DİHA - Dicle Haber Ajansı

Gençlik

Devrimci Gençlik Hareketi Sûr dibinde ilan edildi

 
20 Eylül
15:52 2016

AMED (DİHA) - Devlet ve AKP terörüne karşı "Çok büyük direneceğiz, çok büyük kazanacağız" diyerek örgütlenen gençler, tarihi Amed surlarının dibinde Devrimci Gençlik Hareketi (DGH) ve Devrimci Genç Kadın Hareketi'nin (DGKH)kuruluşlarını ilan etti.

AKP hükümetinin 15 Temmuz darbe girişimi ardından Kürdistan'da arttırdığı saldırılara karşı örgütlenen gençler, Devrimci Gençlik Hareketi (DGH) ve Devrimci Genç Kadın Hareketi'nin (DGKH) ilanlarını gerçekleştirdi. ANF'nin haberine göre, Amed'in (Diyarbakır) tarihi Sûr ve Hevsel bahçelerinin kenarındaki Fiskaya semtinde ilan edilen yeni oluşumun açıklamasına yüzü kapalı çok sayıda genç, üzerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu tişörtlerle katıldı.
Kürdistan'daki sömürgeci politikalara ve bu politikalara karşı gençliğin devrimci mücadelesinin önemine dikkat çekilen açıklamada, şu hususlara vurgu yapıldı:

"Önderliğimiz de devrimimizin gençlik devrimi olduğunu, devrim mücadelemizin de gençlik önderliğinde başladığını ve gençlik önderliğinde zafere yürüyeceğini her fırsatta belirtmektedir. 'Genç başladık genç başaracağız' derken bu gerçeklik dile getirilmektedir. Bu gerçeklik tüm gençliğe ve elbette örgütlü gençlik hareketine ciddi görevler yüklemektedir. Hem geride bıraktığımız tarihsel miras ve değerlerimiz bizlere ciddi sorumluluklar yüklemekte hem de güncel devrimci gelişmeler gençliğin devrim öncülüğü yapmayı zorunlu kılmaktadır."

'Tüm alanlarda eyleme geçme iddiasındayız'

Kürdistan gençliğinin yeni bir dönem ile karşı karşıya olduğu belirtilen Devrimci Gençlik Hareketi açıklamasında, "Bilindiği gibi YDG-H, tarihsel misyonunu yerine getirmiş, rolünü oynamış ve kendisini feshetmiştir. Bizler devrimci yurtsever gençliğin tarihsel gelişimini kendimize miras ve güç kaynağı yaparak yeni bir döneme giriyoruz. Bu yeni dönem üzerimize yeni görev ve sorumluluklar yüklemektedir. Gençlik hareketi olarak, devrimin güncel görev sorumluluklarına yanıt olmak için kendimizi yeniden örgütleme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Yeni bir örgütlülük ile serhildanı direnişin merkezine koyan bir mücadelenin startını veriyoruz. Bu çerçevede bir süredir kendimizi Devrimci Gençlik ve Devrimci Genç Kadın İnisiyatifleri adı ile yerel inisiyatiflere dayalı olarak örgütledik. Gelinen aşamada inisiyatiflerimizin ulaştığı örgütlülük düzeyi mücadelemizin ihtiyaçları doğrultusunda kendimizi daha sistematik bir biçimde örgütlenmemizi gerekliliği doğmuştur" denildi.

'Andok ve Axin yoldaşların bayrağını zafere taşıyacağız'

Türk devletinin Kürdistan'daki sömürgeci politikalarına dikkat çekilen açıklamada devamla şunlar kaydedildi:

"Bizler Devrimci Gençlik ve Devrimci Genç Kadın Hareketi olarak gençliğin fedailiği ile mücadelemize dört elle sarılacağız. Sonuna kadar direneceğiz ve mutlaka kazanacağız. Taze kanları ile Kürdistan toprağını sulayan şehitlerimizi unutmayacağız. Andok Özgür ve Axin Dicle yoldaşlar şahsında özyönetim direniş şehitlerinim mücadele bayrağını bir adım daha yükseltecek, zafere taşıyacağız. Onların özlemlerini gerçekleştirmek ve mücadelelerini başarıyla sonuçlandırmak yaşam gerekçemizdir.

Önderliğimizin özgürlüğü ve sömürgeciliğin bitirilmesi için radikal eylem hattı oluşturacağız. Temel hedefimiz her çeşit direniş yöntemiyle sömürgeci Türk devletine devrimci intikamla mutlaka darbe vurmaktır. Bu yeni süreç Önderliğimizin fiziki özgürlüğünün sağlanması sürecidir. Önderliğimizin özgürlüğü temelinde Kürdistan'da demokratik özerklik devrimini gerçekleştirme sürecidir. Bunu gerçekleştirecek olan tek şey ise her yerde yayılan gençlik eylemciliği olacaktır. Şunu herkes bilmelidir ki bundan sonra, Önderliğimiz özgürleşene kadar her yerde her türlü aracı kullanarak sürekli direniş ve saldırı pozisyonuna geçmek gençlik hareketi olarak stratejik hedefimizdir. Önderliğimize uygulanan ağır tecridi kırmak ve İmralı zincirlerini parçalayarak, dur durak bilmeden direnmek en temel amacımızdır."

'Çok büyük direneceğiz, çok büyük kazanacağız'

Tecridi kıracak olan birleşik direnişin gücüdür. İşçi, köylü, öğrenci, tüm gençlik kesimlerini ve genç kadınlara sesleniyoruz. Kürdistan gençliği Kürdistan devrimi seni çağırmaktadır. Devrim elimizi uzatıp yakalayabileceğimiz kadar yakınımızdadır. Yurtsever gençliği Önder Apo'nun Amed'deki büyük buluşmasını yakınlaştırmaya, özgürlük için eyleme, harekete geçmeye çağırıyoruz. Gelecek bizim ellerimizdedir. Çok büyük direneceğiz ve çok büyük kazanacağız. Devrimci intikamla sömürgeciliği parçalayacağız."

(fç/öç)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR