DİHA - Dicle Haber Ajansı

Ekonomi

Anlı: Ekonomimizi kendimiz oluşturacağız

 
16 Ekim
12:18 2016

AMED (DİHA) - Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı, yüzyıllardır coğrafyalarında özerk bir örgütlenmenin olduğunu anımsatarak, bölge halkının dayanışması ile kendi ekonomilerini oluşturacaklarını belirtti.

Amed (Diyarbakır) Büyükşehir Belediyesi ve Amed Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Şehir Tiyatrosu Cep Sineması'nda düzenlenen 1'nci Ekonomi Konferansı başladı. Konferansa, Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Amed'deki sivil toplum örgütleri temsilcileri, ekonomi birimleri, esnaf ve kooperatifler katıldı. Yoğun ilginin gösterildiği konferansta, 2017 yılının ekonomi planlanması yapılacak.

Divan seçiminin ardından saygı duruşu ile başlayan konferansın açılış konuşmasını yapan Fırat Anlı, önemli ve tarihi günlerden geçtiklerine işaret ederek, böylesi günlerde kentin kendi ekonomisi üzerinde bir araya gelmesinin önemli olduğunu ifade etti. Azınlık olan halkların hep ötekileştirildiğine vurgu yapan Anlı, bunun temel nedenlerinden birinin de ekonomi olduğunu söyledi.

'Özerklik Amed'te yüzyıllarca yaşandı'

Anlı, Cumhuriyet öncesi Amed'te özerkliğin olduğunu anımsatarak, aşiret konfederasyonu tarzında örgütlemenin olduğunu kaydetti. Anlı, "Bizim özerklik dediğimiz kavramın yüzlerce yıl yaşandığını biliyoruz. Biz sihirli bir formül üretmedik, bir rüyayı paylaşmadık. Bunun tarihsel arka planını yaşatmaya çalıştık" dedi.

Amed'in sanayileştiğini, yine ipek dokumacılığında ikinci büyük şehir olduğu bilgisi veren Anlı, şuanki ekonomi politikasının geride olmasının bilinçli bir nedenden kaynaklandığını ifade etti. Anlı, şöyle devam etti: "İstanbul'a aktarılan kamu kaynakları bizim 25 ilimizin 25 katıdır. Aradaki farka bakın, 50 kat. Burdur'a gidin Devlet Su İşleri sulama kanallarını bitirmiştir, ama bizim hiçbir ilimizde böyle bir şey yoktur."

'Dayanışma ile ciddi bir ekonomi oluşur'

Belediye olarak ekonomiye ciddi önem verdiklerini yineleyen Anlı, yaptıkları çalışmaları, "Ekonomi Daire Başkanlığı'nı kurduk. Bu sayede yüzlerce insanımız yanı başında ekonomik bağımsızlığını elde etti. Bu bir modeldir. Eski köylerimizde hem alt yapı hem de ekonomik alt yapıları oluşturduk. Bir kısmını bitirdik, diğer kısmını da bitireceğiz. Diğer bir şey ise atıl olan mekanları işler hale getirdik. Bismil ambarda 236 dönümlük bir alanı hizmete açtık. Silvan yolu üzerinde 300 dönümlük alanı Sur'dan göç eden ailelerimize kendi ekonomilerine katkı sunmaları için verdik. Kendi insanımızın kendi yaşamını sürdürmeleri için imkanlar sunmalıyız. Kulp ve Licê ilçesinde yoğun çalışmalar yürüttük. Menengiç ağaçları aşıları yapıldı, toplam 14 bin ağaç aşılandı. Esnafımız kendi yerelinde alışverişini yaparsa burada ciddi bir ekonomik hareketlilik oluşur" şeklinde aktardı.

'Kürdistan'da ekonomiyi geliştiremedik'

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven de, böylesi süreçlerde ekonominin tartışılması gereken önemli hususlardan biri olduğunu ifade etti. Kendi ekonomik sistemlerini yaratmaya çalıştıklarının altını çizen Güven, ekonominin tamamının kadının elinde olması gerektiğini vurguladı. Güven, Kürdistan'da ekonomiyi güçlendirme ve büyütme imkânlarının olduğunu söyleyerek, hem belediye olarak hem de kurumlar olarak bunu yapmakta eksik kaldıklarına dikkat çekti.

'Ekonomiyi kendimiz yaratacağız'

"Kadın özgürlükçü bir perspektifle, yaşamı yaratan ama yaşamdan uzaklaştırılan kadın gerçekliğini yeniden üretime katarak, Kürdistan'da yeni bir sistem oluşturabiliriz" diyen Güven, "Belediyeler bizim için birer araçtır, bunu iyi değerlendireceğiz. Gelecek nesillere iyi bir sistem bırakırsak, onlara karşı bir özeleştirimiz olmayacaktır. Halkımızın özlem duyduğu ekonomi modelinin gelişme şansı büyük. Ciddi bir şekilde Kürdistan'a bir ambargo var, kendi ekonomimizi kendimiz yaratacağız. Birlikte hareket edersek, başarmamak mümkün değildir" dedi.

Konferans basına kapalı devam ediyor.

(dy-st/fç/pu)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR