DİHA - Dicle Haber Ajansı

Panorama

Büyük barış umudundan savaşa sürüklenen bir yıl - POLİTİKA 1

 
30 Aralık
09:00 2015

Çözüm arayışları yoğunlaştı

KENAN KIRKAYA

ANKARA (DİHA) - Kangren haline gelen Kürt sorunundaki gelişmelerin damgasını vurduğu, bölgesel düzeyde ilişki ve ittifakların yeniden kurulduğu 2015 yılı, Türkiye'de 3 büyük katliam, 2 genel seçim, bir büyük barış girişimi, ancak hükümetin masayı devirmesi sonucu başlayan büyük ve sonu belirsiz bir savaşın yaşandığı bir yıl oldu. Türkiye 28 Şubat'ta açıklanan tarihi Dolmabahçe Mutabakatı'ndan AKP'nin masayı devirmesiyle birlikte 7 Haziran sonrasında başlayan savaşın kıyısına savruldu.

Yıllardır Kürt sorununda savaş politikalarıyla sırtındaki kamburu ve yükü ağırlaştıran Türkiye, 2015 yılında Ortadoğu'ya müjde olabilecek bir büyük barış umudunu gördü. Kısa bir süreliğine de olsa bu umudu canlı canlı yaşadığı için toplumsal mutluluk yaşayan Türkiye'nin bu mutluluğu AKP'nin masayı devirmesiyle yeni karanlık, ölümlerle bezenmiş bir döneme bıraktı. 2015 yılının ilk 3 ayında, çözüm görüşmelerinin hızlandığı, 28 Şubat deklarasyonu ile barışın müjdelendiği bir dönem yaşandı. Ancak aynı dönemde AKP'nin savaş hazırlıkları ile "İç Güvenlik Paketi" görüşmeleri de yine bu dönemde yaşandı. İşte 2015 yılının ilk 3 ayında yaşanan gelişmeler:

OCAK

2 Ocak

* İmralı Heyeti'ne Ceylan Bağrıyanık da dahil edildi. Böylece 2 kişi ile başlayan İmralı Heyeti, Hatip Dicle'den sonra Ceylan Bağrıyanık'ın da dahil olmasıyla 5 kişiye çıkmış oldu.

4 Ocak

* Genişletilmiş İmralı Heyeti "hava muhalefeti" nedeniyle İmralı Adası'na gidemedi. Heyet üyelerinin ölümden döndüğü öğrenildi.

7 Ocak

* Kürtçe yılbaşı kartları "Ulusal dil değil ve dünyadaki 200 dil arasında yer almıyor" denilerek meclis başkanlığı tarafından iade edildi.

* Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde konuşan Erdoğan, PYD'yi "terör örgütü" olarak suçladı. Fransa'da Hollande ile görüştüğünü, kendisinin Kobanê'yi sorduğunu aktaran Erdoğan, "Dedim ki Kobanê'yi sormayın. Halep'i sorun. Orayı bir kenara koydular. Yattılar kalktılar Kobanê dediler" diye konuştu.

8 Ocak

* Emeklilerin bir toplantısına katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na ayakabı fırlatıldı.

* HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş herhangi bir parti ile ittifak arayışları olmadığını barajı aşacaklarını belirterek, seçime parti olarak gireceklerinin sinyalini verdi.

* HDP çözüm sürecinde samimiyetin gösterilmesi için Paris Katliamının aydınlatılmasını istedi.

9 Ocak

* Genişletilmiş İmralı Heyeti PKK Lideri Abdullah Öcalan ile ilk görüşmesini İmralı Adası'nda gerçekleştirdi. Öcalan'ın yeni bir plan üzerinde çalıştığı belirtildi.

12 Ocak

* PKK Lideri Abdullah Öcalan Asuri-Süryani-Keldani halkına hitaben yazdığı mektupta, Kadim Mezopotamya tarihinde İmparatorluklar kurmuş bir halk gerçekliğinden soykırımların keskin kılıçlarıyla "azınlık" ya da "cemaat" konumuna getirilmiş Asuri-Süryani-Keldani halkının durumunun, karşı karşıya olunan tehlikenin boyutunu göstermesi açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

13 Ocak

* Kendilerine, "Barajı aşamazsanız ne olur" sorularının yöneltildiğini kaydeden HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Biz de diyoruz ki; HDP barajı aşarsa ne olur? Artık bu soruyu sormalıyız. Ben size ilk elden bazı cevapları vereyim HDP barajı aşarsa hırsızlar iktidar olmaz, barış olur, katliamlar karanlık cinayetler, faili meçhuller aydınlatılır, oyuncak edilen demokrasi kavramı gerçeği ile buluşur" dedi.

14 Ocak

* HDP Grupbaşkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken, Meclis Başkanlığı'na "Tarihsel Hakikatler ve Yüzleşme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi" verdi. Komisyonun 30 yıllık savaşta işlenen suçlar ile Sivas, Maraş, Çorum gibi toplumsal olayları araştırması istendi.

* İmralı heyeti hendeklerin kapatılması talebiyle Cizre'ye PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mesajını götürdü. Görüşmeler sürerken, Cizre'de kitleye müdahale eden polis 14 yaşındaki Nihat Kazanhan'ı katletti.

16 Ocak

* HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan'dan oluşan İmralı heyeti İçişleri Bakanı Efkan Ala ile çözüm süreci ve Cizre'de yaşananları ele aldı. Ala'nın Cizre'de yaşananları aydınlatma sözü verdi.

* Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada ifade verdikten sonra serbest bırakılan Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir hakkında yakalama kararı verildi.

17 Ocak

* AKP'liler ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen ve "molotofu silah sayarak yüzü kapalı olanların vurulmasını içeren" düzenlemenin önemli olduğunu ve bir an önce yasallaşması için talimatı verdi.

19 Ocak

* Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu'na başkanlık yaptı. Erdoğan'ın bu adımıyla gönlündeki "başkanlık sistemine" giriş yaptığı yorumları yapıldı.

20 Ocak

* Enerji Zirvesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Düşünebiliyor musunuz, bu devletin resmi giysileri içerisinde olan, bu devletin zırhlı araçlarıyla caddenin kenarına bombayı koyanları görüyor musunuz" sözleriyle Cizre'deki devlet şiddetini kabul etti.

* Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hükümetin, "Cizre'den eşkıyaları temizleyeceğiz" dediğini anımsatarak, "Evet, Cizre'yi eşkıyalardan temizlemek lazım, cümlenin bu kısmı doğru. Özellikle sizin dışarıdan gönderdiğiniz, AKP olarak bizzat örgütlediğiniz eşkıyalardan Cizre halkı kurtulacak Sayın Arınç, içiniz rahat olsun. Sizin eşkıyalığınız izin verirse, Cizre'de işler yoluna girer. Sadece Cizre değil, bütün Türkiye'yi AKP'nin eşkıyalarından kurtaracağız" dedi.

* PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 1978 ve 2014 yıllarında kaleme aldığı iki eseri, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde sınav sorusu olarak soruldu.

* Cizre'de yaşanan olayların ardından görevden alınarak İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Ozan Başurgan, İlçe Emniyet Müdürü Ercan Demir'in Hrant Dink soruşturması kapsamında tutuklanmasıyla vekâleten yeniden eski görevine getirildi.

21 Ocak

* PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın ilk eseri olan "Kürdistan Devriminin Yolu Manifestosu" ile son kitabı "Ortadoğu'da Yerel Sistem İnşası Olarak Demokratik Modernite" başlıklı eserlerinin kıyaslanmasını sınav sorusu olarak sorduğu için hedef haline getirilen Yrd. Doç. Dr. Barış Ünlü, "Böyle bir derste bunların bilinmesi, okutulması kadar normal bir şey yok. Tayyip Erdoğan'ın metinlerini okutacak halim yok herhalde" şeklinde konuştu.

* PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı'da görüştükten sonra Kandil'e gidemeden dönen İmralı Heyeti'nin, "Kandil tarafından geri gönderildiği" haberlerine HDP'den yalanlama geldi.

22 Ocak

* İmralı heyeti Kandil'e gitti.

* Kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen Kanun Tasarısı Meclis İçişleri Komisyonu'nda sert tartışmalar sonucunda AKP'nin dayatması ile kabul edildi.

23 Ocak

* Kandil'e giderek KCK yetkilileri ile görüşen İmralı Heyeti, görüşmenin ayrıntılarına ilişkin yaptığı açıklamada, toplantıda; çözüm süreci, Kobanê ve Şengal başta olmak üzere Kürdistan, Türkiye ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerin ana gündem olarak değerlendirildiğini kaydetti.

25 Ocak

* Partisinin Diyarbakır İl Kongresi'nde Ahmet Davutoğlu salondakileri Kürtçe selamladı ve "Kobanê'ye selam ediyorum, Kobanê'deki her kardeşimizin alnından öpüyorum" dedi.

26 Ocak

* HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Yunanistan'daki seçimlerden zaferle çıkan ve Yunanistan'ın HDP'si diye tanımlanan Syriza lideri Alexis Tsipras'a kutlama mesajı yolladı.

* Kobanê kent merkezi DAİŞ çetelerinden temizlendi.

27 Ocak

* Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Davutoğlu'nun Kürtçe konuşmasını, "Türkçe ile Kürtçeyi iki eşit kefeye koymak ender rastlanacak bir yozlaşma halidir" sözleriyle Kürtlere karşı uygulanan ayrımcılığı ifade etti.

* Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP'nin yaptığı eleştirilere "Biz her yerde al bayrağı dalgalandırıyoruz, kimse bizimle milliyetçilik yarışı yapmasın" diyerek cevap verdi.

* Muhtarlarla Saray'da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kobanê'nin özgürleşmesine ilişkin, "Kobani söz konusu olduğunda, küçük bir yerleşim yeri için dünya ayağa kalkıyor. Bugün bakıyoruz çiftetelli oynuyorlar" sözleriyle rahatsızlığını dile getirdi.

* HDP Eş Başkanı Yüksekdağ, "134 gün süren şanlı direnişin zaferini gördük. Bu zafer hepimize kutlu olsun. Zafer ilan edildikten sonra Kobanê'ye selam gönderiyorlar. Keşke bu selamı yüzlerce insan ölmeden, Türkiye'deki barış ortamı gerilimin sarmalına terk edilmeden söyleyebilseydiniz. Ama selamı söyleyene değil, söyletene bakın" değerlendirmesinde bulundu.

29 Ocak

* Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, "Çözüm süreci toplantısı" gerçekleşti.

30 Ocak

* Birleşik Metal-İş Sendikası'nın 22 işyerinde başlattığı grev kararının, "milli birliği bozucu nitelikte" olduğu gerekçesiyle Bakanlar Kurulu kararı ile iptal edildi.

ŞUBAT

2 Şubat

* HDP, kayıplar, faili meçhul cinayetler ve katliamlarda zaman aşımının olmaması için kanun teklifi verdi.

3 Şubat

* Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "başkanlık" istemini, "Ne başkanlığı Halife olduğuna inanmış onu istiyor" sözleriyle değerlendiren HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, seçime parti olarak girme kararlarına yönelik getirilen, "AKP ile anlaştılar" eleştirilerine de ve CHP'ye, "Aramızda 20 metre var, gel konuşalım kim kiminle kirli pazarlık yapmış, kim gidip gericilerle MHP ile anlaşma yaptı konuşalım" diye cevap verdi. Demirtaş, Güvenlik Paketi'nin de katliam hazırlığı olduğunu söyledi.

4 Şubat

* İmralı Heyeti ve devlet heyeti, İmralı'da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile ortak görüşme gerçekleştirdi. Görüşme ortak bir masa etrafında gerçekleşti ve müzakereler için ilk önemli görüşme olarak kabul edildi.

* TBMM İçişleri Komisyonunda görüşülen "İç Güvenlik Paketi" PKK Lideri Öcalan ile "müzakere" düzeyinde yapılan görüşmelerin yapıldığı gün TBMM'de ele alındı. Paket bir hafta sonrasına ertelendi.

* 'Evrak imzalayan Cumhurbaşkanı olmayacağım' sözlerini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne anayasa, ne başkanlık sistemi tartışmasında ortaya koyduğumuz bir ön şart, bir dayatma yok" iddiasında bulundu.

5 Şubat

* Bursa'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'ye 400 milletvekili verilmesini istedi ve "Görüyorsunuz Obama, sağlık reformunu yapamadı. Biz çift kameralı bir sistem istemiyoruz. Tek kameralı olacak" sözleriyle kafasındaki başkanlık modelini dile getirdi.

8 Şubat

* Seçimlere iddialı bir hazırlık içine giren HDP, İl Başkanları, PM ve MYK toplantılarında seçime parti olarak girme eğilimini kararlaştırdı.

9 Şubat

* Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın emekliye ayrılacak olması üzerine yapılan seçimlerde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na bir dönem Polis Akademisi Başkanlığı görevini de yürüten Zühtü Arslan getirilirken, Akbil davasında Erdoğan'ı İsmail Rüştü Cirit de Yargıtay başkanlığına getirildi.

* HDP'nin yılbaşında bastırmak istediği Kürtçe tebrik kartlarının Meclis Basımevi'nde basılmamasına ilişkin soruları yanıtlayan Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, Kürtçe Kartların basılmamasını, "Yılbaşı kartı basım talebiniz, daha önce bu türden hiç bir baskı yapılmamış olması sebebiyle karşılanamamıştır" sözleriyle geçiştirdi.

10 Şubat

* Hükümetin meclis gündemine getirerek "çıkacaktır, çıkacaktır, çıkacaktır" diye ısrar ettiği Polis Kanuna karşı, HDP geniş bir demokratikleşme paketi sundu. BM Medeni Haklar Sözleşmesi, AB Yerel Yönetimler Özerklik Şartı gibi uluslararası sözleşmelere Türkiye'nin koyduğu çekincelerin kaldırılması ve Siyasi Partiler Yasası, Seçim Kanunu, 2911 sayılı kanunda değişiklikler yapılmasını isteyen HDP, teklifin kabul edilmesinin anayasa yazımında yol temizliği ve çözüm sürecine ivme kazandıracağını bildirdi.

13 Şubat

* İmralı Heyeti PKK Lideri Abdullah Öcalan ile bir görüşmesinin ardından Kandil'deki KCK yönetimiyle görüştü. Heyet aynı gün geri döndü.

* HDP Grup Başkanvekili ve Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Türkiye'de Kadın Bakanlığı kurulması için kanun teklifi verdi.

15 Şubat

* KCK yetkilileri ile görüşen İmralı heyeti, görüşmenin ayrıntılarına ilişkin yaptığı açıklamada, KCK yetkililerinin halen müzakere sürecine geçilmemesinin kabul edilemez bir durum olduğunu ifade ettiklerini belirterek, AKP'nin demokrasi ile çelişen uygulamalarda bulunduğunun belirtildiğini aktardı. Heyet ayrıca, KCK yetkililerinin iç güvenlik paketi ile ilgili olarak da paketin müzakereye geçişi tehlikeye attığını ifade ettiklerini aktardı.

16 Şubat

* Grup toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı'da görüşülen ve hükümete sorumluluk yükleyen 10 madde olduğunu belirterek, "Hükümet bu 10 madde yokmuş gibi davranıyor" dedi. Demirtaş, Davutoğlu'nun "hem yasa çıkar (İç güvenlik) hem de süreç yürür" açıklamasına da, "Paket sadece çözüm sürecini değil, bütün toplumsal barış dinamiklerini tahrip ediyor" sözleriyle tepki gösterdi.

17 Şubat

* İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde Meclis Genel Kurulu'nda AKP'liler HDP'li kadın vekillere saldırdı.

18 Şubat

* İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Meclis Genel Kurulu'nda HDP grubuna ve kadın vekillere saldıran AKP grubuna sert uyarıda bulunarak, "Hiçbir vekilimize şiddet amaçlı bir kılıç mesafesinden fazla yaklaşmayın, pişman olursunuz" uyarısında bulundu.

19 Şubat

* HDP, çocuk ölümlerinin araştırılması için önerge verdi. Önerge Genel Kurul'da görüşülürken, HDP'li vekiller polis kurşunu ile öldürülen çocukların fotoğrafını taşıdı.

* HDP, CHP ve MHP'li Grup Başkanvekilleri AKP'lilerin şiddetine ilişkin Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile görüştü.

* Türkiye ile ABD arasında Suriyeli muhalifler için hazırlanan eğit-donat programı anlaşması imzalandı.

20 Şubat

* Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "İç Güvenlik Paketi"nin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

* İmralı Heyeti çözüm sürecinin beklemeye alındığı açıklamasını yaptı.

* Şerzan Kurt'u katleden polis, İç Güvenlik Paketi'ni beklediğini açıkladı.

* İç Güvenlik Paketi'ne destek veren ülkücü mafya lideri Sedat Peker, Ege Üniversitesi'ndeki kavgada hayatını kaybeden Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun ölümü üzerinden İç Güvenlik Paketi'ne destek vererek, "Bu kardeşimizin kanı askerlerimiz, polislerimiz, istihbaratçılarımız tarafından alınmalıdır" açıklaması yapması, paketin ne için hazırlandığını gözler önüne serdi.

21 Şubat

* TSK, 39 tank eşliğinde YPG'nin desteğini de alarak IŞİD'in denetimindeki Süleyman Şah Türbesi'ni Kobanê'nin Eşme köyüne taşıdı.

22 Şubat

* HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Süleyman Şah operasyonu ile birlikte Rojava'daki oluşumun Türkiye'nin dostu olduğunun ortaya çıktığını hatırlatarak, Rojava'ya karşı düşmanlıktan vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

* İmralı Heyeti, çözüm süreci kapsamında temaslarda bulunmak üzere Kandil'e gitti.

* Hükümet YPG'nin operasyon konusundaki katkısını inkar ederek, operasyonların hiç kimseden yardım alınmadan gerçekleştirildiğini ileri sürdü.

* İç Güvenlik Paketi görüşmelerini protesto etmek için Genel Kurul'da HDP'liler puşilî eylem yaptı.

23 Şubat

* Süleyman Şah Türbesi'nin yerinden YGP kontrolündeki Kobanê'ye taşınmasına tepki gösteren Bahçeli, "Kobanê'den geçen birliklerimiz PKK öncülüğünde hareket etmiştir" dedi.

* Figen Yüksekdağ, Süleyman Şah operasyonunu, "Türk Bayrağı Rojava halkının desteği ile dalgalanıyor" sözleriyle değerlendirdi.

* HDP İran'daki idamlar konusunda Birleşmiş Milletleri harekete geçmeye çağırdı.

24 Şubat

* AKP kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat HDP'ye adaylık başvurusu yaparak resmen HDP'ye geçti.

* Erdoğan, TBMM'de puşili eylem yapan HDP'li vekilleri, "terörün temsilcileri mecliste" sözleriyle hedef aldı.

* Malatya 7. Ana Jet Üssü'nden gece uçuş eğitimi için havalanan Fantom 2 RF-4E tipi keşif uçağı Akçadağ ilçesi İkinciler köyü yakınlarında iniş için alçaldıkları sırada çarpışarak düştü. Kazada 4 subay hayatını kaybetti.

* Şah Fırat operasyonu sonrasında Erdoğan Başkanlığında MGK toplantısı yapıldı.

* Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İmralı heyeti ile hükümet tarafından yapılması beklenen ortak açıklamayla ilgili olarak, "Ortak açıklama söz konusu değil" dedi. Demirtaş'ın çözüm sürecinde üzerinde uzlaşma aranan taslak metindeki 10 maddeyle ilgili yaptığı açıklamalara da değinen Arınç, söz konusu maddelerin yapısal değişiklikler içerdiğini savunarak, "Bunları yazmak kolay da, gerçekleşmesi bugünden yarına olmaz, bunu Öcalan da biliyor" dedi.

28 Şubat

* 9 Şubat ve Sonrasında PKK lideri Abdullah Öcalan ile iki kez de Kandil ile görüşen İmralı Heyeti Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve devlet heyeti yetkilileri ile Dolmabahçe Sarayı'nda ortak açıklama yaptı. Açıklamada 10 madde açıklandı. Görüşme öncesinde HDP'li Pervin Buldan daha önce "ortak açıklama yok" diyen Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a twitter üzerinden "selam" gönderdi. Görüşme Kürt sorunun çözümünde tarihi bir eşik olarak nitelendirildi.

* Açıklamayı Başbakan Davutoğlu, "Çözüm süreci yeni bir aşamaya girdi" sözleriyle değerlendirdi.

MART

1 Mart

* İmralı Heyeti ile hükümet yetkilileri tarafından yapılan ortak açıklamada kamuoyu ile paylaşılan PKK Lideri Öcalan'ın silahları bırakma temennisi olumlu karşılayan CHP'li vekiller, sürecin bundan sonra daha şeffaf bir hale getirilmesi çağrısında bulundu.

* Baluken, "Bu güne kadar salt devlet yetkilileri üzerinden tanımlanan süreç, bütün dünya tarafından artık hükümetin taahhütlerine mal olmuş bir aşamaya gelmiştir" dedi.

2 Mart

* Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, İç Güvenlik Paketi'nin tedbir amaçlı çıkarıldığını ileri sürerek, paketin çözüm sürecinin önünü açacağını savundu.

3 Mart

* Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Hükümetle barış yürüyüşünde anlaşamadığımız temel konu; onlar barış hayalini satmak istiyorlar, biz gerçek barışı halkımıza armağan etmek istiyoruz. Neden kızgınlar? Diyorlar ki; 'seçime 3 ay kala tam da barışı satacaktık, pazarlayacaktık buna engel oldunuz' ben de diyorum ki; iyi ki engel olmuşuz. Biz sizin bu ülkeye özgürlük, demokrasi ve barış getireceğinize zerre kadar inanmıyoruz" dedi.

* Kılıçdaroğlu, İmralı'da açıklanan 10 maddenin şifreli olduğunu savundu.

* HDP Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz hakkında gensoru önergesi verdi.

4 Mart

* HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin "AKP Grup Başkanvekilleri ve İçişleri Bakanı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde geçen maddelerin tekrar ele alınması, tekriri müzakere yöntemiyle bir daha görüşülmesi yönünde bir ortaklaşma sağlandı" açıklamasını yaptı.

5 Mart

* İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı adasına hareket etti.

11 Mart

* Erdoğan, İç Güvenlik Paketi'yle devletin bekasının güvenceye alınacağını iddia etti.

* HDP yoksulluk için mecliste genel görüşme talep etti.

* Yalçın Akdoğan, Newroz'un çözüm sürecinde kilometre taşı olduğunu söyledi.

12 Mart

* Demirtaş, çözüm sürecine işaret ederek, "HDP ile AKP arasında ateşkes olmaz, onların yanlışlarını eleştirmeye devam edeceğiz" dedi.

13 Mart

* İmralı Heyeti'nden HDP Grup Başkanvekili ve Ceylan Bağrıyanık, KCK yetkilileri ile görüşmek için Kandil'e gitti.

14 Mart

* İmralı Heyeti PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüştü.

15 Mart

* Cumhurbaşkanı Erdoğan Balıkesir'de düzenlenen Ekonomi Ödülleri 2015 törenlerinde, "Şimdi varsa yoksa bakıyorsun Kürt sorunu. Kardeşim ne Kürt sorunu ya. Artık böyle bir şey yok. Neyin eksik senin? Başbakan çıkardın mı, bakan çıkardın mı, çıkardın. TSK'de var mısın varsın. Ne istiyorsun, daha ne istiyorsun?" dedi.

16 Mart

* Demirtaş, Newroz'da PKK lideri Abdullah Öcalan'ın sesli ve görüntülü mesajı için, "Bu aylardır konuşulan bir konu" açıklaması yaptı.

* HDP Halepçe Katliamı'nın resmi olarak tanınması için kanun teklifi verdi.

* Partisinin en kısa grup toplantısını yapan HDP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, "Kürsüye tek bir cümle söylemek için çıktım. Biz halkımıza verdiğimiz demokrasi barış ve özgürlük sözünü yeniliyoruz. Bu ülkede HDP oldukça, HDP'liler var oldukça sen Başkan olmayacaksın. Seni Başkan yaptırmayacağız, seni başkan yaptırmayacağız, seni Başkan yaptırmayacağız" diye konuştu.

* HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik, "Seni başkan yaptırmayacağız" ve "AKP ile kirli bir pazarlığımız yok" şeklindeki sözlerine tepki gösteren AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demirtaş'ı "had bilmezlik ve vesayetçilerle hareket etmekle" suçladı.


18 Mart

* Yalçın Akdoğan, daha önce kuruluşunu reddettiği İzleme Kuruluna ilişkin çalışmaların sürdüğünü ve bu kurulun 5-6 kişiden oluşacağını ve isimlerin belirlendiğini söyledi.

* HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ile Ceylan Bağrıyanık'tan oluşan heyet, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı Adası'na gitti.

20 Mart

* Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzleme Heyeti ile ilgili tartışmalara ilişkin, "Ben gazetelerden okuyorum. Böyle bir şeyden doğrusu benim haberim yok. Şunu da çok açık, net söyleyeyim bu olaya da ben olumlu bakmıyorum. Bu konuda işin başından itibaren her ülkede olduğu gibi istihbarat teşkilatları bunun birinci derecede sürecin yönetenleridir" dedi.

21 Mart

* Diyarbakır'da gerçekleştirilen ve milyonlarca kişinin katıldığı Newroz bayramında PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mesajı okundu. "Kırk yıllık hareketimizin acılarla dolu geçen bu mücadelesi boşa gitmediği gibi aynen sürdürülemez bir aşamaya da varmış bulunmaktadır" diyen Öcalan, "Bu temelde tarihi Dolmabahçe Sarayı'nda, hepimizce resmen ilan edilen on maddelik deklerasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız. Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaklaşık kırk yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim. Umarım ilkesel mutabakata en kısa sürede varıp Parlamento üyeleri ve İzleme Heyetinden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme komisyonundan geçerek bu kongreyi başarıyla realize etme durumunu yaşarız" açıklamasında bulundu.

* Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç; Erdoğan'ın İmralı heyeti açıklamalarıyla ilgili "Bundan hoşlanmadım, hoşuma gitmedi, soğuk veya sıcak karşıladım' beyanları kendi hissi beyanlarıdır. Sorumluluk hükümetin üstündedir, bunları kendi özgün düşünceleri olarak kabul edebiliriz. Cumhurbaşkanımızın böyle konuşması hatta hükümetimizi eleştiriyor noktaya gelmesi elbette hükümetimizi de yıpratabilir. Sayın cumhurbaşkanımızı çok sevdiğimiz için bu konuşmaları hükümetimiz adına değil ama kendisini yıpratabilir diye düşünüyoruz" dedi. Arınç, Erdoğan'ı "eğer izleme kuruluyla ilgili açıklaması olmasaydı, Newroz mesajı çok daha olumlu olabilirdi" diyerek çözüm sürecini engellemekle eleştirdi.

22 Mart

* Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, izleme heyetine karşıyım sözlerinden sonra bu kez dolma bahçe mutabakatına karşı çıktı. Erdoğan, "Bir metin okunmadı, iki metin okundu. Onların okuduğu metin ile Yalçın (Akdoğan) Bey'in okuduğu metin birbirinden tamamen ayrı. Ben oradaki toplantıyı da doğru bulmuyorum. Başbakan Yardımcısı'yla, şu an parlamento içinde olan bir grubun yan yana o resmi vermesini şahsen doğru bulmuyorum" dedi.

23 Mart

* Arınç'a yönelik AKP içerisinden ilk tepki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'den geldi. Gökçek Arınç'ı paralel yapının adamı ilan etti.

* Hükümet sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısından sonra "izleme kurulu kabulümüzdür" açıklaması yaptı. Arınç, Gökçek'e de, "Paralel yapının kucağına oturdu, Ankara'yı parsel parsel sattı. Ondan 8 Haziran sonrası hesabını sorarım" sözleriyle çok sert cevap verdi.

* TSK, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın "Eşme Ruhu" açıklamasından rahatsızlık duyan açıklama yaptı.

24 Mart

* AKP'de çözüm sürecinin gidişatı üzerinden başlayan ve Arınç ile Gökçek arasında polemiğe dönen sarsıcı tartışmaya ilişkin Ankara Cumhuriyet savcılığı soruşturma başlattı.

25 Mart

* İmralı heyeti sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, TSK'yi ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

26 Mart

* Kamuoyunun bütün itirazlarına ve muhalefetin tüm karşı koyuşlarına rağmen kamuoyunda "polis yasası" olarak bilenen, polise öldürme, valiye yargı yetkisi tanıyan Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı AKP tarafından sabah saat 06.45'te meclisten geçirildi.

* Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Kobanê'nin Eşme köyüne taşınan Süleyman Şah Türbesi'ni ziyaret etti.

29 Mart

* Demirtaş seçim süreci yaklaştıkça yeni provokasyonların sahnelenebileceği uyarısında bulundu.

30 Mart

* PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşen ve Kürt Ulusal Konferansı'na ilişkin görüşlerini alan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Leyla Zana Erbil'e geçti.

31 Mart

* Ülke genelinde elektrik sisteminde yaşanan aksaklıklar sebebiyle 79 ilde 10 saate kadar uzayan kesintiler yaşandı

(kk/rp)Paylaş
Diğer başlıklar

EN ÇOK OKUNANLAR