DİHA - Dicle Haber Ajansı

Gençlik

Gençlik örgütleri: Çıkmazın anahtarı İmralı'da

 
28 Temmuz
09:05 2016

İSTANBUL (DİHA) - Darbe girişimi sonrası AKP diktası tarafından getirilen OHAL'e birlikte Türkiye'nin çıkmaza sürüklendiğini belirten gençlik örgütleri, buradan kurtulmanın tek çözüm yolunun PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sunduğu demokratikleşme manifestosu olduğuna dikkat çekti.

İmralı Adası'nda ağırlaştırılmış tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın durumu ile ilgili kaygılar darbe girişiminin ardından artarak devam ediyor. Darbe girişiminin ardından avukatları, ailesi ve İmralı heyetinin yaptığı tüm görüş başvuruları reddedilirken, hükümetten gelen açıklamalar ise ciddi bulunmadı. Gençlik örgütleri temsilciler, Öcalan'ın durumundan kaygılı olduklarını belirterek tecride son verilmesini istedi.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Mazlum Karakaş, Öcalan'ın "Çözüm süreci ve Kürt meselesi askıya alınırsa darbe mekaniği devreye girer" sözünü hatırlattı. Ne askeri darbenin ne sivil darbenin ne de OHAL'in çözüm olmadığını vurgulayan Karakaş, çözümün Öcalan'ın önerdiği kalıcı barış olduğunu ifade etti. Öcalan'ın durumundan gençler olarak kendilerinin de kaygılı olduklarını belirten Karakaş, "Türkiye'de darbeleri, diktatörlük girişimlerini, hak ihlallerini ortadan kaldırmaya yönelik en başta yaşam hakkına güvenceye almaya yönelik çözümün anahtarı olan İmralı'da Sayın Öcalan ile görüşmeler başlanmalı, tecrit son bulmalı" dedi.

'Öcalan çıkışın kilit ismidir'

Öcalan'ın "Kürt sorununu çözmeyen, kendisi çözülür" sözünü hatırlatan Dev-Lis üyesi Semih Kundakçı da, bugün tam anlamıyla bu sözün yaşandığını söyledi. Çözüm sürecinin askıya alınması ile ülkede yaşanan şiddet boyutunun hat safhaya ulaştığına dikkat çeken Kundakçı, "Kürt Halkının Önderi Öcalan, bu çıkışın kilit ismidir, bir an önce görüşmelerin başlaması tecridin son bulması gerekir" diye konuştu.

AKP'nin 7 Haziran'dan bu yana sürdürdüğü çatışmalı sürecin yapılan askeri darbeye zemin hazırladığını ifade eden Halkların Demokratik Kongresi Gençlik Meclisi üyesi Can Papila da, Öcalan'ın Türkiye'de demokrasi ve barış için büyük bir şans olduğunu söyledi. Darbe girişimi ve OHAL'le içine girilen çıkmazdan kurtulmanın tek şansının çözüm sürecinde Öcalan'ın sunduğu demokratik çözüm önermeleri olduğunu vurgulayan Papila, bu sebeple Öcalan'la bir an önce görüşmelerin gerçekleştirilmesini istedi.

'AKP bedelini ödüyor'

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkanı Oğuz Yüzgeç ise, "Kürdistan halklarının ortak iradesi özellikle gençliğin başını çektiği ekim serhildanını ve HDP'nin seçim zaferine hazmedemeyen AKP yaptığı sivil darbe ile yönetime el koydu. Ardından da darbeler zinciri devam etti. Biz gençlik olarak darbeler arasında seçim yapak değiliz" dedi.

Yüzgeç, "Şunu görmek lazım Kürt Halk Önderi Öcalan darbe mekaniği devreye girer diye söylemişti. AKP bu söylemi dikkate almayarak bir yerde bunun bedelini ödüyor" dedi. Kürt meselesi çözülmediği sürece, devletin çözülmeye devam edeceğini dile getiren Yüzgeç, "Türkiye ve Kürdistan gençliği hiç olmadığı kadar yan yana ve birliktedir, ancak mücadele tekrar Saray ve askeri darbesini boşa çıkarır" diye konuştu.

(ai/çk/sd)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR