DİHA - Dicle Haber Ajansı

Dünya

Türkiye Irak'ta işgalci konumda!

13 Ekim
14:52 2016

HABER MERKEZİ (DİHA) - Irak başbakanı Haydar Ebadi'nin ofisinden yapılan açıklamada, Türkiye ile Irak sınırının ihlal edilmesi üzerine herhangi bir anlaşmanın olmadığı açıklandı.

Irak başbakanı Haydar Ebadi'nin ofisinden yapılan açıklamayla, Türkiye ile Irak sınırının ihlal edilmesi üzerine herhangi bir anlaşmanın söz konusu olmadığı, Türkiye'ye sınırı ihlal etme değil, yalnızca Irak polis gücünün bir bölümünü eğitme konusunda izin verildiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, 2009 yılında Irak ve Türkiye'nin başbakanlarının yaptığı anlaşmada, Irak polis güçlerinin bir bölümünün Türkiye topraklarında eğitilmesi konusunda imza atıldığı ifade edildi. Protokolün 7'nci maddesinde Türk güçlerine hiçbir şekilde tank ve toplarıyla sınırı geçmelerine izin verilmesinin söz konusu olmadığı belirtilirken, "Bu durum Irak hükümetine haber verilmeden olmuştur. Eğer polislerin eğitilmesini tank ve toplarla donatılmış bir ordunun girmesi olarak anlıyorlarsa, o zaman İsrail ordusu da Türkiye topraklarına girebilir. Çünkü Türkiye ile İsrail arasında da askerlerin eğitilmesi konusunda anlaşma bulunmaktadır" denildi.

Açıklamada, Irak hükümetinin ne resmi ne de sözlü olarak Türk ordu güçlerinin Irak topraklarına girmesine izin vermediği vurgulanarak, "Ne Başika için ne de başka bir bölge için böyle bir izin verilmemiştir. Türkiye'ye bağlı güçler koalisyon güçleri çerçevesinde Irak topraklarına gelmemiştir. Türk güçleri DAİŞ'e karşı mücadele amaçlı kurulan uluslararası koalisyonun bir parçası değildir. Türkiye dışında hiçbir yabancı güç tankları ve zırhlı araçlarıyla Irak topraklarında bulunmamaktadır" diye belirtildi.

(ip/sd)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR