DİHA - Dicle Haber Ajansı

Gençlik

Munzur Üniversitesi öğrencileri hocalarına sahip çıktı

5 Ekim
14:24 2016

DERSIM (DİHA) - Munzur Üniversitesi öğrencileri, düzenledikleri yürüyüş ile Barış Bildirisi'ne imza attığı için görevinden alınan hocaları Doç. Dr. Candan Badem ve açığa alınan öğretmenlere destek vererek, AKP Hükümetinin "tek parti-tek lider" uygulamalarına karşı direnenlerin yanında olacaklarını vurguladı.

Dersim'deki Munzur Üniversitesi öğrencileri, 2016-2017 akademi yılının başlamasıyla birlikte Barış Bildirisi'ne imza attığı için görevinden alınan hocaları Doç. Dr. Candan Badem ve açığa alınan öğretmenlere destek için yürüyüş düzenledi. Merkezi Kütüphane önünde bir araya gelen öğrenciler, açtıkları "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Tutuklu öğrenci ve akademisyenlere özgürlük", "OHAL'i tanıma üniversiteleri özgürleştir" yazılı pankartların arkasında yürüyüşe geçti.

Fakülteler arasında dolaşan öğrenciler, ardından Rektörlük binası önüne geldi.

Burada "Kürdistan goristan ji bo faşistan", "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" ve "Özgür basın susturulamaz" sloganları atan öğrenciler, saygı duruşunun ardından AKP hükümeti döneminde yaşanan kaoslara ilişkin açıklama yaptı.
Öğrenciler adına konuşan Hüseyin Sayılmaz, yeni akademik yılın büyük belirsizlik ve kaos ortamında açıldığına dikkat çekti. AKP hükümetinin 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirerek, yıllardır gerçekleştirmek istediği politikaları bir bir hayata geçirmeye başladığını söyleyen Sayılmaz, AKP ve Erdoğan hükümetinin sarıldığı savaş politikalarının ülkeyi yeniden darbelere teslim ettiğini ifade etti.

'Üniversiteler açık cezaevine çevrildi'

Munzur Üniversitesi'nde görev yapan akademisyen Candan Badem başta olmak üzere Barış Bildirisi'ne imza atan tüm akademisyenlerin ve öğretmenlerin açığa alındığını hatırlatan Sayılmaz, AKP ve Erdoğan iktidarının bilimden yoksun bir eğitim içeriği dayatarak kindar ve dindar bir nesil yetiştirmek için çabaladığını söyledi. Üniversitelerde gerçekleşen mücadeleyi dinci ve ırkçı gruplarla bastırmaya çalışan AKP'nin öğrencilerin hak talebine de yine gazla, copla karşılık verdiğini vurgulayan Sayılmaz, öğrencileri tutuklama, barınma, ulaşım gibi taleplere dahi karşılık verilmeyerek, üniversitelerin açık cezaevine çevrildiğini kaydetti.

'Şiddet rutinleşti'

Açıklamanın devamında "Uzatılan OHAL'le birlikte AKP ve Erdoğan cenahının ağzından çıkan her sözün KHK'lerle bize dayatıldığını aslında bu kaosun AKP eliyle büyütüldüğü ve devrimci-demokrat-yurtsever ve AKP'ye muhalif bütün insanları susturmanın bir parçası olduğu nettir" diyen Sayılmaz, şiddetin epeydir ülkede rutin hale geldiğine işaret etti.

Sayılmaz, "Ülkenin bir yarısı aylardır iç savaş koşullarındadır. Kürt halkının talepleri yok sayılmakta, kentlerde haftalarca, aylarca süren sokağa çıkma yasaklı asker-polis operasyonları yürütülmüş, kentler mahalleler tank ve top atışlarıyla yıkılmıştır. Uluslararası anlaşmalarda belirlenen savaş hukuku ayaklar altına alınarak, toplu katliamlar yapılmış. Sivillerin kadınların çocukların cesetleri sokaklarda çürümeye terk edilmiştir" dedi.

AKP'nin sürdürdüğü savaş ve sömürü politikalarına karşı duran özgür basın organlarının da susturulduğuna değinen Sayılmaz, halkın haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne de darbe vurulduğunu ifade etti.

Munzur Üniversitesi öğrencileri olarak bu saldırılar karşısında direnenlerin yanında olacakları mesajını veren Sayılmaz, şunları söyledi: "Bu topraklarda özgürlük isteyen demokrasi isteyen, halkların eşit ve özgür birliğini sağlayacak bağımsız, demokratik ve laik bir ülke isteyen tüm güçleri, baskı ve sömürü altında olan tüm ezilen ve sömürülen kitleleri faşist tek parti-tek lider rejimi oluşturma çabalarına karşı ortak mücadele zeminde buluşup, bu doğrultudaki her girişimi destekleyecek, çeşitli alanlarda süren mücadelelerin dayanışması ve birleşmesi için üstüne düşenleri yerine getirmek için elimizde ki her imkanı kullanacağımıza söz veriyor, mücadele kararlılığını bir kez daha dile getiriyoruz."

Yapılan bu açıklama sonrası öğrenciler attıkları "Faşizme karşı omuz omuza" sloganıyla protestolarını sonlandırarak Rektörlük binası önünden ayrıldı.

(mc/fç/öç)
Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR