DİHA - Dicle Haber Ajansı

Yerel

Anlı: Eşit temsiliyette önemli bir aşamaya geldik

28 Mayıs
11:08 2016

AMED (DİHA) - Toplumsal Cinsiyete Dayalı Bütçeleme Eğitimi'nde konuşan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, bölgede eşit temsilliyette önemli bir aşamaya gelindiğini ifade ederek, kadın-erkek eşitliğini sağlamaya yönelik çabaların devam ettiğini söyledi.

Amed (Diyarbakır) Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, daire başkanları ve birim müdürlerine yönelik "Toplumsal cinsiyete dayalı bütçeleme eğitimi" düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'ndaki eğitime, Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, daire başkanları ve birim müdürleri katıldı. Programın eğitmenliğini, İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim üyesi Özgün Akduran ve Şehir Plancısı Metehan Gültaşlı yaptı.

Eğitim programında konuşan Anlı, Büyükşehir Belediyesi'nin yerel yönetim anlayışının demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü sistemi öngördüğünü belirterek, bu eğitim programını başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere belediyelerde ve birimlerde uygulamaya çalıştıklarını ifade etti. Bu konuda Türkiye'de, Ortadoğu'da ve dünyada yeni bir model oluşturma çalışmalarının olduğuna değinen Anlı, kadın konusunda istedikleri noktada olmasalar da son derece önemli bir aşamaya geldiklerini dile getirdi. Anlı, Bölgede, Türkiye'de ve dünyada kadının siyasal ve ekonomik hayattaki temsilinin geri planda kaldığının altını çizdi.

Anlı, "Ama kendi coğrafyamızda bu durumu bir nebze de olsa değiştirmeye ve olması gereken noktaya getirmeye gayret ediyoruz. Belediyelerimiz meclislerinde kadın temsiliyeti ve eş başkanlık uygulamasıyla, tüm kadınların eşit derecede temsiliyeti önemlidir. Ortak temsiliyetin tam olarak başarıya ulaşması için uygulamanın tüm birimlerde ve yaşam alanlarında da eksiksiz uygulanması gerekiyor." dedi.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde de hala sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Anlı, "Her şeye rağmen kentimizde, çok ciddi kadın temsiliyeti, kadın mücadelesi, bunun getirdiği bir farkındalık ve saygı da var." şeklinde konuştu. Bunun tamamen kadınların mücadelesiyle oluştuğunu belirten Anlı, Büyükşehir Belediyesi'nde istihdam edilen kadın sayısının hala olması gerekenin altında bulunduğunu, bu durumu değiştirmenin temel önceliklerinden biri olduğunu dile getirdi.

Sunumlar yapıldı

Şehir Plancısı Metehan Gültaşlı, Türkiye'de kadının yerel yönetimlerde, çalışma hayatında, eğitimdeki yerine ilişkin bilgi verdi. Gültaşlı, Türkiye'de kadınların yüzde 42'sinin en az bir kez cinsel veya fiziksel şiddete maruz kaldığını belirtti. Gültaşlı, sunumunda eşitsizliğin çocuğun daha anne karnındayken başladığını, giydiği kıyafetlerle kadar devam ettiğini ve tüm bunların eşitsizliğin kaynağını oluşturduğunu ifade etti.

Belediyeler karşılaştırıldı

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Özgün Akduran ise, mevzuatları anlatarak, Diyarbakır belediyeleri ile farklı illerdeki belediyeleri karşılaştırdı. Toplumsal Cinsiyete Dayalı Bütçeleme konusunda dünyadan çalışan kadınlardan örnekler veren Akduran, ayrıca bazı ülkelerde kadınların "çalışmaz" denilen işlerde çalışabildiğine dikkat çekti. Akduran, Türkiye'de ve yerel yönetimlerde kadın istihdamı konusunda veriler sundu.

(ao/ns)Paylaş

EN ÇOK OKUNANLAR