DİHA - Dicle Haber Ajansı

Panorama

2015 yılında gençler özsavunmanın öncü gücü oldu - GENÇLİK

 
22 Aralık
09:30 2015

CİHAN BAŞAKÇIOĞLU

İZMİR (DİHA)
- Türkiyeli ve Kürdistanlı gençler, 2015 yılını da devlet baskısına karşı direnerek geçirdi. Temmuz ayında Suruç'taki bombalı saldırıda 31 SGDF'li gencin katledilmesi gençlerin öz savunmalarına daha fazla önem vermesini beraberinde getirdi. DEM-GENÇ çatısı altında birleşen Kürt gençleri Aralık ayında birinci kongrelerini gerçekleştirdi. Kürdistan'da ilan edilen öz yönetimleri korumak amacı ile gençler, mahallesine ve toprağına sahip çıkarak özsavunmada aktif olarak yer aldı. Tüm sindirme politikalarına rağmen gençler, 2015 yılında da toplumsal muhalefetin öncü gücü oldu.

Türkiyeli ve Kürdistanlı gençlere yönelik, baskı ve sindirme politikaları 2015 yılında da devam etti. Ama aynı zamanda 2015 yılı gençliğin kendi öz gücüyle özgün örgütlenmesini yarattığı bir yıl da oldu. 2015 yılının ilk aylarında konferans ve kongrelerle mücadelesini büyüten gençler, AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kirli savaş konseptini ortaya koyması ile birlikte toplumun en dinamik gücü olması nedeniyle iktidarın ilk hedeflerinden biri oldu. Özellikle özyönetimlerin mihenk taşı olan gençler, Kürdistan'da yaşanan sokağa çıkma yasaklarına karşı mahallelerini ve topraklarını savundu.

Üniversitelerde ise, 2015 yılında öğrenci gençlik mücadelesine karşı üniversite yönetimlerinin soruşturma furyası bir hayli ağır geçti. Yüzlerce öğrenci hakkında soruşturma açılırken, ceza alan öğrenciler okuldan uzaklaştırıldı. Yine 2015 yılında yüzlerce genç Türkiye'nin farklı kentlerinden direnişe destek sunmak amacı ile YPJ ve YPG saflarına katılırken, Kobane inşasına destek olmak isteyen SGDF'li gençlere yapılan bombalı saldırı ise gençliğin en büyük gündemlerinden biri oldu.

OCAK

2015 Ocak ayında gençlik konferans ve kongrelerinin startını verdi.

17 Ocak: DBP Artuklu Gençlik Meclisi, "Şimdi değilse ne zaman, biz değilsek kim" şiarı ile 1. Olağan Meclis Kongresi'ni gerçekleştirdi.

25 Ocak: DBP Van Gençlik Meclisi'nin "Örgütlü gençlik ile özgür önderliğe" şiarı ile düzenlediği konferans iki gün süren gündem maddelerinin tartışılmasının ardından son buldu. İl ve ilçelerden gelen yüzlerce gencin katılımı ile gerçekleşen konferansta gençliğin süreç içerisindeki misyonu ve gençliğin PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünde oynayacağı rol ve yapılanma sorunlarının tartışılmasının sonucunda planlama çıkarıldı.

30 Ocak: HDP Adana Gençlik Meclisi, "Örgütlü gençlik ile özgür geleceğe" şiarıyla gençlik konferansı gerçekleştirdi. Konferansta gençlik meclislerinin çalışma tarzı ve sistemin politikalarına karşı verilecek mücadele tarzından, gençliğin demokratikleşme sürecindeki rolü üzerinde tartışmalar yapılarak kararlar alındı.

ŞUBAT

2015 Şubat ayında ise özellikle üniversitelerde ikinci yarı yılın başlamasıyla birlikte devrimci demokrat yurtsever öğrencilere yönelik ırkçı saldırılar yoğunlaştı. Türkiye ve Kürdistan'ın bir çok yerinde saldırılara karşı özsavunma geliştirilirken, gençlik konferansları bu ay da devam etti.

20 Şubat: Ege Üniversitesi'nde okuyan yurtsever, devrimci ve sosyalist öğrencilerin yerleşke içinde kurduğu standa, 150 kişilik ülkücü bir grup bıçak ve taşlarla saldırdı. Yaşanan olaylarda saldırgan gruptan Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Fırat Çakıroğlu ölürken 1 öğrenci tutuklandı.

23 Şubat: Ege Üniversitesi'nde bir ülkücü öğrencinin hayatını kaybetmesi üzerine başlayan gerginlik Ankara Üniversitesi'ne de sıçradı. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi'nde eğitime bir gün ara verildi.

26 Şubat: Demokratik Yurtsever Öğrenci Meclisleri (DEMYÖM) üyesi öğrenciler, Meclis'te görüşmeleri devam eden "Güvenlik Paketi"ni ve Ege Üniversitesi'nde yaşanan olayların ardından üniversitelerde Kürt öğrencilere dönük gelişen ırkçı saldırıları protesto etmek amacıyla Avcılar Marmara Caddesi'nde yürüyüş düzenledi.

27 Şubat: Ankara'da bulunan üniversitelerden gelerek, Ankara Üniversitesi (AÜ) Cebeci Kampüsü'nde bir araya gelen öğrenciler, Ege Üniversitesi'nde başlayıp bir çok üniversiteye yayılan ırkçı saldırı ve provokasyon girişimlerini protesto etti.

28 Şubat: Diyarbakır'da "Demokratik ulusu ve özgür yaşamı inşa ediyoruz" şiarıyla düzenlenen ve 2 gün boyunca süren 1. Ulusal Genç Sağlıkçılar Konferansı düzenlendi. Türkiye ve Kürdistan kentlerinden binlerce sağlıkçı konferansa katıldı.

28 Şubat: DBP Bitlis Gençlik Meclisi, "Örgütlü gençlik ile özgür Önderliğe" şiarı ile 1'inci Konferansını gerçekleştirdi.

MART

1 Mart: DBP Diyarbakır Gençlik Meclisi, "Doğamıza sahip çıkıyoruz" şiarıyla yürüyüş yaparak, gençlik öncülüğünde doğa kıyımına karşı direniş başlatılması gerektiğini belirtti.

13 Mart: DTK ve HDK gençlik meclisleri öncülüğünde "Gençlik gücünü yaratacak Ortadoğu'yu özgürleştirecek" şiarıyla düzenlenen ve Ortadoğu'dan binlerce gencin bir araya geldiği 1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı'nda Öcalan'ın özgürlüğü için mücadeleyi yükseltme kararı alan gençler, Ortadoğu Genç Kadın Konferansı'nın toplanmasını önerdi.

14 Mart: Adana Lise öğrencileri, Gezi direnişinde polisin attığı gaz fişeği sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan'ı anmak ve yapılacak YGS sınavını protesto etmek için yürüyüş düzenledi.

21 Mart: Bağlar'da, DBP İlçe binası önünde toplanan DBP Gençlik Meclisi üyesi binlerce genç, açtıkları bayrak ve posterlerle PKK Lideri Abdullah Öcalan'a özgürlük talebi ile Newroz alanına yürüdü.

NİSAN

13 Nisan: Doğa talanına yol açan baraj ve HES'lere karşı DBP Gençlik Meclisi ve Genç Kadın Meclisi, başlattıkları "Xwedî derkeve-Sahip çık" hamlesi kapsamında Dargeçit ilçesinde bulunan Ilısu Barajı yakınında nöbet eylemi başlattı. Nöbete geçen gençler, sularına ve doğalarına sonuna kadar sahip çıkacaklarını vurguladı.

14 Nisan: Mardin'in Nusaybin ilçesinde, fuhuş, ajanlaştırma ve yozlaştırmaya karşı kurdukları çadırda nöbetlerini sürdüren DBP'li gençlere, polis müdahalede bulundu. Gençlerle polis arasında çıkan çatışma saatlerce devam etti.

20 Nisan: Mersin Üniversitesi'nde stant açan yurtsever devrimci demokrat öğrencilere yönelik ırkçı gruplar tarafından saldırı gerçekleşti. Mersin Üniversitesi'nde okuyan devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler ise son dönemde bir hayli karşılaştıkları ülkücü saldırıları düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

20 Nisan: Kocaeli Demokratik Gençlik Federasyonu (DEM-GENÇ), Darıca'da bulunan eski Newroz alanında şölen düzenledi. Yüzlerce öğrencinin katıldığı şölende, "Em ê jiyana azad bi xeta berxwedana Kobanê bi rihe berxwedana Arin Mirkan'an ava bikin" yazılı pankart ile PKK lideri Abdullah Öcalan ve Kobanê direnişinde yaşamını yitiren savaşçıların fotoğrafları açıldı.

22 Nisan: "Xwedî derkeve" hamlesi başlatan Kürt gençleri, Demokratik Gençlik Federasyonu (DEM-GENÇ) çatısı altında birleşmeye hazırlandıklarını açıkladı. "Toprak, hava, doğa, dil, kimlik ve kültürüne sahip çık" sloganıyla yola çıkan gençler, DEM-GENÇ'te örgütlenip, sömürgeci ve istilacılara karşı mücadele edeceklerini belirtti.

MAYIS

1 Mayıs: İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs'ta binlerce genç, Türkiye ve Kürdistan kentlerinde emekçilere destek olmak amacıyla alanlara çıktı. İzmir'de ise 1 Mayıs alanında polisin arama noktasında gençlerin elinde bulunan YPG ve YPJ bayraklarının içeriye alınmasını engelleme girişimi nedeniyle çatışma çıktı.

6 Mayıs: ODTÜ'de 1968 yılında Hüseyin İnan, Taylan Özgür, Alpaslan Özdoğan ve Mustafa Yalçıner tarafından üniversitenin stadyumuna "Devrim" yazılmasının yıldönümü nedeniyle her yıl geleneksel olarak yapılan "Devrim yürüyüşü" binlerce öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.

6 Mayıs: THKO'nun öncü kadroları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 43'üncü yıldönümünde anıldı.

10 Mayıs: Malatya ile Maraş üniversitesi öğrencileri, her yıl Maraş Elbistan'a bağlı Alxas köyünde geleneksel olarak düzenlenen bahar şenliklerinin bu yıl 39'uncusunu HDP'li milletvekili adaylarının katılımı ile gerçekleştirdi.

10 Mayıs: Ankaralı gençler, "Xwedî Derkeve" hamlesi kapsamında "Temiz ulaşım, temiz enerji" temasıyla bisiklet turu organize etti. Muş, Kars, Bingöl, Ardahan ve Antep'te ise gençler, kampanya kapsamında çevre temizliği yaptı.

12 Mayıs: Batman Üniversitesi öğrencileri, rektör ve polis işbirliği nedeniyle üniversitede yaşanan polis baskısını protesto ederek, rektörlüğü istifaya çağırdı. Öğrencilerin destek için eylemlerine katılan HDP Batman eski Milletvekili Ayla Akat Ata, eğitim alanında ancak YÖK kaldırıldığında üniversitelerin bilim insanı yetiştirebileceğini kaydetti.

29 Mayıs: Kürdistan ve Türkiye'deki gençlik kitlesi, yeni süreçte gençliğin sorunlarına çözüm olmak ve bunlarla mücadele etmek amacıyla DEM-GENÇ adıyla örgütlendiğini ilan ederek, gerekli resmi başvurularda bulundu. Devrimci hareketin sembolleşen örgütlenmelerinden DEV-GENÇ'in ruhundan esinlenerek kurulan DEM-GENÇ'in, Türkiye ve Kürdistan'da bulunan gençlik yapılarının çatı örgütü olmaya hazırlandığı belirtildi.

HAZİRAN

1 Haziran: Kürdistan ve Türkiye'deki gençlerin çatısı altında toplandığı DEM-GENÇ, kuruluşundan sonra Diyarbakır'da düzenlenen törenle federasyon binasının açılışını yaptı.

14 Haziran: Ankara'da DEM-GENÇ üyeleri, Diyarbakır'daki kontra grupların saldırıları ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto ederek, "Halkımıza ve önderliğimize yapılan bu saldırılara direnip irademize sahip çıkacağız" dedi.

21 Haziran: Urfa ve İstanbul'da DEM-GENÇ'liler, yürüyüş ve protesto gösterileriyle "Önderliğe tecrit özgürlüğe darbe, sürece ihanettir" diyerek, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etti. Gençler, tecridin derhal kaldırılmasını ve Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşmasını istedi.

23 Haziran: PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik 5 Nisan'dan bu yana devam eden tecrit gençler öncülüğünde, meşalelerle protesto edildi. Manisa, Van, Muş, Bursa ve İstanbul'da bir araya gelen binlerce genç, tecritle barış sürecinin sabote edildiğini belirterek, Öcalan'ın şartsız, koşulsuz özgürlüğünün sağlanması gerektiğini kaydetti.

28 Haziran: DEM-GENÇ, HDP Esenler İlçe Örgütü'nde, "Demokratik Ulus Paradigması" başlıklı panel düzenledi.

TEMMUZ

19 Temmuz: Diyarbakırlı gençler, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle 21 Temmuz'da ses çıkarma ve ışık söndürme eylemi yaptı.

19 Temmuz: Türkiye ve Kürdistan'ın bir çok noktasında SGDF üyesi gençler Kobanê'nin inşasında yer almak için Suruç'a doğru hareket etti.

20 Temmuz: Kobanê'nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere yola çıkarak Kobanê sınırında yer alan Urfa'nın Suruç ilçesine giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin konakladığı ilçede bulunan Amara Kültür Merkezi bahçesinde yaşanan bombalı saldırıda 31 kişi hayatını kaybetti.

21 Temmuz: Suruç'ta SGDF üyelerine yönelik gerçekleşen bombalı saldırı Türkiye ve Kürdistan'ın bir çok noktasında protesto edilirken, protesto eylemlerine saldıran polis onlarca kişiyi gözaltına aldı.

AĞUSTOS

3 Ağustos: Enternasyonel Sosyalist Gençlik Birliği'nin (IUSY) 2015 Akdeniz Komitesi Toplantısı, 14-15 Ağustos tarihlerinde Diyarbakır'da gerçekleşti.

14 Ağustos: IUSY'nin Diyarbakır'da düzenlenen Akdeniz Komitesi toplantısına Filistin'den katılan El Fetih Gençlik Grubu üyesi Readt Debiy de zulme karşı bütün mücadelelerin er ya da geç mutlaka başarılı olacağını belirterek, "Siz zaten bunu Kobanê'de başardınız. Onurlu mücadelenizi bütün dünya gördü biz de sizden örnek aldık" sözleriyle Rojava Devrimi'ni selamladı.

17 Ağustos: Uluslararası Sosyalist Gençlik Birliği (IUSY), Diyarbakır'da iki gün süren Akdeniz Liderlik Konferansı'nın sonuç bildirgesini açıkladı. Uluslararası kamuoyunu, Kürtlerin DAİŞ'e karşı özsavunma çabalarına destek vermeye çağıran IUSY, siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep etti.

EYLÜL

25 Eylül: Polisin baskı, saldırı ve gözaltı operasyonlarına karşı özyönetim ilanında bulunan Diyarbakır'ın Silvan ilçesinin Tekel, Mescit ve Konak mahallesindeki gençler, mahallelerine girmeye çalışan polise karşı öz savunmaya geçerek direndi.

30 Eylül: Adana Çukurova Üniversitesi'nde Suruç katliamını anmak amacıyla düzenlenecek etkinliğe çağrı bildirileri dağıttıkları sırada "Yasak yayın dağıttıkları" gerekçesi ile 13 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

30 Eylül: Beytüşşebap'ta yaşamını yitiren HPG'li Serkan Çoban, Erzurum'un Tekman ilçesine bağlı Koçyayla Mahallesi'nde son yolculuğuna uğurlandı.

30 Eylül: Son zamanlarda polis ve özel harekat timlerinin mahallelere saldırdığı Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, özel harekat timleri bu kez Yeşildere, Dize ve Eski Kışla mahallelerine saldırdı. Polis, mahalleleri çok sayıda zırhlı araçla abluka altına alırken, zırhlı araçlardan barikatlara ve sokak aralarına rastgele ateş açarken, gençlerle polis arasında çıkan çatışma saatlerce devam etti.

EKİM

20 Ekim: Iğdır Üniversitesi öğrencileri, ulaşım sıkıntısı ve yüksek dolmuş ücretlerini protesto etti.

25 Ekim: Adıyaman Üniversitesi Kâhta yerleşkesinde okuyan öğrenciler, geleneksel hale getirdikleri "Tanışma" etkinliğinin 6'ncısını düzenledi. HDP Milletvekili adayları Kemal Bülbül, Mahmut Özdemir ve parti yöneticilerinin katıldığı etkinlik, saygı duruşu ile başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını öğrencilerden Ahmet Sönmez yaptı.

26 Ekim: Antalya'da Yeni Demokrat Gençlik'in (YDG) çağrısıyla bir araya gelen onlarca kişi 21 Ekim'de Dersim Ovacık'ta gerçekleştirilen askeri operasyonda asker ile TKP/ML-TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren gerillalar için yürüdü.

27 Ekim: MEÜ DEM-YÖM öğrencileri, üniversiteye yeni başlayan öğrencilerle gerçekleştirdiği tanışma etkinliğinde, gençliğin rolüne değinerek, devrimci mücadelelerde gençliğin etkin bir şekilde mücadeleye ve toplumsal inşaya katılması gerektiğini belirtti.

KASIM

8 Kasım: Ceylanpınar'da gece yarısı DBP ve HDP binalarına yapılan baskından hemen önce gözaltına alınan Hasan Aydın emniyette işkenceye maruz kaldı.

9 Kasım: Ceylanpınar ilçesinde 4 kişi "Örgüt üyesi olma" iddiasıyla tutuklanırken, HDP İlçe Yöneticisi Serdar Fırathan ve babası Abdulkadir Fırathan da gözaltına alındı.

9 Kasım: Şırnak'ın Cizre ilçesinde evlendirilmek istenilen ve buna karşı çıktığı için 6 ay boyunca eve hapsedilerek, fiziksel şiddete maruz kalan 17 yaşındaki Zeynep Y., özsavunma güçlerinin müdahalesi ile düğün gecesi kurtarıldı.

24 Kasım: İzmir Ege Üniversitesi'nde 20 Şubat'ta, Ülkü Ocakları sorumlusu olarak bilinen Fırat Çakıroğlu'nun ölümü ile sonuçlanan karşıt görüşlü öğrencilerin çatışmasına ilişkin yayınlanan görüntüler, savcılığın hazırladığı iddianameyi çürütür nitelikte olduğu ortaya çıktı.

ARALIK

10 Aralık: İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube polisleri tarafından Fatih, Eyüp ve Küçükçekmece ilçelerindeki çok sayıda eve baskınlar düzenlendi. Çok sayıda Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi'ne (YDG-H) üye genç gözaltına alındı.

11 Aralık: Mersin ve Çukurova üniversitelerinde polis ve ülkücülerin saldırısında çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

13 ARALIK: "Örgütlenelim, özgür yaşamı inşa edelim" şiarı ile 29 Kasım'da yapılaması planlanan; ancak Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesi üzerine ertelenen Demokratik Gençlik Dernekleri Federasyonu (DEM-GENÇ) 1. Olağan Kongresi yapıldı.

14 Aralık: Diyarbakır'da, abluka altındaki Sur için sokaklara çıkıp serhildana kalkan yurttaşlara saldıran polislerin sıktığı kurşunlar sonucu iki genç yaşamını yitirdi.

14 Aralık: Diyarbakır'da yapılan DEM-GENÇ kongresinde genç kadınların bundan sonra Özgür Demokrat Genç Kadın (ÖDGK) çatısı altında örgütleneceği kararlaştırıldı.

18 Aralık: DEM-GENÇ, Şırnak Silopi'de "Bahoz Aydın Gençlik Merkezi" açtı.

Örgütlenme ile 2015 yılında çalışmalarına başlayan gençler, 2015 yılının sonlarına doğru Kürdistan'ın birçok il ve ilçesinde özsavunma mevzilerinde mahallelere tank ve toplarla girmeye çalışan devlet güçlerine karşı önemli rol aldı. Gençler hala sokaklarını ve mahallelerini koruyor.

(ns)Paylaş
Diğer başlıklar

EN ÇOK OKUNANLAR