansta alınan kararları şöyle sıraladı:

* Zenginler ve yoksullar arasındaki uçurum gittikçe derinleşmekte, makas açılmaktadır. Zengin bir azınlık kentin tüm kaynaklarına sahip olurken geri kalan kesim yoksulluk ile mücadele etmek zorunda bırakılmıştır. Bu makasın kapatılması ve ekonominin toplumsallaşması ancak radikal demokrasinin geçerli olduğu demokratik komünal ekonomi modeliyle gerçekleşebilir. Bu nedenle Amed'te toplumsal ekonomiyi güçlendirmek için komün ve kooperatiflerin artırılması ve mevcut kooperatif ve birliklerin demokratikleştirilmesi ve halkımızın bu yapılara yönlendirilmesi gerekmektedir.

* Çatışmalı ortamların sebep olduğu zorla yerinden edilmiş, üretimden kopartılmış, mevsimlik göçe zorlanan insanların yeniden evlerine, köylerine dönebilecekleri koşulların sağlanabilmesi, köylerde ekonomin asıl sahiplerine/üreticiye kavuşturulması için tarıma dayalı komün ve kooperatif faaliyetleri arttırılmalıdır. Bununla beraber yok edilmek istenen Koçerlik gibi kültürlerimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için gerekli çalışmalar yürütülmelidir.

* Kentin ekonomi dinamiklerinin Demokratik Komünal Ekonomi anlayışıyla örgütlendirilmesi ve toplumda var olan dayanışmacı ruhun yeniden güçlendirilmesi, "ben" yerine "biz" duygusunun canlandırılması gerekmektedir. Bu nedenle büyük tekellere karşı küçük esnaf ve üreticilerin buluşacağı, ortak üretimlerin yapıldığı yapılar oluşturulmalıdır.

* Savaşın yıktığı Sur ve Silvan ilçelerinin yeniden inşası ve üretimin geliştirilmesi için buraların pilot bölge olarak belirlenip, esnaf ve üreticilerin desteklenmesi gerekmektedir. Bugün yürüttüğümüz tartışmalar ileriye dönük çalışmalar için güçlü adımlardır.

(dy-st/fç/pu)
Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR