DİHA - Dicle Haber Ajansı

Panorama

Büyük barış umudundan savaşa sürüklenen bir yıl - POLİTİKA 2

 
30 Aralık
09:01 2015

AKP İç Güvenlik Paketi'yle savaşa hazırlandı

KENAN KIRKAYA

ANKARA (DİHA) - Türkiye'de yılın ikinci 3 ayında, 7 Haziran seçimleri, çözüm sürecinin bitirilmesine ilişkin verilen mesajlar ve HDP'ye yönelik saldırılar damgasını vurdu. AKP seçim öncesi yaptığı birçok açıklama ile seçmeni, "Biz olmazsak çözüm süreci olmaz" sözleriyle tehdit ederken, AKP için il il seçim mitingi düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'nin iktidarını kaybetmesinin ardından 4 gün boyunca herhangi bir açıklama yapmadı.

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında, 7 Haziran seçimleri, öncesinde yaşanan tartışmalar, HDP'ye yönelik saldırılar, gerçekleşen katliamlar ve her şeye rağmen HDP'nin büyük başarısı damgasını vurdu. 5 Nisan'da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile son kez görüşme gerçekleştirilirken, Ağrı Diyadin'deki provokasyon sürecin bitirilmesine ilişkin ilk girişim olarak ön plana çıktı. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında öne çıkan gelişmeler şöyle:

NİSAN

1 Nisan

* Berkin Elvan'ın soruşturmasına dikkat çekmek amacıyla DHKP-C militanları Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin aldı. Polis operasyonun da militanlarla birlikte savcı Kiraz'da hayatını kaybetti.

4 Nisan

* "İç Güvenlik Paketi" Resmi Gazete'de yayımlandı.

5 Nisan

* İmralı Heyeti, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüştü. Görüşmede, Öcalan müzakerelere geçiş için İzleme Kurulu'nun kurulmasının şart olduğunu belirterek, bir dahaki ziyarette İzleme Kurulu olmadan gelinmemesini istedi. O görüşmeden sonra İmralı Heyeti'nin bir daha adaya gitmesine izin verilmedi.

6 Nisan

* Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır görevinden istifa etti.

* İstanbul Adliyesi'nde gerçekleşen rehin alma ile ilgili görüntülerinin yer aldığı Twitter, YouTube, Google ve Facebook'a mahkeme kararı ile erişim engellendi.

8 Nisan

* AB Parlamentosu Başkanı Schulz, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti.

* Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İzleme Heyeti konusunda AKP ile Cumhurbaşkanı tarafından ayrı ayrı listeler hazırlandığını ve bu konuda anlaşamadıklarını belirterek, "Bir sonraki İmralı ziyaretine İzleme heyeti de dahil olursa müzakereler başlamış olacak. Silahsızlanma kongresinin tarihi netleşecek" dedi. Demirtaş, AKP'nin iktidarını kaybetme sınırında olduğunu dile getirdi.

* HDP, Ankara'da adaylarını tanıttı.

9 Nisan

* Çağlayan'daki rehine eyleminde hayatını kaybeden DHKC'li Şafak Yayla'nın mezarına kaçırılma tehditlerine karşı beton döküldü.

* Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "Fetullahçı Terör Örgütü üyesi oldukları" suçlamasıyla hazırladığı iddianame kabul edildi.

11 Nisan

* Çözüm sürecinin ilk provokasyonu Ağrı'nın Diyadin ilçesinde gerçekleşti. Barış çadırına saldıran asker ile HPG'liler arasında çatışma çıktı. Daha sonra çıkan ses kayıtlarında İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın askerleri ölüme gönderdiği ileri sürüldü. Yaralıları çatışma bölgesinden sivil halk aldı.

13 Nisan

* Diyadin provokasyonunu değerlendiren İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın benzer provokasyonlar olacağı konusunda kendilerini uyardığını belirtti.

* Genelkurmay, Tendürek'te yaşanan provokasyona 3 farklı açıklama ile kendisini yalanladı. İlk gün, "PKK'nin organize ettiği ve örgüt propagandasının" yapılacağı belirtilen etkinliğe katılmak için bölgeye giden ve canlı kalkan olan insanlar bugün Genelkurmay tarafından, "Askerlerimize bağlılığın göstergesi ve taktire şayan girişim" olarak nitelendirdi.

14 Nisan

* Ağrı Tendürek'teki provokasyona ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanlığı "vatandaşların yaralıların bulunduğu bölgeye alınmak istenmemesine rağmen alana girdiklerini" kabul etti.

* Kapatılan DEP'in eski Mardin Milletvekili Ali Yiğit, sürgünde kaldığı 21 yıl sonra Türkiye'ye döndü. Havaalanında gözaltına alınan ve Ankara Adliyesi'nde işlemleri süren Yiğit'in serbest bırakıldı.

* Ağrı Tendürek'te yaşanan provakasyon sonrasında hükümet PKK'yi suçlarken olayı incelemek için bölgeye giden CHP heyeti, durumun hükümetin anlattığı gibi olmadığını gözlemlediklerini söyledi.

* HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ağrı'da yaşananların ve hükümetin yaptığı son açıklamaların "çözüm ve müzakere sürecini bir makyaja dönüştürmek istediğini" gösterdiğini belirterek, "Biz hükümetin bu süreci kullanmasına ve bundan nemalanmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

*Görüntülere rağmen yaralı askerlerin HDP'liler tarafından kurtarıldığının "yalan olduğunu" söyleyen ve HDP'ye "Yahu siz kendinizi ne sanıyorsunuz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Silahlar bırakılacak. Öyle yurtdışına çıkarılmasından bahsetmiyorum, İrlanda'daki gibi toprağa gömülecek, üzeri betonlanacak ve bu tespit edilecek. Aksine karşı taraf akde uymamış olacak" diye konuştu.

15 Nisan

* AGİT 7 Haziran genel seçiminin güvenliği konusunda talep ve durum değerlendirmesi yapmak üzere geldiği Türkiye'de HDP meclis grubunu ziyarette etti.

* Ağrı'da yaşanan provokasyonu yerinde incelemek amacıyla bölgeye giden İmralı Heyeti üyeleri raporunu açıkladı. Heyetin İmralı'ya yapacakları ilk ziyaretle PKK Lideri Abdullah Öcalan'a da sunacakları raporda, Ağrı Valisinin Provokasyonda bizzat yer aldığı, askerin günler öncesinden operasyon hazırlıklarına başladığı belirtilerek, devletin bu operasyonla ateşkesi ihlal ettiği bilgisi verildi.

* İmralı Heyeti'nin "Devlet Ağrı'da ateşkesi ihlal ettiği" yönündeki raporu sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben onların raporlarıyla ilgilenmiyorum, ben devletin bana verdiği raporları esas alıyorum" dedi.

* AKP'nin seçim beyannamesini açıklayan Ahmet Davutoğlu, Demirtaş'ı "hainlikle" suçlarken, MHP'ye de, "Millet kimin milliyetçi olduğunu biliyor" diyerek, MHP'den daha fazla milliyetçi olduklarını söyledi. Bildirgede çözüm süreci ile ilgili bölüm yer almadı ve Davutoğlu bunu, "Matbaaya götürülürken düşmüş" sözleriyle açıkladı.

* Avrupa Parlamentosu 1915'te yaşanan Ermeni Kırımı olaylarını "soykırım" olarak nitelendiren karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

17 Nisan

* Daha önce PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın "Kürdistan Devrim Manifestosu" kitabının yasaklanmasını "hak ihlali" sayan Anayasa Mahkemesi, bu kez Öcalan'ın yazıları bulunduğu gerekçesiyle Demokratik Modernite Dergisi'nin cezaevlerine verilmemesini "bilgiye erişim ve düşünce özgürlüğü hakkı ihlali" olduğuna hükmetti.

18 Nisan

* HDP Genel Merkezi'ne silahlı saldırı gerçekleştirildi. HDP Ankara Milletvekili Adayı ve İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, "Devlet işin içinde yoksa hiçbir şey olmaz" diyerek devletin sorumluluğuna işaret etti.

* AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Çözüm Süreci'nden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP ile Türkiye'nin diğer kesimlerinin bir araya gelmesini, "facia olarak" gördüğünü açıkladı.

19 Nisan

* HDP Genel Merkezi'ne silahla saldıran Kenan Berkay Şipal çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

* CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesini açıklayarak ekonomik vaatlere ağırlık verdi. Bildirgede "en temel sorun" olarak kabul edilen Kürt sorunun çözüm yöntemleri yer almadı.

20 Nisan

* HDP Genel Merkezi'ne yapılan silahlı saldırının üzerinden 3 gün geçtikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kınama geldi.

* HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş genel seçimler öncesi "Büyük insanlık büyük barış" sloganı ile hazırladığı seçim beyannamesini Mustafa Kemal Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda açıkladı.

* Hükümete yakın Yeni Şafak Gazetesi, Dersim Katliamı sırasında Seyit Rıza ve arkadaşlarının katledilmesine olayında Atatürk'ün "af dilemesi" için Seyit Rıza ile idam edildiği gece görüştüğü ancak Seyit Rıza'nın bu talebi kabul etmediğine ilişkin çok gizli MAH belgesi yayınladı.

21 Nisan

* AKP'nin ilk gün açıkladığı seçim beyannamesinde yer almayan ve Başbakan Davutoğlu'nun "baskıda düşmüş" dediği çözüm süreciyle ilgili bölüm beyannameye dahil edildi.

22 Nisan

* Seçim nedeniyle mecburi olarak İçişleri Bakanlığından istifa eden Efkan Ala, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "insanlık suçudur" dediği tehcir'i, "Biz tehcir yaptık, tehcir bir topluluğu bir yerden alıp bir başka yere götürmektir" sözleriyle kabul etti.

23 Nisan

* Çeşitli temaslarda bulunmak için Türkiye'de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve beraberindeki heyet HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken ile görüştü. Görüşmede Irak Cumhurbaşkanı Masum, "Çözüm sürecinin başarıya ulaşması ve kalıcı barışın sağlanması için yüksek duyarlılıklarını" dile getirdi.

* Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın "HDP'nin barajı geçmesi sıkıntı verir" sözlerini değerlendiren HDP, "Onların ne söylediğine değil halkımızın ne söylediğine bakıyoruz" açıklaması yaptı.

24 Nisan

* 1915'te gerçekleşen Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü nedeniyle Meryem Ana Kilisesi'nde ayin düzenlendi. Bu ayine ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır'da katıldı.

* Milletvekilliği Genel Seçimleri'ne ilişkin siyasi partilerin YSK'ye sunduğu aday listeleri kesinleşti.

27 Nisan

* Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), İstanbul'daki mahkemeler arasında "paralel yapı soruşturması" nedeniyle ortaya çıkan krizi görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

* Hafta sonu halkın yüzde 60'ının oyunu alarak Cumhurbaşkanı seçilen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın seçim sonrası hem Rum kesimine verdiği mesajlar hem de Türkiye'ye yönelik, "iİi kardeş ülkeyiz" şeklinde verdiği mesajlardan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı rahatsız oldu. Erdoğan: "İki kardeş ülkeyiz dediği zaman çok farklı şeyler ortaya çıkar. Sayın Cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulaklarının duyması lazım. Yavru ve ana Vatan olarak çalışmanın da bir bedeli vardır" açıklaması yaptı.

28 Nisan

* DEP'e karşı geliştirilen darbe sonucu Türkiye'yi terk etmek zorunda kalan eski DEP milletvekillerinden Nizamettin Toğuç'ta 21 yıllık sürgünden sonra Türkiye'ye döndü.

29 Nisan

* Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "çözüm yok, masa yok" sözlerine karşılık, İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, "İmralı Müzakere Heyeti Sözcüsü sıfatıyla söylüyorum ki ortada bir masa var. O masa da yaklaşık üç ay önce kuruldu" dedi.

* Basın üzerindeki baskının ve sansürün genişlemesi anlamına gelen TBMM'nin 'güvenliğini ve saygınlığını ihlal edici eylem ve davranışta' bulunan basın ve yayın mensubunun parlamento muhabiri kartının iptal edileceğine ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

30 Nisan

* Tansu Çillerin eski gözdelerinden, bin operasyoncu Mehmet Ağar'ın halefi ve şimdiki AKP Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu, HDP ve Kürtleri "açık açık" tehdit etti. Soylu, "Sana söylüyorum Demirtaş, buradan Türkiye'ye ilan ediyorum, orayı kafana yıkarız senin" sözleriyle tehdit etti.

* İmralı Heyeti TBMM'de yaptığı çok sert bir açıklama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı görüşmeleri itibarsızlaştırma ve "masayı devirmekle" suçladı. Masanın hükmünü yitirdiği eleştirisinde bulunan Heyet Sözcüsü Önder, "Sayın Öcalan'ın statüsünün belirlenmesine ve kamuoyuna deklare edilmesine ihtiyaç vardır. Bu olmadan sizin oyuncak gibi hoyratça, sorumsuzca bu halkın geleceği üzerinde oynamanıza izin vermeyeceğiz" açıklamasında bulundu

MAYIS

2 Mayıs

* HDP, Kuzey Kıbrıs halkının yüzde 60 desteği ile seçilen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı ziyaret ederek tebrik etti.

* HDP Bilecek il binasına saldırı düzenlendi.

3 Mayıs

* MHP Lideri Bahçeli partisinin seçim beyannamesini açıkladı.

* Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır, Batman ve Siirt'te yaptığı mitinglerde, Kur-an'ı Kerimini göstererek, HDP'yi ve Kürt hareketini hedef aldı.

4 Mayıs

* Mardin'de miting yapan Erdoğan'a halk sırtını döndü.

* HDP, gerçekleştirdiği miting ve açılışlarda AKP'ye oy isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan için "seçimin düzen içinde ve dürüstlük ilkelerine uygun olarak yapılması" ve "Cumhurbaşkanlığı makamının uyarılmasını" istemiyle YSK'ye başvurdu.

* Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, üstü kapalı bir şekilde HDP'nin mecliste olmamasının hiç bir öneminin olmadığını savunarak, "Hiçbir şey olmaz, süper olur, çok güzel olur. Niye biliyor musunuz? Çünkü AK Parti, bu süreci başlattı. Bunların Meclis'te bir tane vekilleri mi vardı? Bu süreci Tayyip Erdoğan, AK Parti başlattı" şeklinde konuştu.

7 Mayıs

* Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitinglerine yönelik YSK'ya yaptığı başvuru bir kez daha reddedildi.

8 Mayıs

* HDP seçim güvenliğinin ihlal edildiği ve Cumhurbaşkanı'nın Anayasa'daki yetkilerini aşarak bir parti lehine seçim çalışması yürüttüğü gerekçesiyle YSK'ye yaptığı ve ret edilen başvurulardan sonra Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu.

* HDP Aksaray il örgütü tarafından seçimlere ilişkin düzenlenmek istenen dayanışma konseri Aksaray Valiliği tarafından "kamu güvenliği" gerekçesiyle yasaklandı.

11 Mayıs

* HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hozan Diyar tarafından seslendirilen seçim şarkısına, HDP'ye yönelik büyük ilginin konu edildiği bir klip hazırlandı.

14 Mayıs

* HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın miting yaptığı Kırşehir'de ülkücüler HDP mitingine saldırdı.

* HDP, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Seçim Güvenliğini ihlal eden eylemlerinin devam ettiğini belirterek, bunların engellenmesi amacıyla 4. kez YSK'ye başvurdu.

15 Mayıs

* Kıbrıs Türk kesiminde Mustafa Akıncı'nın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından çözüm sürecinin hız kazanacağına yönelik beklentiler kapsamında ilk adım atıldı. Kıbrıs müzakereleri, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum tarafı lider Nikos Anastasiadis'in ara bölgede bir araya gelmesiyle yeniden başladı.

* Halk Savunma Merkezi Komutası Murat Karayılan, çözüm sürecine ilişkin kritik değerlendirmelerde bulundu. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın yeniden tecride alındığını belirten Karayılan, "Bu bizim için savaş gerekçesidir" uyarısında bulundu.

* 18 Mayıs

* HDP Adana ve Mersin il binalarına yönelik eşzamanlı bombalı saldırılar gerçekleştirildi. HDP yöneticilerinin toplantı saatinde patlatılmak istenen bombalı saldırılar şans eseri ucuz atladı. Hükümet yetkilileri yaptıkları ilk açıklamalarda patlamanın "DHKPC tarafından" gerçekleştirdiğini ileri sürdü. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Bu saldırıların bizi korkutacağını yıldıracağını seçim çalışmalarından alanlardan çekileceğimizi öngörüyorlarsa bu hesap boşa çıkacak. Biz bu alanı bu soytarılara, bu kan emicilerine bu güvercin kasaplarına bırakmadık bırakmayacağız" sözleriyle saldırıları kınadı.

* HDP'ye yönelik artan saldırılarda MHP sembollerinin kullanılmasının kınayan MHP, yapılan hiçbir saldırının içinde MHP olarak yer almadıklarını ve bu saldırıların içinde yer alan bir üyeleri olması halinde bunları partiden uzaklaştıracaklarını bildirdi.

* Anadolu Ajansı patlamadan sonra geçtiği haberde patlamanın mutfakta meydana geldiğini söyledi.

* Patlamanın yaşandığı gün Samsun'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, halka "HDP'den hesap sorun" çağrısı yaptı.

19 Mayıs

* AKP basını Adana ve Mersin patlamalarından HDP'yi sorumlu ilan etti.

20 Mayıs

* İHD, 23 Mart 19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen 126 saldırıdan 114'ünün HDP'ye yönelik gerçekleştirildiği, ayrıca HDP'lilerin 47'si darp girişimine maruz kaldıklarını ve 32 HDP'linin işkence ve kötü muameleye uğradığını açıkladı.

* YSK, HDP'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili başvurusunu bir kez daha reddetti.

* HDP'ye destek açıklaması yapan 400'den fazla akademisyen, "Demokrasi ve barış umudu için sizleri de seçimlerde HDP'yi destekleme" çağrısında bulundu.

21 Mayıs

* HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı hedef alan suikast söylentilerine yönelik ciddi uyarılar aldıklarını ancak, halkla aralarına güvenlik duvarı örmeyeceklerini belirtti.

* İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile 5 Nisan'dan beri görüşme izni verilmemesine ilişkin "Barajın aşılmasına dönük net bir çağrı yapacağını biz biliyoruz. Biz görüşmedik ama Devlet Heyeti'nin en az iki görüşme gerçekleştirdiğini de biliyoruz. Muhtemelen Cumhurbaşkanı'nın bu sorumsuz değerlendirmelerine karşın bir müsamaha istediler ve Öcalan da bunu reddetti" dedi.

* Daha önce bölgede askeri hazırlıklar yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm süreciyle ilgili olarak dün katıldığı bir televizyon programında, seçimlerin bir kırılma noktası olduğunu ve seçim sonuçlarına göre B ve C planlarının hayata geçirilebileceğini söyledi. Erdoğan ayrıca AKP'ye yönelik ilgisizliği de, "Arkadaşlarım söylüyorlar işte bir rehavet var, biz bunun önüne geçemiyoruz diye" sözleriyle dile getirdi. Erdoğan, 7 Haziran'ın da kırılma noktası olduğunu belirterek, sonuçlarına göre tutum belirleyeceklerini söyledi.

22 Mayıs

* HDP'nin ardından CHP de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim sürecinde Anayasa'ya aykırı davrandığı için YSK'ye başvurdu.

* HDP'ye silahlı saldırı düzenleyen saldırganlar hakkındaki iddianamede, "Siyasi hakların engellenmesinden" ceza istendi.

27 Mayıs

* HDP Konya Mitingine katılan Demirtaş, Erdoğan'ın açılış adı altında AKP mitingleri düzenlemesine, "Her açılışa gidiyor, evde gazoz, konserve mi açacaksınız çağırın Cumhurbaşkanı gelir" sözleriyle tepki gösterdi.

* Eskişehir'de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, koalisyon tartışmalarına netlik getirerek, ilkelerine uymayan hiçbir koalisyona evet demeyeceklerini söyledi. Yüksekdağ, "Biz büyük koalisyonu halkımızla kurmuşuz. 7 Haziran'da da en büyük en görkemli halklar koalisyonunu kuracağız. Bu koalisyon halkın gücüyle de HDP'yi iktidara taşıyacak" dedi.

30 Mayıs

* Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, YPG'nin Cizîrê ve Kobanê arasında koridor açma girişiminden ve IŞİD'e darbe vurmasından duyduğu rahatsızlığı, "Şimdi de oradaki diğer Türkmenler, Arapları kaçırtmaya çalışıyorlar" sözleriyle açıkladı.

31 Mayıs

* HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ'ın katıldığı Samsun mitingine ırkçı saldırı düzenlendi. Buna rağmen konuşan HDP Eş Başkanı Yüksekdağ, 7 Haziran'da barajı aşacaklarını söyledi.

HAZİRAN

1 Haziran

* Iğdır'da AKP mitingi yapan Erdoğan'a bir grup kadın sırtını dönerek protesto etti. Erdoğan, "Edebim izin vermiyor" diyerek kadınları cinsiyetçi yaklaşımlar sergilenmesine HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, "Edebim izin vermiyor diyerek edepsizlik ediyor. Bu halk sana sırtını dönüyorsa düşünmen gerekir" sözleriyle cevap verdi.

3 Haziran

* AKP iktidarı seçim nedeniyle askıya aldığı Çözüm Sürecinin geleceğini de kendi geleceğine bağladı. Hükümetin bölgede düşen oylarını toparlamak için bölgeye gönderdiği Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Ak Parti iktidardan giderse, 'yerine kim gelirse gelsin' diyenler ve bizimle oynayanlar; eğer Ak Parti yoksa çözüm süreci de yoktur" diyerek süreci kendilerine bağladı.

4 Haziran

* Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "8 Haziran'da AKP iktidar değilse çözüm sürecinin ruhuna Fatiha", "AKP iktidar olmazsa herkes her şeyini kaybeder" tehditlerinde bulundu.

5 Haziran

* HDP'ye yönelik saldırılar seçime iki gün kala katliama dönüştü. HDP'nin yüzbinlerce kişinin katılımı ile Diyarbakır, İstasyon Meydanı'nda yaptığı mitinge yönelik bombalı saldırı gerçekleştirildi. Konuşmaların yapılacağı kürsüye yakın yapılan saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti 100'den fazla kişi yaralandı.

7 Haziran

* Gerçekleştirilen seçimlerde AKP geçerli oyların yüzde 40,87'sini almasına rağmen HDP'nin yüzde 13.8 oranında oy alması ve 80 milletvekili çıkarması sonucu iktidarını kaybetti. CHP yüzde 24,95 MHP ise yüzde 16'nın üzerinde oy alarak mecliste yer alan partiler oldu. HDP'ye dünyadan tebrik mesajları yağdı.

* Seçim sonuçları üzerine AKP kurmaylarıyla "balkon" konuşması yapan ve diğer partileri "başarısız" ilan eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni anayasa yapma çağrısı yaptı.

8 Haziran

* AKP basını seçim sonuçlarını "Kabus geri döndü" manşetleri verdi ve "Erken seçim" çağrıları yaptı.

* AKP'nin başarısızlığından HDP'yi sorumlu tutan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Bundan sonra çözüm sürecinin ancak filmini yaparlar" dedi.

9 Haziran

* Diyarbakır'da Hizbullahçı Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran öldürüldü. Olaydan sonra Hizbullahçılar yurtseverlerin evlerini taradı ve 3 yurtseveri katletti.

* Seçimlerden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu ile görüştü. Başbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Bakanlar Kurulu'nun istifasını sundu.

10 Haziran

* HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da yaşanan olayın bir provokasyon olduğunu ve bunun "Biz yoksak herkes her şeyini kaybeden" sözlerinin yansıması olduğunu, "Bu iç savaş çıkarılarak AKP'nin kıymetini bilin biz yokuz diye böyle oldu diyecekler" değerlendirmesini yaptı.

10 Haziran

* CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Görüşme sonrası Deniz Baykal, cumhurbaşkanının koalisyonu engellemeyeceği açıklaması yaptı.

11 Haziran

* Gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, koalisyon tartışmalarına ilişkin, "Biz nitelikli sıkı bir muhalefete hazırız. Kadrolarımız Türkiye'yi tek başına yönetmeye hazır fakat tablo buna izin vermiyor" diye konuştu.

* Erdoğan, AKP'nin iktidarını kaybetmesinden 4 gün sonra kameraların karşısına çıktı "devlette devamlılık esastır" mesajı verdi.

17 Haziran

* 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

18 Haziran

* YSK kesin seçim sonuçları açıkladı.

23 Haziran

* Yemin töreni ile TBMM 25. dönem yasama faaliyetlerine resmen başladı. Deniz Baykal'ın en yaşlı üye ile geçici meclis başkanlığı yaptığı yeni dönemde, büyük oranda HDP'nin listelerinden meclise girenler yeni dönem meclisini renklendirdi. Roboski ve Sivas katliamı mağdurları, başörtülüler, Ermeni, Êzidî, Süryani gibi dini azınlık temsilcileri, aleviler gibi inanç grupları, sosyalistler, Kürtler ile yeni dönem meclisi, tarihinin en renkli görüntüsüne kavuştu.

26 Haziran

* Girê Spî'nin özgürleştirilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'nin güneyinde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun buna engel olacağız. Biz bölgedeki demografik yapının değişmesine göz yummayacağız" dedi.

29 Haziran

* MGK toplantısı yapıldı ve toplantıda alınan savaşı kararı resmileştirildi. Sonuç bildirgesinde PYD hedef alınırken, bildirgede Erdoğan'ın "Bedeli ne olursa olsun güneyimizde bir devlet oluşumuna izin vermeyiz" sözleri, "Bölgenin demografik yapısının değiştirilmesine seyirci kalınmayacak" şeklinde formüle edildi.

30 Haziran

* MGK'de alınan kararların ardından Medya Savunma Alanları'na TSK tarafından bombardıman yapıldığını açıklayan HPG, "AKP ateşkesi resmen bitirdi" açıklamasında bulundu.

(kk/rp)Paylaş
Diğer başlıklar

EN ÇOK OKUNANLAR