DİHA - Dicle Haber Ajansı

Gençlik

Gençler, Ali Haydar Türkmen'i andı

 
19 Haziran
19:19 2016

ANKARA (DİHA) - DP üyesi gençler, 1977 yılında ülkücüler tarafından ağır yaralandıktan sonra faşist doktorların yanlış tedavisi sonucu yaşamını yitiren Ali Haydar Türkmen'i yürüyüşle andı.

Devrimci Parti (DP) üyesi gençler, 1977 yılında ülkücüler tarafından ağır yaralandıktan sonra faşist doktorların yanlış tedavisi nedeniyle hayatını kaybeden Ali Haydar Türkmen'i Ankara'da yürüyüşle andı. Tek Mezar Parkı'nda bir araya gelen gençler, Tuzluçayır Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. "Ne geçmiş tükendi ne yarınlar, bu kavga sürüyor, Ali Haydar Ölümsüzdür" pankartı açan gençler, Ali Haydar Türkmen, Rojava'da yaşamını yitiren Aziz Güler, Mahir Arpaçay ve Bedrettin Akdeniz'in fotoğraflarını taşıdı. Yürüyüş boyunca "Ali Haydar ölmedi mücadelesi Rojava'da yaşıyor" ve "Faşizmi döktüğü kanda boğacağız" sloganları atıldı.

'Türkmen'in mücadelesi Rojava'da yaşıyor'

Yürüyüşün ardından açıklama yapan parti üyesi Burcu Gül, Türkmen'in Erzurumlu bir ailenin çocuğu olduğu ve ailesinin zorunlu olarak Erzurum'dan Ankara'ya göç ettiğini belirterek, "Türkmen Ailesi Ankara'ya gelirken, iki çocuğunu Erzurum'da çocuk esirgeme kurumuna bırakmak zorunda kaldı. Türkmen sınıf bilinciyle kendisini yetiştirdi. 15 Haziran'ı 16 Haziran'a bağlayan gece afişleme çalışmasına çıktığı sırada ülkücüler tarafından ağır yaralandı. Faşist doktorların yanlış muayenesi sonucu hayatını kaybetti. Devlet cenazesini kaçırmak istedi. Ancak o dönem Tuzluçayır'da on binler cenazeye sahip çıktığı için devlet cenazeyi vermek zorunda kaldı" dedi.

Açıklama Nazım Hikmet'in "Delikanlım" şiiri okunduktan sonra halaylarla son buldu.

(fg/pu)


Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR