DİHA - Dicle Haber Ajansı

Gençlik

'Liseliler olarak engel tanımayacağız'

 
24 Haziran
10:29 2016

ANKARA (DİHA) - İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde müdüre sırtlarını dönerek bildiri yayınlamasıyla başlayan liselilerin isyanı giderek büyümeye başladı. Öğrenciler, bu direnişi gündemde tutmak ve verilen bu mücadelenin bütün engellere rağmen sonucuna ulaşana kadar direneceklerini ve mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde müdüre sırtlarını dönerek bildiri yayınlamasıyla başlayan liseli gençliğin isyanı, dalga dalga yayılıyor. Türkiye'nin hemen her yerinde ayaklanan liseli gençler, dağıttıkları bildiriler ile seslerini daha da yükseltme çabasında. Bunun sonucunda 400'den fazla okul bildiri yayınladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul idarelerine verdiği 'yasal işlem başlatın' talimatına rağmen, direnişi gündemde tutmak isteyen lise öğrencileri, bu mücadeleyle bütün yaşam alanlarını doldurmak istediklerini ifade etti.

'Gençler yozlaştırılıyor'

Gündemde olan sorunları tek tek kaleme aldıklarını ve bunun sonucunda 400'den fazla okulun bildiri yayınladığını dile getiren öğrencilerden Ekinsu Gündoğan, bugün okullarda uyuşturucu satıldığını, devletin medyasıyla gençlerin, liselilerin, üniversitelilerin beynini yozlaştırmaya çalıştığını belirtti.

'Karanlığa sırtımızı döndük güneşi selamlıyoruz'

Bunlara neden engel olunmadığının bilincinde olduklarını belirten Gündoğan, bugün 400'den fazla okulda bildiri yayınlanmasına dikkat çekti.

Bu açıklamalarla yalnız olmadıklarını öğrenmiş olduklarını kaydeden Gündoğan, "Direnişi görmüş, Gezi'yi görmüş ve çok şey öğrenmiş gençler var. Buna rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkıp 'Gezi'nin çapulcuları bugün çakallık yapıyor' tarzında bir açıklamada bulundu. Biz zaten Gezi'de öğrendik bunu. Gezi'nin çapulcuları olarak bugün bildiriler yayınladık. Gezi'de yitirdiğimiz canlar bildirilerimizde ve pankartlarımızda yer alıyordu. Karanlığa sırtımızı döndük ve güneşi selamladık bu bildirilerimizle" şeklinde konuştu.

'İstedikleri kadar yasal işlem başlatsınlar vazgeçmeyeceğiz'

Cumhurbaşkanı'nın söylediği sözlerin birçoğunun içi boş olduğunu söyleyen Gündoğan, özgür, bilimsel, anadilde eğitim isteklerini dün nasıl sokaklarda haykırdılarsa, bugün yine aynı taleplerle sadece okul sıralarını değil, sokakları da doldurmak gerektiğini kaydetti. Gündoğan, haklarında istenildiği kadar yasal işlemler başlatılsın bu konuda engel tanımayacaklarını da söyledi.

'Kendilerine göre sistem yaratıyorlar'

Öğrencilerden Seval Alar ise verdikleri mücadelede haklı olduklarını ve bu mücadeleyi sonuca ulaşana denk devam edeceklerini ifade etti.
Bugün, yaşanan çocuk istismarları ve ölümlerin araştırılmasına dönük kurulan komisyonlara hayır diyen bir iktidar olduğunu, dinselleştirilen bir eğitim sistemi ve içeriğine doğru gidildiğine işaret eden Alar, "Kendilerine göre bir sistem yaratarak, gençliği yok etmeye, gerici bireyler yaratmaya çalışıyorlar. Bunlara karşı durmak için sesimizi yükseltmekten ve direnişimizi büyütmekten vazgeçmeyeceğiz" dedi.

(as/hd/öç)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR