DİHA - Dicle Haber Ajansı

Dünya

ABD: Türk askerleri, Musul operasyonunda problem yaratabilir

 
8 Ekim
08:37 2016

HABER MERKEZİ (DİHA) - Obama'nın DAİŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türk askerlerinin Başika'daki varlığı ve Musul operasyonu için "Irak'taki tüm askeri eylemler, Irak hükümetinin tam rızası ve koordinasyonuyla olmalı. Bir plan ve bir komuta var, bunun dışındaki bir silahlı grup çok ciddi bir problem olabilir" dedi.

Irak Başbakanı Haydar Ebadi'nin Türk askerlerinin Irak topraklarındaki varlığının DAİŞ çeteleriyle mücadelede sorun yarattığını ve Irak'tan çıkması gerektiği yönünde son günlerde arı ardına yaptığı sert açıklamalarının ardından ABD Başkanı Barack Obama'nın DAİŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ten de benzer manada sözler geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın toplantısına katılarak DAİŞ'e karşı yürütülen kampanyayla ilgili bilgi veren McGurk, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'Biz de Irak hükümetinin rızası olmadan hiçbir şey yapmıyoruz'

McGurk, Türk askerlerinin Başika'daki varlığına ilişkin yönetilen bir soru üzerine şunları söyledi: "Bu konudaki temel prensiplerimiz çok açık. Irak'taki tüm askeri eylemler Irak hükümetinin tam rızası ve koordinasyonuyla olmalı. Biz Irak'ta koalisyon olarak Irak hükümetinin rızası olmadan hiçbir şey yapmıyoruz."

McGurk, bu konudaki diğer prensiplerinin ise Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü olduğunu vurguladı.

Başika'daki konuşlandırmanın bir yılı aşkın bir süre önce gerçekleştiğini de hatırlatan McGurk, bunun öncesinde yanlış iletişim veya başka bir şey olduğunu, ancak konuşlandırmaya Irak hükümetinin rızasının bulunmadığını ileri sürdü.

McGurk, Türk askerlerinin bölgedeki yerel güçleri eğittiği ve bunların Iraklıların komutasında operasyonlara katılacağı yönündeki iddialara ilişkin ise "Musul operasyonunda ana prensip şu, bir plan ve bir komuta var. Bunun dışındaki herhangi bir silahlı grup çok ciddi bir problem olabilir" ifadelerini kullandı.

Brett McGurk, sorunu diplomatik yollardan çözmek için Bağdat'taki ortaklarıyla yakın çalışma içerisinde bulunduklarını da söyledi.

(öç)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR