DİHA - Dicle Haber Ajansı

Yerel

Sur Danışma Merkezi hizmet vermeye başladı

22 Ağustos
15:55 2016

AMED (DİHA) - Suriçi'ndeki evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce aileye yardımlarını sürdüren Amed Büyükşehir Belediyesi, Sûrlu yurttaşları yasal ve sosyal hakları konusunda bilgilendirmek amacıyla Ulu Cami yanındaki eski belediye binasına Sûr Danışma Merkezi kurdu.

Amed (Diyarbakır) Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras ve Turizm Daire Başkanlığı, devlet güçlerinin aylar süren saldırıları nedeniyle Sûr'dan göç etmek zorunda kalan aileleri bilgilendirmek amacıyla Sur Danışma Merkezi kurdu. Ulu Cami yanındaki eski belediye binasında hizmet verecek olan Sur Danışma Merkezi'nde, iki sosyolog, bir halkla ilişkiler uzmanı, bir hukukçu ve bir şehir plancısı görev yapacak. Merkezde, Sur'da çatışmalı süreç ve yıkımın ardından alınan acele kamulaştırma kararı nedeniyle mağdur olan 22 bin yurttaşın sorunlarına çözüm aranacak.

Merkez hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras ve Turizm Daire Başkanı Nevin Soyukaya, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri'nin Temmuz 2015'te Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alındığını, Suriçi'nin ise tampon bölge olarak tescillendiğini hatırlattı. Suriçi'nde yaşanan sokağa çıkma yasağında ağır silahların ve tankların kullanıldığını ifade eden Soyukaya, bu sebeple çok büyük tahribatın yaşandığını dile getirdi. İnsanların, "Evlerimizi geri alabilecek miyiz? Sur'da yeniden yaşayabilecek miyiz?" gibi soruların cevabını bile alamadan acele kamulaştırmayla karşı karşıya kaldığını anlatan Soyukaya, kamulaştırma kararının merkezi hükümet tarafından alındığını, Sûr'da yaşayan insanların, yerel yönetimlerin ve Alan Yönetim Başkanlığı'nın görüşlerinin alınmadığını söyledi.

Bilgilendirme hizmeti verilecek

Soyukaya, Sûr'da yaşayan insanların mağduriyetlerini gidermek için Kültürel Miras ve Turizm Daire Başkanlığı bünyesinde Sur Danışma Merkezi kurulduğunu açıkladı. Sûr'da yaşayan insanların evlerini satmak istemediğini belirten Soyukaya, Danışma Merkezi'nde evlerini terk etmek zorunda kalan 22 bin insana gelecekteki hakları, sahip oldukları evlerle ilgili hakları, kamulaştırmaya karşı yapılabilecekler, Sur'da kalmak isteyenler nasıl kalabilirler vb. konularda bilgilendirici hizmetler verileceğini anlattı.

Sur Danışma Merkezi'nde iki sosyolog, bir halkla ilişkiler uzmanı, bir hukukçu ve bir şehir plancısının görev yaptığını ifade eden Soyukaya, çalışanların hem halkla görüşerek sahada çalışacağını hem de sürekli açık olan Danışma Merkezi'nde yasal ve sosyal haklar konusunda mağdur insanları bilgilendireceğini aktardı. Soyukaya, Sur Danışma Merkezi'ne mağdur vatandaşların başvurularını beklediklerini sözlerine ekledi.

(fç/rp)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR