DİHA - Dicle Haber Ajansı

Gençlik

Yanlarında olduklarını hissettirmek için kolları sıvadılar

 
16 Haziran
09:30 2016

MERSİN (DİHA) - Gever için başlatılan 'Kardeş Aile' kampanyasına bir destek de Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden geldi. Başlattıkları kampanya kapsamında Gever halkı için kolları sıvayan öğrenciler, tüm yaralarını saramayacaklarının farkında olsalar da Gever halkının yanlarında olduklarını hissettirmek istediklerinin altını çizdi.

AKP iktidarının emri ile 79 gün boyunca kuşatma altına alına alınıp, yakılıp yıkılan Gever (Yüksekova) halkı ile dayanışmak üzere başlatılan 'Kardeş Aile' kampanyası giderek büyüyor. Kampanyaya destek verip, dayanışma içerisine girenlerden bazıları da Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri oldu. Öğrenciler, Gever'de için başlattıkları ile kampanya kapsamında topladıkları nakdi yardım ile kendilerine 'Kardeş Aile' seçerek, yardımda bulunacak.

'Kampanyamızı tüm üniversitelere yayacağız'

Kampanya yürütücülerinden Delal Akyüz, amaçlarının Gever'deki yıkımın, travmanın ve Gever halkı üzerindeki psikolojik baskıyı bir nebze de olsa azaltmak olduğunu ifade etti. Kampanyalarının şu an için sadece Mersin Üniversitesi öğrencileri ile sınırlı olduğunu, ancak diğer üniversitelerde okuyan öğrencilerle de iletişime geçtiklerini belirten Akyüz, böylece kampanyalarını tüm üniversitelere yaymak istediklerini kaydetti.

'Gever'in acılarını paylaşalım'

Akyüz, kampanyaları ile Gever halkının tüm yaralarını saramayacaklarının farkında olsalar da onların yanlarında olduklarını hissettirmek istediklerinin altını çizerek, desteklerinin Gever halkının acıları son bulana dek süreceğini vurguladı. Akyüz yine Gever halkının acılarını paylaşan herkesi kampanyalarına katılmaya da davet etti.

'Gever halkının bize ihtiyacı var'

Gever'de kirli bir savaş yürütüldüğünü dile getiren öğrencilerden Samiye Aybar ise girişilen saldırılar sonucu kent halkının yersiz, yurtsuz kaldığını dile getirdi. Bu yüzden de halkın temel yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini belirten Aybar, bütün öğrencilere "Gever halkının bize ihtiyacı var. Yardımlarımızı toplayalım. Gever'de bulunan insanlarımıza yollayalım" sözleriyle seslendi.

'Haydi, hep birlikte Gever'i inşa edelim'

Öğrencilerden Ahmet Ekici de Gever halkı ile yardımlaşmanın kendileri için bir sorumluluk olduğunu kaydetti. "Halkımızın orada doğup, büyüdükleri evleri yıkılmış ve biz burada rahatlık içinde olamayacağımızı düşündük" diyen Ekici, tüm gençlere ve vicdan sahibi herkese Gever'i her birlikte yeniden inşa etme çağrısında bulundu.

(egç/ba/öç)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR