DİHA - Dicle Haber Ajansı

Gençlik

Sêrtli gençler: Yeni bir darbeye karşı mitinge!

 
4 Ağustos
15:43 2016

SÊRT (DİHA) - Darbe girişimi ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı Sêrt’te düzenlenecek mitinge katılacak olan gençler, ülkede yeni bir darbeye karşı alanda olacaklarını söyleyerek, “Başkanımızın durumunu öğrenmek en doğal hakkımız" dedi.

Sêrt’te (Siirt) 6 Ağustos günü “Darbeye karşı radikal demokrasi” adıyla yapılacak mitingin hazırlıkları sürüyor. Valiliğe yapılan başvuru da kabul edilirken, kentte yaşayan gençler, herkesi alana çağırdı. DBP, HDP, DTK ve KJA öncülüğünde Cumartesi günü düzenlenecek mitingde yerlerini alacaklarını söyleyen Ramazan Alma (19), darbelerin iyi bir yöntem olmadığını ifade ederek, darbelerin ancak sivil, savunmasız insanlara zarar verdiğini dile getirdi. Darbeleri çözüm olarak görenlere karşı HDP il binası önünde yapılacak mitinge katılacağını kaydeden Alma, “Siyaseten çözemedikleri sorunları darbe ile çözmeye çalışıyorlar. Darbeyi çözüm olarak görenler, ancak öldürmeyi bilirler” şeklinde konuştu.

‘Darbeye karşı ev ev gezip mitinge çağıracağız’

20 yaşındaki Adnan Zafer de “Darbe kimden gelirse gelsin, karşısında duracağız” dedi. Zafer, geçmişte yapılan darbelerde dedelerine çok işkence yapıldığını söyleyerek, “Tanklara bindirdiklerinden haber alamıyoruz. Bu anlamda, partimizin yapacağı mitinge gideceğiz. Gerekirse ev ev gezip mitinge davet edeceğiz” diye belirtti.

Darbe girişimi ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan haber alınamadığına değinen Azat Ceylan da, OHAL'i ilan edenlere Kürdistan’da zaten bir yıldır sıkıyönetim uyguladığını anımsattı. Bu uygulamalara karşı mitinge gitmeleri gerektiğini vurgulayan Ceylan, “Askerlerin şehirlere girmesini hiçbir zaman istemedik” dedi.

‘Botan halkı miting alanında olacak’

Yerel sanatçı Berfin İlhan ise “Abdullah Öcalan Kürt halkının lideridir. Ve Kürt halkı lideriyle görüşmediği için çok tedirgin. Ne olacağını bilemiyor. Bu yüzden hem darbeye hem de tecride karşı, bu mitinge katılmamız lazım. Botan halkı olarak bu mitinge büyük bir ses olacağız. Bu miting birlikteliğimize vesile olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘Yeni bir darbeye karşı alana!’

Çiya Aldem, bugüne kadar tüm engellemelere rağmen alanlarda olduklarını ifade ederek, şunları aktardı: “Eğer bir ülkede darbelerin olmasını istemiyorlarsa, insanların kendisini ifade etmesine izin verecekler. Bugün asker ve gerilla olan Kürt gençleri Kürt sorununa bir çözüm bekliyor. Hiçbir zaman savaş taraftarı olmadık, bunun için mitinge gidip çözümü haykıracağız. Yeni bir darbeye karşı alanda olacağız.”

‘Başkanımızın durumunu sormak zorundayız’

"Kürt halkı olarak başkanımızın durumunu öğrenmek en doğal hakkımız" diyen Aldem, “Öcalan biz Kürtlerden sorumludur. Ondan doğru bilgi alıyor ve onu özlüyoruz. Ancak bugün ondan bir haber bile almamızı engelliyorlar. Bu tecride karşı alanda olup taleplerimizi haykıracağız” diye konuştu.

(ee/fç/pu)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR