DİHA - Dicle Haber Ajansı

Panorama

2015: 'Satranç tahtasında' kapitalistlerin taktik savaşı - DÜNYA

 
29 Aralık
09:01 2015

NEDİM TÜRFENT

HABER MERKEZİ (DİHA) - 2015'te dünya gündemine savaş, katliam, çatışmalar, afet-kazalar ile ekonomik ve siyasi krizler damgasını vurdu. Yıl boyu "süper güçler", DAİŞ gibi piyon örgütler üzerinden "satranç tahtasına" dönüşen Ortadoğu'nun Suriye, Irak, Yemen, Libya ve Mısır gibi ülkelerde kaosu sürdürürken, onbinlerce insanın yaşamını alan savaş yüzünden göç etmek durumunda kalan milyonlarca mültecinin sorunu ise Kobanêli Aylan Kurdi'nin "kıyıya vuran insanlık" fotoğrafıyla gündeme taşındı. Dünya kamuoyu siyasi ve ekonomik krizlerle de sık sık karşı karşıya gelirken, yeni yılda milyonlarca insanı yine açlık, savaş ve göç bekliyor.

Yeni yıl için kronometre işlemeye başlarken, 2015 yılını da her yıl olduğu gibi savaş, katliam, ölüm, yıkım, çatışmalar, siyasi krizler, terör saldırıları ve doğal afetlerle geride bırakıyoruz. Yıl boyunca insanlık düşmanı DAİŞ ve Boko Haram gibi kapitalist devletlerin maşası örgütler Suriye, Irak, Mısır, Türkiye ve Fransa'da onbinlerce insanı katlederken, dünyadaki savaşlardan dolayı göçmek zorunda kalan mülteciler de ya ölüm yolculuğunda can verdi ya da Avrupa ülkelerinin kapalı kapılarında kaldı. Kapitalist ve "süper güç" olarak adlandırılan devletler, bu yıl da savaş cephesine dahil olmak yerine piyon örgütleri savaşa sürüklerken, özellikle "Ortadoğu'nun Stalingradı" Kobanê zaferi başta olmak üzere YPG/YPJ öncülüğünde kazanılan zaferler dünya gündeminde yer edindi. Dünya gündeminin meşgul eden diğer kimi konular ise, ABD-Küba yakınlaşması, Afganistan, Yemen, Libya, Yunanistan, Ukrayna krizleri ile İran'la nükleer anlaşma oldu.

Barbarlıkta sınır tanımayan DAİŞ

Barbar çete örgütü DAİŞ, bu yıl da siyaseti "kısır döngüye" dönüşen Ortadoğu'da ve birçok Avrupa ülkesinde katliamların adı oldu. Sene başından itibaren Nimrud ve Palmira gibi tarihi antik kentlere saldırarak insanlık mirasını yok eden çeteler, öbür yandan da kadın-çocuk demeden Irak, Mısır, Libya, Suriye, Fransa, Türkiye, Güney Kürdistan ve Rojava'da onbinlerce insanı vahşice katletti, binlerce kadını kaçırarak "köle pazarlarında" sattı. Kobanê yenilgisinden sonra hedef tahtasına Irak şehirlerini koyan DAİŞ çetelerine karşı Fransa, Rusya ve ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları sene boyu belli aralıklarla bombardıman gerçekleştirdi. Vahşet örgütü DAİŞ, Şubat'ta Ürdünlü pilot Mûaz El-Kesabê'nin de aralarında bulunduğu 3 kişiyi yaktı, Mısır'da 21 Libyalının kafasını kesti. Yine Tunus'un sahil kenti Susa'daki silahlı saldırıda turistleri katleden çeteler, Irak'ta da milisleri diri diri yaktı. Vahşette sınır tanımayan çeteler, "korku salmak" adına ise yaptığı her insanlık dışı eylemi kaydederek yayınladı. Ekim ayında ise çetelerin yeni hedefi Ankara oldu. Tıpkı Suruç'ta olduğu gibi Emek ve Barış Mitingi'ne bombalı saldırı gerçekleştiren çeteler, 103 barış yanlısı insanı katletti. Avrupa'ya yönelik saldırılarını fiiliyatta da devreye sokan soysuzlar çetesi DAİŞ, Kasım'da Fransa'nın başkenti Paris'te konser salonu ve Fransa-Almanya maçının oynandığı futbol sahasına yakın 6 noktada düzenlediği saldırılarda 130 kişiyi katletti, 350'den fazla kişi yaraladı. Tüm bunlara karşı ise DAİŞ'e karşı verilen savaşta en etkili gücün YPG/YPJ olduğu başta ABD olmak üzere, bütün dünya devletleri tarafından anlaşılırken, kimi zaman Kürtlere "silah desteği" kimi zaman da "havadan bombardıman desteği" dünya kamuoyunda yer edindi.

Kürtlerin zaferleri 'satranç tahtasında' hamleleri değiştirdi

"Süper güç" ve kapitalist devletlerin bu yıl üzerinden en çok oyun oynayıp taktikler savaşında bulunduğu ülke ise, tahmin edileceği gibi Suriye oldu. Bu devletler cephe savaşına dahil olmak yerine DAİŞ, El-Nusra ve Özgür Suriye Ordosu (ÖSO) gibi yerel piyon örgütler üzerinde savaşa girmeyi seçti. Suriye'de iç savaş devam ederken, Türkiye destekli DAİŞ çeteleri, Kobanê'yi aylarca sürecek olan bir kuşatmaya aldı. Çeteler tarafından 3 taraftan kuşatılan Kobanê, tarihe not düşen bir halk direnişinin ardından 26 Ocak'ta YPG/YPJ savaşçıları tarafından özgürleştirilirken, "Ortadoğu'nun Stalingradı" olarak dünya kamuoyuna geçen şehir için başta Türkiye'de olmak üzere dünyanın dört bir yanında destek eylemleri yapılmıştı. YPG/YPJ güçleri yıl içinde Girê Spî ve Şengal gibi stratejik yerleri de çetelerden temizlerken, DAİŞ'e karşı savaşın sembolü haline gelen Kobanê'ye, çeteler 25 Haziran'da sızarak bir katliam gerçekleştirdi ve 250'ye yakın sivili katletti. Rojava Kürtlerinin zaferleri karşısında, Suriye'nin yeniden şekillenmesinde rol almak isteyen ABD, Fransa, İngiltere, Rusya, İran ve kimi Ortadoğu ülkeleri de denge politikası üzerinden kimi zaman taktik değiştirdi. En son 26 Aralık'ta Demokratik Suriye Güçleri (QSD) savaşçıları, çete denetimindeki Rakka ile Cerablus-Minbis hattını birbirine bağlayan Teşrin Barajı'nda denetimi sağlayarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Kırmızıçizgimizdir" dediği Fırat Nehri'nin batı yakasına geçmiş oldu. Öte yandan yıl içerisinde, Rusya, ABD ve Fransa arasında Suriye'nin geleceğine ilişkin yeni bir diplomasi trafiği yaşandı. Çözüm formülleri öne sürüldü ve müzakere masası yeniden kuruldu. 14 Kasım'da Viyana'da 17 ülke bir yol haritası üzerinde anlaşma sağladı. Yol haritası, Ocak ayı başında Suriye rejimi ve muhalefet arasında bir görüşme sağlanması, 6 ay içerisinde bir geçiş hükümetinin kurulması ve 18 ayda seçimlere gidilmesi öngörüyor.

Piyon örgütler üzerinde İran-Batı savaşı!

Yemen krizi Mart 2015'te Suudi Arabistan öncülüğündeki Arab Koalisyonu'nun Şii Husileri bombalamasıyla yeni bir boyuta taşındı. Batılıların ittifakı olan Suudiler, Yemen'de devlet başkanı Abd Rabbuh Mansur al-Hadi'yi, İran ise Şii Husilere destekliyor. Başkent Sana'nın da aralarında bulunduğu geniş bir bölge Husilerin denetiminde bulunuyor. Ekim ayındaki Cenevre görüşmeleri başarısız oldu. Aralık ayında taraflar bu kez İsviçre'de barış müzakereleri için bir araya geldi. BM'ye göre, Mart ayından bu yana yarısı sivil olmak üzere en az 6 bin kişi hayatını kaybetti.

Libya'da NATO'nun tetiklediği kriz sürüyor

Muammer Kaddafi'nin 2011'de NATO müdahalesi sonucu kanlı bir şekilde devrilmesinin ardından ülkede kaos hakim oldu. 2014'te kriz yeni bir boyut kazandı. Ülkede 2 hükümet ve 2 parlamento kuruldu. Biri başkent Trablus'ta üslenirken, uluslararası toplumun tanıdığı diğer hükümet, Tobruk'ta kendisine yer buldu. Libya'daki birçok fraksiyon temsilcisi, 9 Aralık'ta Fas'ta bir araya geldi. Taraflar BM çatısı altında Ekim ayında sonuçlanan anlaşmayı niyetlerini ortaya koydu. İmzalanan anlaşma ulusal birlik hükümetinin kurulmasını öngörüyor.

Savaş Afganistan'ın klasiği oldu

Afganistan 2015 yılında da savaştan kurtulamadı. Onlarca yıldır neredeyse kesintisiz bir savaş hali yaşayan Afganistan 1 Ocak 2015'te NATO güçlerinin çekilmesinin ardından bir çatışma dönemine girdi. Bu kez savaşta ağırlı olarak Afganistan devlet güçleri ve Talibanlar kaldı. Ancak ABD öncülüğündeki NATO güçleri Afgan Hükümeti'ne destek vermeye devam etti. Çeşitli kaynaklara göre Ocak ile Nisan arasında 2 bin asker öldü, 3 bin 400'ü de yaralandı. BM verilerine göre, 1 Ocak'la 30 Haziran arasında bin 592 sivil öldü, 3 bin 329 sivil de yaralandı. Afganistan'da Talibanlar cephesinde de önemli gelişmeler yaşandı. Taliban Hareketi'nin tarihi lideri Molla Muhammed Ömer'in 2013'te öldüğü ortaya çıktı. 2 yılı aşkın gizli tutulan Taliban şefinin ölümü ancak 31 Temmuz 2015'te resmiyet kazandı. Onun yerine ise Molla Ahtar Mansur liderliği aldı, ancak örgütün çok sayıda yetkilisi ve Ömer'in ailesi buna karşı çıkarak aceleye getirildiği tepkisinde bulundu. Taliban Hareketi, Kasım ayı başında resmi olarak bir iç bölünme yaşadı. Hareket içindeki bir grup Molla Muhammed Şeyh Resul'u şef olarak seçti. Hemen ardından Talibanların yeni şefi Molla Ahtar Mansur'un 2 Aralık Salı günü Pakistan'da bir iç çatışma sonucu kendi komutanları tarafından öldürüldüğü iddia edildi ve bu konudaki belirsiz yılsonuna doğru halen sürüyor.

Bir satranç tahtası daha: Ukrayna

21 Aralık 2013'te Ukrayna Hükümeti'nin AB ile ortaklık anlaşmasını reddetmesi sonrası başlayan kriz bu yıl da devam etti. Mart 2014'te Kırım, Ukrayna'da ayrılarak Rusya Federasyonu'na bağlandı. Aynı yıl ülkenin doğusundaki Luhansk ve Donetsk bölgeleri, tek taraflı Halk Cumhuriyetleri ilan etti. Taraflar arasında sert bir savaş yaşandı. Batılılar bundan Rusya'yı sorumlu tutarak yaptırımlar uyguladı. Rusya da benzer bir karşılık verdi. Ukrayna kriziyle Batı ile Rusya arasındaki ilişkiler soğuk savaştan beri en kötü dönemine girdi. Şubat 2015'te bir barış anlaşması imzalandı, ancak kriz bitmedi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne göre, ülkenin doğusundaki çatışmalarda en az 9 bin 115 kişi öldü, 20 bin 797 kişi de yaralandı.

Bir model olan Syriza

Siyaset dünyasına bu yıl damgasını vuran en önemli gelişmelerden biri de Yunanistan'daki genel seçimler oldu. Ocak'ta yapılan seçimleri radikal sol parti SYRİZA kazandı. Bu haber Yunanistan'daki geleneksel parti dönemini kapatırken, dünya çapında etki yarattı. Başbakan Alexis Çipraz öncülüğündeki hükümet, AB ve IMF ile sert bir pazarlık içerisine girdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in başını çektiği küresel sermaye, Yunan hükümetine borç karşılığında kemer sıkma politikaları endorse etti. Bu kriz Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkarılması tehdidine kadar vardı. İşsizliğin tavan yaptığı, ekonomik krizin derinleştiği ve ağır bir borç altındaki Çipras hükümeti, 2'nci bir seçim zaferinin ardından alacaklılarla bir plan dahilinde anlaşmaya vardı.

ABD-Küba arasında buzlar eridi

ABD, 54 yıldır ambargo uyguladığı, efsanevi lideri Fidel Castro'ya yönetimde bulunduğu süre içerisinde 638 kez suikast girişiminde bulunduğu Küba'ya uyguladığı ambargoyu kaldırdıktan sonra dünyada bir çağın daha kapanması anlamına gelen yakınlaşma bu yıl eskiye nazaran tavan yaptı. ABD ile Küba arasındaki diplomatik ilişkiler resmi olarak 1 Temmuz 2015'te start aldı. 54 yıllık diplomatik sessizlik, Aralık 2014'te bir yakınlaşma süreci ile bozulmuştu. Eylül ayında ABD ve Küba ilk kez karşılıklı olarak büyükelçi atadı.

İran'la nükleer anlaşma

14 Temmuz günü İran'da 5+1 ülkeleri olarak bilinen ABD, Rusya, Çin, Britanya, Fransa ve Almanya arasında Viyana'da tarihi bir anlaşma yapıldı. Nükleer programa ilişkin anlaşma, İran'ın atom bombası elde etmesini engellemek için sıkı tedbirler getirirken, bunun karşılığında İran'a uygulanan yaptırımların kademeli olarak kaldırılması öngörüldü.

Katliam ve kanın adı: Boko Haram

Nijerya'da 2009'da ortaya çıkan ve İslam adına hareket ettiğini iddia eden katliamları ile DAİŞ barbarlarıyla yarışan Boko Haram örgütü, 2015'te çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yoğun katliamlar gerçekleştirdi. 2009'dan beri Boko Haram şiddeti ve devlet güçleriyle çatışmalar nedeniyle 17 bini aşkın kişi hayatını kaybederken, 1.5 milyonu aşkın kişi göç etmek zorunda kaldı. Nijerya ordusu da yoğun savaş suçlarına bulaştı. Yılsonuna doğru bu kez Şii toplumu hedef alındı. 12 Aralık'ta ülkenin kuzeyindeki Kaduna eyaletindeki Zaria kentinde örgütle ordu güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Askerler büyük bir katliama imza attı, kimi iddialara göre bini aşkın kişi katledildi.

FARC-Kolombiya nihai çözümün eşiğinde

Latin Amerika'nın en eski çatışması olarak bilinen Kolombiya Devrimci Ordu Güçleri (FARC) gerillalarıyla hükümet arasındaki görüşmeler bu yıl tarihi bir aşamaya girdi. Müzakereler 2012'de Küba'da başladı. FARC, Mart 2015'te tek taraflı ateşkesler ilan etti ancak sık sık çatışmalara yaşanmaya devam etti. Müzakereler de hiç sekteye uğramadı. Savaşın sona erdirilmesi için taraflar, 23 Mart 2016'ya kadar nihai bir anlaşma yapma konusunda anlaştı. Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, FARC'a önümüzdeki 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere çift taraflı ateşkes önerdi. Kolombiya hükümeti ile ülkenin 2'nci büyük gerilla hareketi ELN (Ulusal Kurtuluş Ordusu) arasında barış görüşmeleri için yıl boyunca zemin arandı. 2 bin 500 savaşçısı olduğu düşünülen ELN, yılın ikinci yarısında hükümete çift taraflı ateşkes önerdi.

Aylan Kurdi şahsında 'kıyıya vuran insanlık': Mülteciler

2015'in en çok tartışılan ve gündem yaratan konularından biri de hiç kuşkusuz göç krizi oldu. Göçmenler, sığınmacı ve mülteci gibi farklı kavramlarla anılan dünya genelinde bir türlü bitmek bilmeyen savaşın mağdurları büyük bir kararlılıkla Avrupa kapılarına dayandı. Avrupa'ya sığınanlar Balkan yolunu kullanarak, Yunan kıyılarından deniz yoluyla geldiler ancak Avrupa, sınırlarına duvarlar örerek göç dalgalarını durdurmaya çalıştı. Her ay binlerce insanın "Umut" diye adlandırılan "Ölüm Yolculuğu"nda can vermesinin dünya gündemine oturmasını ise Türkiye'de Bodrum sahilinde yere serilmiş bir bebeğin cansın bedeni oldu. Kobanê'den göç yollarına düşmek zorunda kalan 3 yaşındaki Aylan Kurdi, 2 Eylül'de boğularak can verdi ve "kıyıya vuran insanlık" manşetiyle dünya gündemine oturdu. Bu fotoğrafın ardından Avrupa mültecilere kapıları açma ihtimalini yeniden gündemine taşırken, bu kez ortaya kota sorunu çıktı. Yardım çağrıları yılsonuna doğru cılız cevaplarla karşılanırken, bu yıl iç göç ve mültecilikte yeni bir rekor kırıldı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, geçen yıl dünyada mülteci ve iç göçe maruz kalanların sayısı 59.4 milyon iken, bu yıl bu sayının 60 milyonu geçtiği belirlendi. Bu yıl en az 4.2 milyon kişi iç göçe maruz kalırken, 839 bin kişi de kendi ülkelerinin sınırlarından çıktı. Dünyadaki mülteci sayısı, 2011 yılından bu yana yüzde 45 oranında arttı. Sahara altı ve Afrika ülkelerinde 4.1 milyon, Asya ve Pasifiklerde 3.8 milyon, Avrupa'da 3.5 milyon, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da 3 milyon ve 753 bin mülteci de Amerika kıtasında yaşıyor. Bu yılın ilk yarısında 155 ülkede 1 milyona yakın kişi iltica başvurusunda bulundu. Göç sırasında çoğu Akdeniz'de olmak üzere binlerce kişi hayatını kaybetti.

Doğal afet ve kaza bilançosu: 30 bine yakın ölü

Dünyada savaş, katliam ve göç dışında da ölümlerin bir diğer adı her yıl olduğu gibi deprem, volkan, heyelan, çığ, sel, şiddetli sıcaklık dalgası ve şiddetli kış koşulları oldu. Dünya genelinde bu yıl 20 bine yakın kişi doğal afetlerde yaşamını yitirdi. Yine, ihmal veya insan elinin sebep olduğu uçak, tren ve diğer kazalarda ise binlerce insan canından olurken, yeteri düzeyde alınamayan önlemler gündemde yer edindi.

Paris'te küresel ısınmaya çözüm arayışı

Küresel ısınmayla mücadelede bu yılsonunda bütün ekosistemi ve canlı yaşamını ilgilendiren önemli bir konferans yapıldı. Paris'te 31 Kasım-1 Aralık tarihleri arasındaki Dünya İklim Zirvesi'nde yeni bir anlaşma kabul edildi. Anlaşma gezegendeki sıcaklığım bundan 150 yıl önceki sanayi öncesi döneme kıyasla +2 dereceyle sınırlandırılmasını öngörüyor.

Bilim ve teknoloji 'umut' vaat etti

2015 yılı bilim dünyası için büyük keşifler yılı oldu. Bilim insanları Eylül ayı sonunda yaptığı bir açıklamada Amerikan Uzay Ajansı (NASA) tarafından elde edilen görüntülere dayanarak "kızıl gezegen" Mars'ta sıvı halde tuzlu su bulduklarını duyurdu. Ekim ayında yapılan bir açıklamada ise Avrupa Uzay Aracı Rosetta, Kuyruklu Yıldız Çuri'nin atmosferinde oksijen bulduğunu açıkladı. Bilim insanları tarafından sürpriz olan bu keşiften sonra, Güneş Sistemi'nin oluşumuna ilişkin modellerin gözden geçirilebileceği düşünülüyor. Bu yıl klonlama alanında da önemli mesafeler kaydedildi. Rus bilim insanları başta türlü mamutlar olmak üzere nesli tükenmiş hayvanların geri getirilmesini amaçlıyor. Mart ayında bir grup ABD'li bilim insanı elde ettikleri 14 adet mamut genin numunesini bir fil DNA'sına yerleştirdiklerini duyurdu. Yine, yapay zeka geliştirilmesi konusunda kayda değer gelişmeler yaşandı. Rus bilim insanları kendi kendini eğitebilen fiziksel beyin modeli yarattı. Bu yıl ayna karşısında kendisini tanıyan bir robotla, düşünme yöntemiyle kendi farkına varabilen bir robot üretildi.
2015 yılında dünya genelinde yaşanan diğer önemli gelişmeler ise şöyle:

OCAK

7 Ocak: Paris'te yayınlanan ve İslam peygamberi Muhammed'i konu alan karikatürü ile tepki çeken Charlie Hebdo dergisine terör örgütü El-Kaide militanı Kouchi kardeşler tarafından düzenlenen saldırıda 2'si polis 12 kişi öldü.

9 Ocak: Charlie Hebdo dergisine saldırı düzenleyen El-Kaide militanı Kouchi kardeşler saklandıkları basma fabrikasında 10'dan fazla kişiyi rehin aldı. Fransa'nın terörle mücadele için özel yetiştirilmiş Akıncılar Birliği teröristleri ablukaya alırken, aynı esnada Paris'te Musevilere ait bir markete düzenlenen saldırıda 2 kişi öldü. Charlie Hebdo dergisine saldırı düzenleyen Kouchi kardeşler ise ölü olarak ele geçirildi.

22 Ocak: Yemen'de İran yanlısı Husiler başkent Sana'da kontrolü ele geçirdi ve devlet başkanı Hadi'yi ev hapsine aldı. Hükümet ve Cumhurbaşkanı ise istifa etti.

23 Ocak: Suudi Arabistan kralı Abdullah yaşamını yitirdi ve yerine emiri Selman Bin Ebdilezîz kral olarak seçildi.

26 Ocak: YPG/YPJ savaşçıları, tarihe not düşen bir direnişin ardından "Ortadoğu'nun Stalingrad'ı" olarak dünya kamuoyuna yansıtılan Kobanê'yi barbar DAİŞ çetelerinden temizleyerek özgürleştirdi.

ŞUBAT

3 Şubat: Ürdünlü pilot Mûaz El-Kesabê'nin de aralarında bulunduğu 3 kişinin yakıldığı görüntüleri paylaşan DAİŞ çetelerine misilleme olarak Ürdün hükümeti üst düzey DAİŞ üyeleri Sacîde El-Rîşawî ve Ziyad El-Kerbûlî'yi idam etti.

4 Şubat: Çad'ın Nijerya sınırı yakınlarında radikal İslamcı örgüt Boko Haram ile Çadlı askerler arasında çıkan çatışmada 200 Boko Haram militanı ve 9 Çad askeri öldü.

5 Şubat: Ürdünlü pilot Muaz El-Kassabi'nin öldürülmesinin ardından Ürdün savaş uçakları, Suriye'de bulunan DAİŞ mevzilerini vurdu.

6 Şubat: Rusya, DAİŞ çeteleriyle mücadele için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne proje sundu. Projeye göre çetelerin petrol satışına ambargo uygulanmasını talep edildi.

* Almanya Başkanı Angela Merkel, DAİŞ çetelerinin Irak ve Suriye'ye geçişinde baş rolü Türk Devleti'nin oynadığını açıkladı.

11 Şubat: Libya'dan yola çıkan ve 200 aşkın göçmeni taşıyan tekne Akdeniz'de battı ve kurtulan olmadı.

12 Şubat: Ukrayna'daki krizi sona erdirmek için Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te önceki akşam başlayan ve 14 saat süren zirveye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande katıldı. Görüşmelerde 15 Şubat'tan geçerli olmak şartıyla Ukrayna'da ateşkes sağlandı.

* Yunanistan ve Euro bölgesi üyesi ülkelerin maliye bakanlarının Brüksel'de gerçekleştirdikleri 7 saatlik toplantıdan sonuç alınamadı.

13 Şubat: Kobanê kuşatmasını kaldırmak zorunda kalan DAİŞ, Irak'ta yeniden saldırıya geçti. Çeteler, ABD üssü yakınlarında bulunan El Bağdadi kasabasının büyük bölümünü ele geçirdi.

15 Şubat: Barbar DAİŞ çeteleri Mısır'da 21 Libyalının kafasını kesti. Ardından Mısır uçakları iki kez Libya'da çetelerin elinde bulunan Derne kentindeki örgüt hedeflerini bombaladı.

20 Şubat: Libya'nın El-Kubbe şehrinde bomba yüklü araçlarla düzenlenen üç intihar saldırısında 47 kişi öldü, 40'tan fazla kişi de yaralandı.

22 Şubat: 87'incisi düzenlenen Oscar Ödülleri, Hollywood'ta sahiplerini buldu. En İyi Film Alejandro G. Iñárritu'nun yönettiği Birdman seçilirken, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Her Şeyin Teorisi'ndeki rolüyle Eddie Redmayne, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Still Alice'teki rolüyle Julianne Moore'un oldu.

23 Şubat: Bangladeş'in Padma nehrinde 150'den fazla yolcuyla alabora olan feribot kazasında en az 69 kişi hayatını kaybetti.

26 Şubat: Afganistan'ın Pençşir vilayetinde çığ düşmesi sonucu 286 kişi hayatını kaybetti.

27 Şubat: Afganistan'ın Sar-i Pol kentinde devlet güçleri ile Taliban militanları arasında çıkan çatışmalarda 50 kişi hayatını kaybetti.

* Amerika İstihbarat Dairesi Başkanı James Clapper, DAİŞ çeteleri ile Türkiye arasında işbirliği olduğunu duyurdu.

28 Şubat: İmralı Heyeti ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan arasında barış görüşmeleri yapıldığına dair ortak açıklama yapılarak "Dolmabahçe Mutabakatı" duyuruldu.

MART

6 Mart: Irak'ın Nimrud antik kentinde bulunan birçok tarihi eser DAİŞ çetecileri tarafından tahrip edildi.

12 Mart: ABD ile Küba arasında 15 yıl aradan sonra ilk kez doğrudan telefon hattı kuruldu.

* DAİŞ çetelerinin Irak'ın Tikrit kentinde klor gazı kullandığı belirtildi.

15 Mart: Brezilya'nın Santa Catarina eyaletinde turistleri taşıyan yolcu otobüsünün uçuruma yuvarlanması sonucu 51 kişi hayatını kaybetti.

18 Mart: Avrupa Merkez Bankası'nın Frankfurt'taki yeni merkezinin açılışında protesto gösterileri düzenlendi. Polis eylemcilere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Olaylarda 91'i polis yaklaşık 290 kişi yaralandı. 350 dolayında eylemci ise gözaltına alındı.

21 Mart: Rojava'nın Hesekê kentinde Newroz kutlamalarının düzenlendiği alana yapılan saldırıda 37 kişi hayatını kaybetti, 96 kişi de yaralandı.

24 Mart: Germanwings Havayolları'nın Barcelona-Düsseldorf seferini yapan 9525 sefer sayılı Airbus A320 tipi bir yolcu uçağı, Fransız Alpleri'nin güneyinde düştü. Kazada 6'sı mürettebat olmak üzere 150 kişi yaşamını yitirdi.

* Boko Haram, Nijerya'nın Damasak kenti yakınlarında bir köye düzenlediği saldırıda 50 kişiyi öldürdü ve 500'e yakın kadın ve çocuğu ise kaçırdı.

26 Mart: Suudi Arabistan öncülüğündeki Körfez ülkeleri Yemen'de Husilere karşı askeri müdahale başlattı.

NİSAN

1 Nisan: Ohotsk Denizi'nde Kamçatka Yarımadası yakınlarında batan bir Rus balıkçı gemisinde bulunan 132 mürettebattan 56'sı hayatını kaybetti.

* Filistin Uluslararası Mahkeme üyeliği 100 devlet tarafından resmi olarak tanındı.

* Kenya'nın Garissa Üniversitesi'nde radikal İslamcı El-Şebab örgütü tarafından rehin alınan öğrencilerden 147'si hayatını kaybetti.

3 Nisan: P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan nükleer program görüşmelerinde 30 Haziran 2015'e kadar nihai bir anlaşmaya kavuşması beklenen mutabakat çerçevesi üzerinde uzlaşıldı.

* Güney Kaliforniya'dan 23 Ocak tarihinde denize açıldıktan sonra haber alınamayan Amerikalı yelkenci Louis Jordan 66 gün sonra ters dönmüş teknesi üzerinde sağ olarak kurtarıldı. Bu tarihe kadar, bu kadar uzun süre sonunda hayatta kalan ilk kişi oldu.

7 Nisan: Tikrit'te, DAİŞ'in 2014 yılnda öldürdüğü yaklaşık bin 700 Iraklı askere ait olduğu tahmin edilen 12 toplu mezar bulundu.

11 Nisan: Kuzey, Orta ve Güney Amerika'dan 35 ülkenin temsilcileri Panama'da gerçekleştirilen zirvede bir araya geldi. Bu zirvede gerçekleşen Barrack Obama-Raul Castro görüşmesi 56 yıl sonra ilk kez bu kadar üst düzeyde gerçekleşen ABD-Küba teması oldu.

14 Nisan: ABD Başkanı Barack Obama, Küba'nın "terörü destekleyen ülkeler" listesinden çıkarılacağını açıkladı.

15 Nisan: Avrupa Parlamentosu 1915'te yaşanan Ermeni Kırımı'nı "soykırım - jenosit" olarak nitelendiren karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

19 Nisan: Afrika'dan Avrupa kıtasına kaçak göçmen taşıyan bir geminin Akdeniz'de batması sonucu 800 mülteci boğularak can verdi.

* ABD'nin Baltimore kentinde toplumsal eşitsizlik, ırkçılık ve polis şiddeti, Freddie Gray adlı siyahi gencin gözaltında polis işkencesiyle katledilmesinin ardından ırkçılık karşıtı ayaklanmaya dönüştü. Kent günlerce savaş alanına dönerken, 15 polis yaralandı, 27 kişi gözaltına alındı, olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

21 Nisan: Rüşvet almakla suçlanan Güney Kore başbakanı Lee Wan-koo istifa etti.

23 Nisan: Rusya, 1915 Ermeni Soykırımı'nı tanıyan bir mesaj yayınladı.

25 Nisan: Nepal'in başkenti Katmandu'nda meydana gelen 7,8 şiddetindeki depremde en az 8500 kişi hayatını kaybettiı. Ayrıca deprem sırasında Everest'e tırmanan 18 dağcı çığ düşmesi sonucu hayatını kaybetti, 61'i ise yaralı olarak kurtarıldı.

MAYIS

7 Mayıs: Birleşik Krallık'ta gerçekleştirilen genel seçimler David Cameron liderliğindeki iktidardaki Muhafazakâr Parti geçerli oyların yüzde 36,8'ini alarak meclisteki 650 sandalyenin 331'ini elde ederek tek başına iktidara geldi.

9 Mayıs: Makedonya'nın Kumanova kasabasında bir gencin polis tarafından öldürülmesinin hükümet tarafından gizlendiği iddiası üzerine çıkan olaylarda 8 polis ve 14 sivil hayatını kaybetti.

11 Mayıs: İspanyol ressam Pablo Picasso'nun "Cezayirli Kadınlar: Versiyon O" (Les femmes d'Alger) adlı tablosu, 179.3 milyon dolara satılarak bu tarihe kadar açık arttırma ile satılan en pahalı tablo oldu.

13 Mayıs: Vatikan, Filistin devletini resmen tanıdı.

* Pakistan'ın Karaçi şehrinde DAİŞ çetelerince bir otobüse düzenlenen silahlı saldırıda 43 kişi hayatını kaybetti.

HAZİRAN

1 Haziran: Çin Halk Cumhuriyeti'nin Hubei eyaletinde bulunan Jingzhou şehrinde Yangtze nehri üzerinde meydana gelen feribot kazasında 456 kişiden 103'ü hayatını kaybetti.

4 Haziran: Gana'nın Akra kentinde sel sularından kaçanların sığındığı benzin istasyonunda meydana gelen patlamada 175 kişi hayatını kaybetti.

7 Haziran: Türkiye'de HDP yüzde 10 seçim barajını aşarak 80 milletvekiliyle meclisteki yerini aldı. HDP'nin başarısı karşısında aldığı yenilgi sonucu AKP, 13 yıllık tek başına iktidarını kaybetti.

15 Haziran: Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verildi.

* YPG/YPJ savaşçıları ve Burkan el-Fırat güçleri, DAİŞ'in elinde bulunan Rakka'ya bağlı sınır beldesi Girê Spî'yi (Til Abyad) özgürleştirdi.

18 Haziran: BM'nin hazırlamış olduğu bir raporda iktidar savaşları nedeniyle ülkesini terk edenlerin sayısının 60 milyonu geçtiği belirtildi. Raporda Suriye'deki iç savaş nedeniyle 3.9 milyon kişinin ülkeyi terk ettiği, 7.6 milyon kişinin ise ülke içerisinde farklı yerlere göç ettiğine yer verildi.

23 Haziran: Pakistan'da aşırı sıcaklardan dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 900 kişiye ulaştı.

25 Haziran: Soysuzlar çetesi DAİŞ'in Kobanê'ye sızarak gerçekleştirdiği saldırıda 250'ye yakın sivil katledildi, onlarcası yaralandı.

26 Haziran: Tunus'un sahil kenti Susa'da turistik iki tesise DAİŞ çetelerince düzenlenen saldırıda 39 kişi öldürüldü. Almanya, Belçika ve İrlanda vatandaşlarının da aralarında bulunduğu kurbanlardan çoğu İngiliz turistlerdi.

30 Haziran: Endonezya Hava Kuvvetleri'ne ait nakliye uçağının Sumatra Adası'ndaki otel ve evlerin üzerine düşmesi sonucu uçaktaki 113 kişi ile toplamda 142 kişi hayatını kaybetti.

TEMMUZ

2 Temmuz: Filipinler'de 173 kişiyi taşıyan Kim Nirvana adlı feribot Ormoc kentindeki limana 1 kilometre uzaklıktayken battı ve kazada 61 kişi hayatını kaybetti.

4 Temmuz: ABD ile Küba arasında ilk kez doğrudan uçak seferi New York-Havana arasında gerçekleştirildi.

5 Temmuz: Yunanistan'daki ekonomik kriz ile alakalı yapılan referandumda halk kurtarma paketinin şartlarına yüzde 61,31 oy oranı ile hayır dedi.

13 Temmuz: Euro bölgesi liderlerinin Brüksel'de yaptığı görüşmeler sonucunda Yunanistan'ın Avrupa para birliği içinde kalması için bir destek planı üzerinde anlaşıldı.

17 Temmuz: Yemen Başkan Yardımcısı Halid Mahfuz Baha, ülkenin en büyük ikinci kenti Aden'in Husi güçlerinden kurtarıldığını açıkladı.

18 Temmuz: Irak'ın doğusundaki Han Beni Saad kasabasında DAİŞ çetelerince bir pazar yerine düzenlenen saldırıda 130 kişi hayatını kaybetti.

20 Temmuz: Küba, ABD'nin başkenti Washington'da büyükelçilik binasını açtı.

* Urfa'nın Suruç ilçesindeki bombalı saldırıda 34 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi yaralandı. Bu olaydan sonra Türkiye'deki "çözüm süreci" askıya alındı.

29 Temmuz: Uluslararası Af Örgütü 2014 yılının yaz aylarında Gazze'de yapmış olduğu operasyonlarla ilgili hazırladığı raporda İsrail'in savaş suçu işlediğini belirtti.

30 Temmuz: Mart 2014 tarihinde kaybolan Malaysia Airlines'ın MH 370 sefer sayılı uçağa ait bir parça Réunion adasında bulundu.

AĞUSTOS

10 Ağustos: Irak'ın doğusundaki Diyala eyaletinde gerçekleşen iki bombalı saldırılarda 58 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi yaralandı.

12 Ağustos: Çin Halk Cumhuriyeti'nin Tientsin kentindeki Binhai bölgesinde gerçekleşen patlamada 112 kişi hayatını kaybetti.

* Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) mürettebatı, uzayda ilk kez yetiştirilen marul yapraklarını yedi.

13 Ağustos: ABD, Küba'nın başkenti Havana'daki büyükelçiliğini 54 yıl aradan sonra yeniden açtı.

* Hindistan'ın Kerala eyaletinde bulunan Cochin Uluslararası Havalimanı ihtiyacı olan enerjiyi güneş panellerinden tedarik ederek dünyada enerjisini güneşten sağlayan ilk havalimanı oldu.

16 Ağustos: Trigana Air Service ait ATR42-300 tipi 257 sefer sayılı uçağı Papua bölgesinin başkenti Jayapura'dan Oksibil'e giderken Oksibil Havaalanı yakınlarında Tangok Dağlarına düştü. Kazada 49 yolcu, 5 mürettebat toplam 54 kişiden kurtulan olmadı.

* Suriye ordusunun başkent Şam yakınlarındaki Duma'da pazar yerine düzenlediği hava saldırılarında 100 kişi hayatını kaybetti.

20 Ağustos: Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras istifasını sunarak erken seçim yapılması için çağrıda bulundu.

27 Ağustos: Yunanistan'da yapılacak erken seçimler nedeniyle oluşturulan geçici hükümetin başına Yunanistan Yüksek Mahkemesi Başkanı Vassiliki Thanou-Christophilou getirildi. Thanou-Christophilou Yunanistan'ın ilk kadın başbakanı oldu.

EYLÜL

1 Eylül: Barbar DAİŞ çeteleri Irak'ın Anbar eyaletinde elleri ve ayakları arkadan bağlanmış ve havada asılı duran 4 Iraklı milisi diri diri yaktı ve vahşetin videosunu yayınladı.

11 Eylül: Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde Hac görevini yapan hacıların üzerine vinç düşmesi sonucu 107 kişi hayatını kaybetti, 238 kişi de yaralandı.

12 Eylül: Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan 3 astronot dünyaya geri döndü. Kozmonot Gennady Padalka uzayda 879 gün geçirerek dünya rekoru kırdı.

17 Eylül: Burkina Faso'da ordu yönetime el koydu ve meclisi feshetti. Cumhurbaşkanı Michel Kafando tutuklandı.

* Güney Sudan'da petrol tankerinin patlaması sonucunda 176 kişi hayatını kaybetti.

20 Eylül: Yunanistan'da yapılan erken seçim sonucu Aleksis Çipras önderliğindeki SYRİZA yüzde 35,5 oyla yeniden birinci parti olarak seçimi kazandı.

24 Eylül: Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde Hac görevini yapan hacıların Mina'da şeytan taşladığı esnada çıkan izdihamda 769 kişi hayatını kaybetti, 934 kişi de yaralandı. 19 Ekim tarihinde Associated Press'te yayınlanan haberde ölü sayısının 2 bin 110 kişi olduğu iddia edildi.

27 Eylül: İspanya'daki Katalonya Özerk Bölgesi'nde yapılan seçimleri, bağımsızlık yanlısı partiler kazandı. Dört partinin birleşmesiyle oluşan bağımsızlık yanlısı ittifak "Junts pel Si" (Evet İçin Birlikte) seçimde 135 üyeli Katalonya Parlamentosu'nda 62 sandalye elde etti.

28 Eylül: NASA Mars'ta akan su bulunduğunu açıkladı.

30 Eylül: New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ilk defa Filistin bayrağı göndere çekildi.

* Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri'na ait uçaklar ilk kez Suriye'de DAİŞ'e ait hedefleri bombaladı.

EKİM

1 Ekim: Guatemala'nın Santa Catarina Pinula şehrinde meydana gelen heyelan sonucunda 280 kişi hayatını kaybetti.

9 Ekim: Nobel Barış Ödülü'ne Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü layık görüldü.

10 Ekim: Ankara'da düzenlenen "emek, barış, demokrasi" mitinginde meydana gelen 2 ayrı patlamada 103 kişi katledildi, 246 kişi yaralandı.

* Çad Gölü'ne yakın Baga Sola kentindeki halk pazarında ve göçmen kampında Boko Haram'ın düzenlediği tahmin edilen 3 bombalı saldırıda 41 kişi öldü, 48 kişi yaralandı.

14 Ekim: Türkiye'deki Alman Patriot Hava Savunma Birliği'ndeki füze rampaları geri çekildi.

18 Ekim: Filipinler'in kuzeyinde etkili olan Koppu Tayfunu nedeniyle 46 kişi öldü, 82 kişi yaralandı.

21 Ekim: Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile son gelişmeleri görüştü. Görüşmede Rusya'nın Suriye'de düzenlediği hava saldırıları, Esad güçlerinin operasyonları ve "terörle mücadele"deki iş birliği ele alındı.

23 Ekim: Fransa'nın güneybatısındaki Bordeaux şehri yakınlarında bulunan Libourne kasabasında otobüsle kamyonun çarpışması sonucu 43 kişi hayatını kaybetti. Bu olay, ülkede son 33 yılda yaşanan en büyük kaza olarak kayıtlara geçti.

* Filipinler'i vuran Koppu Tayfununda 58 kişi hayatını kaybetti.

26 Ekim: Afganistan'ın Hindistan ve Pakistan sınırına yakın Kuran ve Muncan ilçesinde meyada gelen 7.5 büyüklüğündeki deprem'de 398 kişi hayatını kaybederken 2 bin 500'den fazla kişi yaralandı.

28 Ekim: Nepal'de yıllarca kadın hakları mücadelesi veren Komünist Parti lideri Bidhya Bhandari, ülkenin ilk kadın Cumhurbaşkanı seçildi.

29 Ekim: Çin, tek çocuk politikasına son vererek, her ailenin iki çocuk sahibi olabileceğini açıkladı.

* İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Merziye Afham, Kuala Lumpur Büyükelçiliği'ne atandı. Afham, 1979'dan beri İran'ın ilk kadın büyükelçisi oldu.

31 Ekim: Sina Yarımadası'nda Rusya'ya ait yolcu uçağının düşmesi sonucu 224 kişi öldü. Şarm El Şeyh-St. Petersburg seferini gerçekleştiren "9268" sefer sayılı Airbus-320 tipi uçakta 17'si çocuk 217 yolcu ve 7 mürettebat bulunuyordu. DAİŞ'e biat ettiğini duyuran Sina Vilayeti, uçağın kendilerince düşürüldüğünü ileri sürdü.

* Romanya'nın başkenti Bükreş'te bir gece kulübünde çıkan yangında 60 kişi hayatını kaybederken, 150'den fazla kişi yaralandı.

KASIM

4 Kasım: Romanya Başbakanı Victor Ponta, başkent Bükreş'te gece kulübünde 31 Ekim günü sabaha karşı çıkan yangınla ilgili protestoların ardından istifa etti.

7 Kasım: Singapur'da Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping ile Tayvan Cumhurbaşkanı Ma Ying-jeou görüştü. Bu görüşme iki ülke arasında devlet başkanları arasında 60 yıl sonra yapılan ilk görüşme oldu.

9 Kasım: Katalonya Bölgesel Meclisi'nde yapılan oylamada, bölgenin 2017'ye kadar İspanya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesi için hazırlanan yol haritası onaylandı.

12 Kasım: Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Dahiye bölgesinde DAİŞ çetelerinin düzenlediği 2 intihar saldırısında 43 kişi hayatını kaybetti, 200'den fazla kişi yaralandı.

13 Kasım: Fransa'nın başkenti Paris'te terör örgütü DAİŞ tarafından konser salonu ve futbol sahası dahil 6 noktada düzenlenen saldırılarda 130 kişi hayatını kaybetti, 350'den fazla kişi yaralandı. Ülke genelinde olağanüstü hal ve 3 gün yas ilan edildi, sınırlar kapatıldı. Başkentin simgesi Eyfel Kulesi ve Disneyland, kapılarını geçici olarak ziyaretçilere kapattı.

* DAİŞ çeteleri tarafından 3 Ağustos 2014'te işgal edilen Şengal, HPG-YBŞ güçleri tarafından özgürleştirildi.

14 Kasım: Suriye'deki krizin aşılması için 20 ülkeden yetkililerin katılımıyla Viyana'da toplantı düzenlendi.

15 Kasım: Fransız savaş uçakları, terör örgütü DAİŞ'in Suriye'nin kuzeyinde bulunan Rakka bölgesindeki üssünü ağır bombardımana tuttu. Bombalanan hedefler arasında komuta merkezi, eğitim kampları ve mühimmat depoları yer aldı.

22 Kasım: Myanmar'ın kuzeyindeki Kaçin eyaletinde bir yeşim taşı madeninde meydana gelen heyelanda 113 kişi yaşamını yitirdi, 100'den fazla kişi kayboldu.

24 Kasım: Türk devleti Türkiye-Suriye sınırı arasında Suriye topraklarında Su-24 tipi Rus savaş uçağını düşürdü. Rusya, Türk devletinin uçaklarını düşürmesi dolayısıyla Türkiye'ye yaptırım kararı aldı. DAİŞ çeteleri ile olan bağlantılarını, petrol ticaretini deşifre ederek, Erdoğan'ın ailesinin de çetelerle petrol ticareti arasında yer aldığını belirtti.

25 Kasım: Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, ilk kez ziyaret ettiği Afrika'dan barış ve hoşgörü çağrısı yaptı.

ARALIK

3 Aralık: İngiltere, Suriye'deki DAİŞ hedeflerinin bombalanmasına izin veren tezkerenin parlamentoda kabul edilmesinin hemen ardından ilk hava saldırısını gerçekleştirdi.

4 Aralık: Türk ordusu 2 binden fazla asker ve 20'nin üzerinde tankla Musul'un Başiqa bölgesine geçti.

8-9 Aralık: Suriye'nin tüm oluşumlarının katıldığı Suriye muhalefeti Rojava'nın Dêrik kentinde bir araya gelerek Demokratik Suriye Kongresi'ni gerçekleştirdi. Kongre sonucunda 42 kişinden oluşan eş başkanlık sistemiyle yönetilecek Demokratik Suriye Meclisi (MSD) oluşturuldu.

12 Aralık: Suudi Arabistan'daki seçimlerde, kadınların hem aday hem de seçmen olarak ilk kez katıldıkları belediye seçimlerinde kadınlar, 20 sandalye kazandı. Ülkede 3. Dönem Belediye Meclis Seçimlerine ilk kez katılan kadınların oranı yüzde 24 oldu.

* Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen İklim Zirvesi'nde 195 devlet küresel ısınmaya karşı bir anlaşma imzaladı.

15 Aralık: Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) gerillaları ile hükümet arasında Küba'da devam eden barış görüşmelerinde bir adım daha atıldı. Taraflar, savaş kurbanlarının sorunlarının çözümü için Hakikatleri Araştırma Komisyonu'nun kurulmasında alaştı.

16 Aralık: Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Alexei Meshkov, Rusya'nın Suriye'nin geleceği doğrultusunda Kürtlerin de görüşmelerdeki yerini alması gerektiğini açıkladı.

19 Aralık: Etiyopya'da hükümet yetkililerin Oromia bölgesindeki birçok yerleşim yerine el koyması üzerine çıkan protesto gösterilerinde 100'ü aşkın sivil, asker ve polis kurşunuyla öldürüldü.

25 Aralık: Nijerya'nın güneydoğusundaki Nnewi kentinde bir gaz tankerinin patlaması sonucu en az 100 kişi hayatını kaybetti.

26 Aralık: Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Teşrin Barajı'nı özgürleştirek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "kırmızı çizgimizdir" dediği ve DAİŞ çetelerinin başkent olarak kabul ettiği Rakka ile Cerablus, Bab, Minbic'ı birbirine bağlayan ana güzergâh olan Fırat Nehri'nin batı yakasına ulaşarak bayrak dikti.

(rp)

Paylaş
Diğer başlıklar

EN ÇOK OKUNANLAR