DİHA - Dicle Haber Ajansı

Gençlik

Dîlok'ta HDP'li gençler meclisleşiyor!

 
11 Ağustos
09:22 2016

DİLOK (DİHA) - Dîlok'ta son bir yılda yüzlerce arkadaşları gözaltından alınan ve onlarcası tutuklanan HDP'li gençler, yeniden meclis ve örgütleme kampanyası başlattı.

Dîlok'ta (Antep) HDP çatısında bir araya gelen gençler, gençlik meclisi oluşturup örgütleme çalışması başlattı. Eş Sözcü Mustafa Sayınbatur, mahallelerde toplantılar aldıklarını ve devletin gençlere yönelik sindirme politikalarına karşı örgütlenme kampanyaları başlattıklarını dile getirdi. Sayınbatur, devletin yönelimlerine karşı gençlere örgütlenme ve çalışmalara katılma çağrısı yaptı.

Savaşın ilk hedefi gençler

Devletin 24 Temmuz 2015'ten sonra ağır baskı uyguladığını hatırlatan Sayınbatur, 7 Haziran öncesi HDP'nin yaptığı politik açılımın önemli kazanımlar elde ettiğini, bu durumun kendini en çok gençlik alanında gösterdiğini belirtti. Dîlok'da önemli bir kitleye ulaştıklarını, bunu gören sistemin büyük bir sindirme politikası başlattığını sözlerine ekleyen Sayınbatur, şöyle devam etti: "24 Temmuz'da başlayan savaş politikaları gözaltı ve tutuklama operasyonları ile devam etti. Sadece bununla sınırlı kalmadılar. Gençleri apolitik edebilmek için he türlü uğraş içine girdiler. Gençleri uyuşturucu tuzağına çekmek için büyük bir ağ oluşturdular. Fuhuş ve kahve kültürünü egemen kılarak, siyasetten koparmaya çalıştılar. Bu kapsamda birçok genç arkadaşımızı gözaltına alarak, tutukladılar. Ajanlık teklif ettiler."

Gençlik meclisleri kuruyorlar

Gençlerin ailelerine karşı da psikolojik savaşın başlatıldığını vurgulayan Sayınbatur, sindirme politikalarına karşı daha fazla alanlara çıkmaya başladıklarını kaydetti. Yeniden çalışmalara başlayarak, faaliyetlerini yürüttüklerini anlatan Sayınbatur, HDP'nin tüzüğünde bulunan yerelden yönetim çalışmaları kapsamında gençlik meclislerini oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Gençlik kongresinin aldığı kararlar doğrultusunda hareket ettiklerini sözlerine ekleyen Sayınbatur, şunları söyledi: "Koordinasyon şeklinden çıkıp meclisleşme faaliyeti yürüyoruz. Bunun çalışmalarını mahallelerde başlattık. Birçok mahallede toplantılarımız oldu. Daha devam ediyoruz. Özellikle kadınların öncülük ettiği gençlik meclisleri ve kadın meclislerini kuracağız. Tabi biz bu çalışmaları yürütürken, polislerinde ciddi baskıları var. Hiçbir engel tanımayarak, yolumuza devam ediyoruz."


Gençlere çağrı

Mahallelerde yaptıkları çalışmalara yoğun bir katılım ve ilgi gösterildiğini aktaran Sayınbatur, "Sorumluluğumuzun farkındayız. Biz bu çalışmalara devam ederken, her gencin bize katılım ve destek vermesini istiyoruz. Biz ancak örgütlenerek, sistemin bu oyunlarından kurtulabiliriz. Bu anlamıyla bütün genç arkadaşlarımızı mahalle çalışmalarına davet ediyoruz" diye konuştu.

(nd/mç/sd)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR